W układzie okresowym pojawi się 113 pierwiastek

Opublikowano: 27.12.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 212

Od ponad dekady trwała swoista rywalizacja między naukowcami z Japonii i rosyjsko-amerykańskim zespołem specjalistów starających się stworzyć w warunkach laboratoryjnych nowy pierwiastek, który powinien się znaleźć na 113 miejscu w układzie okresowym pierwiastków Mendelejewa. Najprawdopodobniej pierwszeństwo w nazwaniu go uzyskają naukowcy z japońskiego Instytutu Riken.

Gdyby rzeczywiście się tak stało, byłby to pierwszy przypadek w historii, gdy uznano by oficjalnie odkrycie pierwiastka przez zespół azjatyckich naukowców. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że na pierwszy ślad syntetycznego pierwiastka 113 natrafili uczeni amerykańscy i rosyjscy i to już w 2003 roku. Od tego czasu funkcjonuje on pod tymczasową nazwą ununtrium, ale w Instytucie Riken, w 2012 roku, również udało się go pozyskać i zebrano dane, które są uważane za potwierdzenie tego faktu w dużo większym stopniu niż te wcześniejsze.

Oficjalne ogłoszenie nazwy nowego pierwiastka w tabeli okresowej ma się odbyć pod koniec stycznia. Jeśli to japońscy naukowcy zostaną uznawane za jego twórców, uzyskają oni przywilej do nazwania go i prawie na pewno będzie to pierwiastek “Japonia”. Nowy pierwiastek ma jądro, w którym znajduje się 113 protonów.

Zespół naukowców z Instytutu Riken, który odpowiada za to odkrycie był kierowany przez profesora Kosuke Morita, obecnie pracownika Kyushu University. Pierwiastek znajdujący się na pozycji 113 został pozyskany poprzez kolizje cynku z bizmutem.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

Godzilla lepsza

Stasiu26
Użytkownik
Stasiu26

@agama
Genialne :) Zwłaszcza jeśli jest promieniotwórczy.