W tym roku Islandczycy nie będą łowić wielorybów

Opublikowano: 29.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 620

Dyrektor naczelny firmy wielorybniczej Hvalur hf., Kristján Loftsson poinformował, że tego lata firma nie będzie poławiać wielorybów. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że powodem zawieszenia połowów są m.in. trudne warunki na rynku japońskim, gdzie firma sprzedaje ogromną większość swoich połowów, jak i przepisy dotyczące dystansu społecznego, które utrudniają produkcję na Islandii.

Kristján wymienił szereg przeszkód, które sprawią, że wielorybnictwo na Islandii nie będzie możliwe tego lata. Po pierwsze, rząd japoński subsydiuje produkcje lokalnych wielorybników, co oznacza, że ​​Hvalur nie jest konkurencyjny jeżeli chodzi o sprzedaż własnych produktów na rynku w Japonii.

Kontynuował, że istnieje również większe zapotrzebowanie na testy i analizy chemiczne produktów pochodzących z wielorybów poławianych w Islandii. Testy takie, nie są przeprowadzane na produktach pochodzących z wielorybów złowionych i sprzedawanych w Japonii.

Co więcej, przepisy dotyczące dystansu społecznego podczas pandemii COVID-19 oznaczają, że wszelkie połowy stały by się niezwykle trudne, a właściwie nawet niemożliwe. Pracę podczas połowu wielorybów, należy wykonywać w bliskiej odległości od innych pracowników, a jeśli jeden członek personelu zostanie zainfekowany, wówczas duża liczba pracowników będzie musiała zostać poddana kwarantannie.

Jest to drugie lato z rzędu, podczas którego Hvalur zawiesił swoją działalność, ale Kristján mówi, że firma prowadzi badania nad tym, czy bogate w żelazo produkty uboczne pochodzące z połowów wielorybów mogą być przetwarzane do stosowania w suplementach diety dla osób cierpiących na anemię. Firma bada również, czy żelatyna w kościach wieloryba i tłuszcz mogą być stosowane w terapii lub innych produktach spożywczych.

Obecna kwota połowowa w Islandii, pozwala na coroczny połów ponad 200 płetwali zwyczajnych i 200 płetwali karłowatych. W 2018 roku, złowiono 146 płetwali zwyczajnych i sześć płetwali karłowatych.

Autorstwo: mmn
Źródło: Icelandnews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. maj cher 29.04.2020 16:29

    sygnał od NATURY zadziałał i oby do pasożytniczych władców dotarło jak w tym przypadku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.