W środkowych Czechach wymierają pszczoły

Opublikowano: 20.07.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Koloniom pszczół w środkowych Czechach zagraża siódma w tym roku epidemia wirusa. Kwarantanną objęto pasieki pszczelarzy w ponad stu małych miastach i wsiach regionu.

Oprócz infekcji wirusowych, na spadek populacji pszczół, który obserwuje się w całym świecie, mają wpływ stosowane jako środki ochrony roślin neonikotynoidy. Pszczoły, które miały kontakt z takimi środkami przeważnie doznają porażenia układu nerwowego. Niektóre padają od razu, a inne odlatują zdezorientowane, gubiąc drogę powrotną do ula, co w praktyce oznacza śmierć takiego owada.

Nie bez wpływu na populację rojów są też mroźne zimy, które zakłócają proces czerwienia nowej populacji. Jednak ostatnia zima była stosunkowo łagodna dlatego nie należy raczej wiązać z nią spadku populacji pszczół w Czechach. Zjawisko ginięcia pszczół ma swoją nazwę – colony collapse disorder (CCD).

Oczywiście pszczoły to nie jedyne owady zapylające, ale wykonują zdecydowaną większość pracy polegającej na przenoszeniu pyłku. Przetrzebiona populacja to mniejsze plony, a to odbija się na finansach. W ten sposób farmerzy starając się ograniczyć wpływ szkodników podcinają gałąź na której siedzą.

Autor: tallinn
Na podstawie: www.blisty.cz
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

Pszczoły zasługują na szacunek i kult uwielbienia, im się powinno świątynie budować za to, co realnie robią dla świata.

grzech
Użytkownik

opryski i wszędobylska chemia robi swoje. I jeszcze opryskiwanie nieba…Ludzie samo sobie robią szkodę.