W USA mało kto wie, że NATO bombardowało Jugosławię
23 marca 1999 roku sekretarz generalny NATO Javier Solana podjął decyzję o rozpoczęciu operacji wojskowej w Jugosławii, a następnego dnia Sojusz bez żadnych sankcji ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ rozpoczął bombardowanie, które trwało 78 dni.
Dokładna liczba ofiar operacji lotniczej Sojuszu nie została oficjalnie podana, ale według strony serbskiej w jej wyniku zginęło od 1200 do 2500 osób, a około 6000 zostało rannych. Samoloty NATO zamieniły w ruinę nie tylko serbskie miasta, ale także serbską gospodarkę. Belgrad oszacował poniesione szkody ekonomiczne na sumę od 30 do 100 miliardów dolarów.
Według danych serbskiego Ministerstwa Obrony podczas bombardowania na Jugosławię zrzucono około 25 tys. ton pocisków, z czego 15 ton to amunicja ze zubożonym uranem. Po użyciu tej amunicji w kraju wzrosła częstotliwość zachorowań na raka. W szczególności, jak powiedział Sputnikowi szef Komisji Parlamentarnej ds. Zbadania Konsekwencji Bombardowania Darko Laketic, badania wykazały, że u dzieci w wieku od 1 roku do 18 lat zaobserwowano wzrost zachorowań na raka krwi i złośliwych guzów mózgu.
Tymczasem ponad połowa mieszkańców USA nie wie nic o bombardowaniu przez siły Sojuszu ani o ich konsekwencjach dla mieszkańców byłej „małej” Jugosławii. Sondaż na ten temat został przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych w dniach od 2 do 15 października 2019 roku przez IFop, najstarszą firmę we Francji, która zajmuje się badaniem opinii publicznej. W badaniu wzięło udział ponad 1000 osób w wieku powyżej 18 lat, a samo pytanie brzmiało następująco:
Na pytanie „Czy czytałeś lub słyszałeś, że w 1999 roku koalicja krajów NATO (USA, Francja, Niemcy itd.) prowadziła bombardowania w Jugosławii, kraju europejskim, przez 78 dni?” 54% respondentów odpowiedziało, że nic o tym nie słyszało. Tylko co czwarty Amerykanin (26%) wie o bombardowaniu Jugosławii, a co piąty ma trudności z odpowiedzią na to pytanie.
Źródło: pl.SputnikNews.com