W Unii Europejskiej zlikwidowano 6 mln miejsc pracy
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do likwidacji około 6 mln miejsc pracy w Unii Europejskiej. Kryzys najbardziej uderzył w młodzież. Komisja Europejska pracuje nad tym, aby w UE nie wyrosło „stracone pokolenie” – powiedział w wywiadzie dla Sputnika Nicolas Schmit, europejski komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans.
„Bezrobocie w UE wzrosło do 7,3% w styczniu 2021 roku z 6,6% w ubiegłym roku. Pandemia spowodowała, że 6 mln ludzi straciło pracę. Szczególnie ucierpiała młodzież: prawie 3 mln młodych ludzi w UE nie ma pracy. Mamy wspólny obowiązek dopilnowania, aby nie stali się oni straconym pokoleniem” – podkreślił polityk.
W związku z tym Komisja Europejska uruchomiła program wspierania zatrudnienia wśród młodych ludzi, aby wraz z inicjatywą „Gwarancja dla młodzieży” poszerzyć możliwości znalezienia pracy przez nich.
Schmit przypomniał, że w ramach projektu „Gwarancja dla młodzieży” kraje UE zobowiązały się do zapewnienia wszystkim młodym ludziom poniżej 30 roku życia jakościowej oferty pracy, dalszej edukacji lub stażu w ciągu czterech miesięcy od utraty pracy lub ukończenia szkoły.
Gospodarka Unii Europejskiej wiosną ubiegłego roku pogrążyła się w najsilniejszym kryzysie od wielu dziesięcioleci, w wyniku wprowadzenia poważnych ograniczeń społeczno-gospodarczych. Wśród nich należy wymienić zamknięcie granic, zawieszenie ruchu turystycznego, ograniczenie funkcjonowania sklepów niespożywczych, salonów kosmetycznych, klubów sportowych oraz w organizowaniu imprez masowych.
Władze zaczęły łagodzić ograniczenia wraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej, co korzystnie wpłynęło na działalność gospodarczą. Jednak jesienią zaczęły pojawiać się wypowiedzi na temat drugiej fali koronawirusa, sytuacja epidemiologiczna pogorszyła się. Kraje ponownie wprowadziły twardy lockdown.
Źródło: pl.SputnikNews.com