W USA rozpoczął się impeachment Trumpa

Opublikowano: 23.01.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1108

Senat USA zatwierdził wniesioną wcześniej przez lidera większości Mitcha McConnella procedurę przeprowadzenia impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa – wynika z rezultatów głosowania. Stu senatorów – 53 Republikanów i 47 Demokratów – odegra w tym procesie rolę ławy przysięgłych.

Zgodnie z przyjętą rezolucją, Kongresmeni mają przedstawić wszystkie dokumenty odnośnie impeachmentu do godz. 9.00 czasu lokalnego w środę (15.00 czasu polskiego), a strona prezydenta ma udzielić na nie odpowiedzi do godz. 11.00 (17.00). Debaty stron zaczną się o godz. 13.00 (19.00) – strona oskarżenia, a następnie strona obrony będą mieć do dyspozycji dwie sesje Senatu (24 godziny czasu).

Następnie senatorzy będą mięć łącznie 16 godzin, aby zadać pytania stronom, które będą mieć jeszcze 4 godziny na debaty. Senatorzy mogą zadawać pytania tylko pisemnie poprzez sędziego Johna Robertsa.

Rezolucja przewiduje także zasady wzywania świadków czy dodatkowych dokumentów: rozstrzygać te kwestie zaproponowano drogą głosowania w Senacie. Przed wystąpieniem świadkowie będą musieli złożyć pisemne zeznania pod przysięgą.

Izba Reprezentantów w ubiegłym tygodniu przekazała sprawę impeachmentu do Senatu w celu wszczęcia procedury wobec prezydenta. Prezes Sądu Najwyższego John Roberts będzie przewodniczyć w procesie, a senatorowie będą odgrywać rolę ławy przysięgłych.

Stronę oskarżenia będzie reprezentować siedmiu Kongresmenów z Partii Demokratycznej na czele z Adamem Shiffem. Aby odsunąć Trumpa od władzy potrzebne jest dwie trzecie głosów senatorów – w praktyce oznacza to, że najprawdopodobniej do tego nie dojdzie, gdyż Partia Republikańska ma większość w wyższej izbie Kongresu.

Trump jest trzecim prezydentem w historii USA, wobec którego uruchomiono procedurę.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o