W stolicy Estonii powstało Muzeum Książek Zakazanych

Opublikowano: 23.12.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1397

W samym sercu Starego Miasta w Tallinie zaledwie 3 tygodnie temu zadebiutowało Muzeum Książek Zakazanych. Jak napisano na witrynie instytucji, specjalizuje się ona w cenzurze i działa na rzecz wolnej wymiany idei. W jej zbiorach znajduje się ponad 100 zakazanych (niegdyś bądź dziś) książek.

W Muzeum zgromadzono książki z 16 krajów świata, ale większość pochodzi z Wielkiej Brytanii, USA, ZSRR/Rosji, Chin i Estonii. „Mamy nadzieję rozbudować kolekcję, tak by uwzględnić jak najwięcej państw”.

Niezależnie od podziału na kraje, powstały też sekcje tematyczne; poświęcono je książkom spalonym, literaturze dziecięcej czy publikacjom z zakresu cenzury. Na półkach zobaczyć można, między innymi, “Państwo” Platona, “Burning Books and Leveling Libraries: Extremist Violence and Cultural Destruction” (autorką tej pozycji jest Rebecca Knuth) czy “China dream” Ma Jiana.

Muzeum prowadzi Szkot Joseph Maximillian Dunnigan. Po skończeniu studiów wyjechał on na parę lat do Chin, gdzie zainteresował się kwestiami związanymi z wolnością słowa i cenzurą. Od 5 lat Dunnigan mieszka w Estonii. Związał się tu z przemysłem filmowym i studiował przedsiębiorczość społeczną na Uniwersytecie w Tallinie.

Zbiorów można dotykać. Goście są zachęcani do lektury i dokonywania zakupów. Cały dochód jest przeznaczony na zachowanie rzadkich i zagrożonych książek.

„Dzięki muzeum chcemy zwiększyć świadomość społeczną długiej historii cenzury i znaczenia wolności słowa” – podkreśla Dunnigan. „Założyliśmy keelatud kirjandus, bo chcemy chronić idee, dyskusje i myśli. Książki odgrywają w tym bardzo istotną rolę. Stanowią bezpośredni łącznik z umysłem autora […]”.

Celem instytucji będzie również prowadzenie wstępnych badań z zakresu historii cenzury w Estonii, zwłaszcza podczas sowieckiej okupacji.

Muzeum zaprasza w piątki i soboty od 11.00 do 18.00. Działa przy ulicy Munga 2.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: BannedBooksMuseum.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.