W tym roku wzrośnie pokrywa lodowa Arktyki

Naukowcy zajmujący się przyszłością Arktyki zakładają, że lód pokrywający Ocean Arktyczny zniknie wrześniu 2016, a nawet 2015 roku. Czy to jest możliwe? Obserwując obecny trend topnienia lodu w Arktyce, te prognozy wydają się być zbyt radykalne. Jeszcze kilkanaście lat temu sądzono, że lód w Arktyce zniknie pod koniec tego wieku. Później datę przesunięto na 2050 rok. Ostatnio pojawiły się hipotezy na temat zaniku lodu już w 2016 roku.

Aby do tego doszło, w tym roku powinien paść kolejny rekord topnienia lodu. Ostatnie lata pokazują, że choć lód topi się, to wciąż występują lata, gdzie zasięg lodu jest większy niż rok wcześniej. W tym roku najprawdopodobniej będzie tak, że nastąpi kolejny przyrost lodu, podobnie jak po 2007 roku.

Co więcej istnieje możliwość, że zasięg lodu może być nawet o ponad 1 mln km2 większy niż rok temu. Obecnie zasięg lodu w Arktyce jest większy o 0,7 mln km2 niż w ubiegłym roku. Także objętość lodu jest (dane na 30 maja br.) jest większa. Co prawda w ostatnich latach spada też grubość lodu i to systematycznie, to ogólnie stan lodu w Arktyce przeczy temu, jakoby w 2015-2016 roku miało dojść do całkowitego zaniku lodu.

Jedno jest pewno, przekonamy się za parę lat.

Na podstawie: arcticicesea.blogspot.com
Źródło: Zmiany na Ziemi