W USA rozpoczął się impeachment Trumpa

Opublikowano: 23.01.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 932

Senat USA zatwierdził wniesioną wcześniej przez lidera większości Mitcha McConnella procedurę przeprowadzenia impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa – wynika z rezultatów głosowania. Stu senatorów – 53 Republikanów i 47 Demokratów – odegra w tym procesie rolę ławy przysięgłych.

Zgodnie z przyjętą rezolucją, Kongresmeni mają przedstawić wszystkie dokumenty odnośnie impeachmentu do godz. 9.00 czasu lokalnego w środę (15.00 czasu polskiego), a strona prezydenta ma udzielić na nie odpowiedzi do godz. 11.00 (17.00). Debaty stron zaczną się o godz. 13.00 (19.00) – strona oskarżenia, a następnie strona obrony będą mieć do dyspozycji dwie sesje Senatu (24 godziny czasu).

Następnie senatorzy będą mięć łącznie 16 godzin, aby zadać pytania stronom, które będą mieć jeszcze 4 godziny na debaty. Senatorzy mogą zadawać pytania tylko pisemnie poprzez sędziego Johna Robertsa.

Rezolucja przewiduje także zasady wzywania świadków czy dodatkowych dokumentów: rozstrzygać te kwestie zaproponowano drogą głosowania w Senacie. Przed wystąpieniem świadkowie będą musieli złożyć pisemne zeznania pod przysięgą.

Izba Reprezentantów w ubiegłym tygodniu przekazała sprawę impeachmentu do Senatu w celu wszczęcia procedury wobec prezydenta. Prezes Sądu Najwyższego John Roberts będzie przewodniczyć w procesie, a senatorowie będą odgrywać rolę ławy przysięgłych.

Stronę oskarżenia będzie reprezentować siedmiu Kongresmenów z Partii Demokratycznej na czele z Adamem Shiffem. Aby odsunąć Trumpa od władzy potrzebne jest dwie trzecie głosów senatorów – w praktyce oznacza to, że najprawdopodobniej do tego nie dojdzie, gdyż Partia Republikańska ma większość w wyższej izbie Kongresu.

Trump jest trzecim prezydentem w historii USA, wobec którego uruchomiono procedurę.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o