W tym kraju ginie więcej dzieci niż w Syrii i Palestynie

Opublikowano: 07.07.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 533

Podczas gdy warunki życia dzieci i nastolatków na całym świecie poprawiają się, w Ameryce Łacińskiej nieletni nadal padają ofiarami przemocy. W Meksyku codziennie ginie czworo dzieci.

Podczas kampanii wyborczej często pada fraza: „Dzieci to przyszłość naszego narodu”. Jak wynika z najnowszego raportu Save the Children „Zbuduj lepsze życie z dziećmi”, Ameryka Łacińska stawia swoją przyszłość pod znakiem zapytania.

„Celem raportu jest pokazanie najbardziej niebezpiecznych warunków, w których żyją dzieci na całym świecie. W 2019 roku Meksyk spadł o dwa miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem” – powiedziała w rozmowie ze Sputnikiem Nancy Ramírez z meksykańskiego oddziału Save the Children.

Jednym z powodów, dlaczego tak się dzieje, są gwałtowne zgony osób poniżej 19 roku życia. W ubiegłym roku ten wskaźnik wynosił 4,9 zgonów na 100 tys. mieszkańców. Codziennie ginie czworo dzieci. Dla porównania: w Syrii i Palestynie, będących strefami konfliktu, wskaźnik ten wynosi 1 i 2,7.

– To bardzo wysoki wskaźnik, mówimy o ponad 1100 zabójstwach w ciągu roku. Sytuacja pogarsza się od 2006 roku, gdy władze zaczęły walczyć z przestępczością zorganizowaną. Od 2009 roku liczba zabójstw stale rośnie – powiedziała Ramirez o sytuacji w Meksyku.

Jej zdaniem władze kraju robią to samo, co za rządów Felipe Calderóna (2006-2012), gdy siły zbrojne ingerowały w sprawy związane z bezpieczeństwem cywilnym.

– Chodzi o wydziały, które nie zostały odpowiednio przeszkolone, nie są zorientowane na pracę z dziećmi i młodzieżą. Rządy zmieniają się, ale to się nie zmieniło. Najwyraźniej nic się nie zmieni – oceniła Ramirez.

Nieletnich w większości przypadków zabijają zabłąkane kule podczas konfliktów grup przestępczych lub w starciach między przestępcami a żołnierzami. Niektóre giną, bo znajdują się (czasem nawet nie wiedząc o tym) w strefie działania karteli narkotykowych.

– Jest to związane z ubóstwem, marginalizacją, nierównością. Takie są warunki życia w naszym kraju, gdzie nieletni są angażowani w takie procesy – powiedziała obrończyni praw człowieka.

20,7 mln niepełnoletnich w Meksyku pochodzi z biednych rodzin. Ponad 50% meksykańskich dzieci do 11 roku życia żyje poniżej granicy ubóstwa, a 10% w warunkach skrajnego ubóstwa.

Do grupy biedaków zalicza się też 48,8% osób w wieku od 12 do 17 lat. 7,8% przedstawicieli tej kategorii to żebracy. Wśród Indian sytuacja wygląda jeszcze gorzej – 80% dzieci i 78,2% nastolatków żyje w ubóstwie (według UNICEF).

Ameryka Łacińska jest najbardziej krwawym regionem na świecie. W sumie na tym kontynencie codziennie jest zabijanych około 70 nieletnich. Czyli dzieci w Ameryce Łacińskiej mają dwukrotnie większe szanse, że zostaną zastrzelone niż gdziekolwiek indziej na świecie. Od 2000 roku liczba gwałtownych śmierci w tej grupie wiekowej wzrosła o 8%.

W tym kontekście najlepsza sytuacja jest na Kubie. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Chile i Barbados. Z kolei najgorzej jest w Gwatemali i Hondurasie.

– Konieczne jest przeanalizowanie, jak właściwie walczy się z przestępczością w naszym społeczeństwie. Wskaźnik przestępczości w Meksyku nie spada. Nawet w krajach ogarniętych wojną zabija się mniej niż u nas – podkreśliła przedstawicielka meksykańskiego oddziału Save the Children.

Zdjęcie: Fábio Pinheiro (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.