W tureckiej Antalyi rozpoczął się szczyt G20

W Turcji rozpoczął się wczoraj dwudniowy szczyt grupy G20. W spotkaniu biorą udział światowi przywódcy, w tym prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Do G20 należy 19 państw, w tym Arabia Saudyjska, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Włochy, Japonia, Rosja, RPA, Korea Południowa, Turcja, USA, a także Unia Europejska. Zwykle spotkania najbogatszych krajów świata poświęcone są sprawom gospodarczym, ale tym razem szczyt mają zdominować aktualne światowe wyzwania polityczne, w tym wojna z terroryzmem i kryzys migracyjny. Dzisiaj, w drugi dzień, światowi liderzy omówią m.in. reformę Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Szczyt G20 jest również okazją do spotkań dwustronnych. Kreml poinformował, że rosyjski prezydent spotka się m.in. w Antalyi z przewodniczącym Chin Xi Jinpingiem, premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, królem Arabii Saudyjskiej Salmanem, premierem Włoch Matteo Renzim oraz szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Spotkanie dwustronne z Barackiem Obamą nie zostało zaplanowane, ale doradca Putina Jurij Uszakow nie wyklucza, że może do niego dojść. Jak na razie prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych wymienili się uściskami dłoni przez oficjalnym rozpoczęciem szczytu.

Strategiczne cele Rosji i Stanów Zjednoczonych w walce z terroryzmem są bardzo zbliżone, ale pozostają różnice w taktyce – powiedział dziennikarzom doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow, odpowiadając na pytanie, czy udało się liderom FR i USA przybliżyć stanowiska w sprawie Syrii podczas rozmowy na marginesie szczytu G20. Jak poinformował Uszakow, Władimir Putin i Barack Obama m.in. rozmawiali o „dość krytycznej sytuacji” związanej z atakami terrorystycznymi w Paryżu i innymi przejawami terroryzmu.

Spotkanie liderów największych gospodarek świata odbywa się w cieniu zamachów terrorystycznych, do których doszło w piątek wieczorem w Paryżu. W związku z tragedią prezydent Francji Francois Hollande odwołał swój przyjazd. Francję reprezentuje dwóch ministrów.

„Musimy jasno powiedzieć: to nie umiarkowana opozycja organizowała ataki w Paryżu, to było tzw. Państwo Islamskie lub Ad-Daula. Będę apelował do liderów G20, by skoncentrowali się na walce z ISIL. Jest ono prawdziwym wrogiem wolnego świata, a nie umiarkowana opozycja” – powiedział Tusk na konferencji prasowej a Antalyi, gdzie odbywa się szczyt G20.

Większa część okolic miasta Antalyi, Beleka, gdzie odbywa się szczyt, została w pełni oczyszczona z turystów, prywatnego i miejskiego transportu, zamknięto wszystkie wjazdy do miasta. W pracy szczytu udział bierze 41 hoteli, mieszczących się w czerwonej, zielonej i fioletowej strefie. Część hoteli została całkowicie zamknięta. Pasażerów lotnisk obsługuje tylko drugi terminal międzynarodowego lotniska Antalyi, którego obciążenie wzrosło dwukrotnie. Pierwszy terminal zajmuje się tylko przyjmowaniem uczestników i gości szczytu. Tutaj dziennikarze otrzymują akredytację. „Pierwszy terminal obsługuje wyłącznie uczestników szczytu, terytorium wokół niego jest w całości okrążone przez policję, taksówki i autobusy nie są tutaj dopuszczane. Taki tryb zostanie utrzymany do 20 listopada” – opowiedział korespondentowi RIA Novosti pracownik lotniska. W promieniu 200-300 kilometrów od Antalyi na drogach zostały wystawione posterunki policji, które sprawdzają przejeżdżające w kierunku kurortu samochody. W okresie pracy szczytu przy zapewnieniu jego bezpieczeństwa i porządku brać będzie udział 1,4 tysięcy pracowników policji drogowej i 12 tysięcy policjantów. Przestrzeń wodna w rejonie Beleku wcześniej została sprawdzona przez ochronę brzegową i całkowicie zamknięta dla wodnych rozrywek i skoków spadochronowych. Strefy plażowe zostały ogrodzone. Administracja gubernatora Antalyi zakazała w okresie od 9 do 18 listopada przeprowadzania wszelkich mitingów, demonstracji, strajków oraz akcji społecznych lub protestacyjnych. Według danych tureckich mediów, na przygotowanie organizacji szczytu Turcja wydała 100 milionów dolarów.

Terrorysta-samobójca z ISIL wysadził się w Turcji. Jak poinformowała AFP, do zdarzenia doszło w mieście Gaziantep niedaleko granicy turecko-syryjskiej w trakcie operacji antyterrorystycznej tureckiej policji. „Napastnik, prawdopodobnie związany z ugrupowaniem Państwo Islamskie, wysadził się na południu Turcji, raniąc czterech policjantów” – podała arabska telewizja Al Arabiya.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 5 wiadomości: WolneMedia.net