W Soczi rozmawiano o integracji Rosji i Białorusi

Opublikowano: 08.12.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 897

Rosja i Białoruś rozumieją, jak iść naprzód w spornych sprawach, uważa Maksim Oreszkin, szef Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, po rozmowach prezydentów Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. Według niego strony mają niewielką liczbę spornych kwestii.

„Dzisiaj był pracowity dzień. Pracowaliśmy owocnie. W wielu obszarach, w rolnictwie, w komunikacji, w służbach celnych, w regulacji rynku ropy naftowej, rzeczywiście zrobiliśmy duży postęp, nawet w kwestii ropy i gazu, stanowiska stron zbliżyły się znacznie” – powiedział wczoraj minister. Dodał również, że od poniedziałku Moskwa i Mińsk rozpoczną na poziomie eksperckim szczegółowe badanie instrukcji otrzymanych podczas tych negocjacji w celu sformułowania planów działania. „Następnie złożymy sprawozdanie premierom, prezydentom” – powiedział Oreszkin.

Szef Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego powiedział również, że Putin i Łukaszenka zaplanowali kolejne spotkanie na 20 grudnia w Petersburgu. Oreszkin dodał, że prezydenci i premierzy mogą zwołać lub zorganizować dodatkowe spotkanie.

Negocjacje delegacji Rosji i Białorusi odbyły się w Soczi. Spotkanie miało miejsce tuż przed 20. rocznicą traktatu ustanawiającego związek państw. W ramach spotkania odbyły się również rozmowy z udziałem delegacji – rosyjską delegacją kieruje premier Dmitrij Miedwiediew, a białoruską – jego kolega Siergiej Rumas. Po stronie rosyjskiej w spotkaniu wziął udział między innymi pierwszy wicepremier – minister finansów Anton Siułanow, wicepremier Dmitrij Kozak, szefowie Ministerstwa Energii Aleksander Nowak i Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Maksim Oreszkin, pierwszy wiceminister rozwoju gospodarczego Michaił Babicz i inni.

W sobotę po południu białoruska opozycja zorganizowała nieautoryzowane akcje w centrum Mińska, protestowała przeciwko głębokiej integracji z Federacją Rosyjską i podpisaniu planów działania.

Jedna z akcji została zorganizowana przez kampanię publiczną „Świeży wiatr”: organizatorzy wezwali Białorusinów do stworzenia „żywego łańcucha” wzdłuż Alei Niepodległości od Poczty Głównej do Białoruskiego Cyrku Państwowego. Wzdłuż alei w centrum Mińska sformowano kilka łańcuchów, ludzie stoją, trzymając się za ręce. Organy ścigania nadzorują sytuację. Jeden z milicjantów ostrzegł uczestników, że wiec nie został zatwierdzony przez Komitet Wykonawczy Miasta Mińska i wezwał uczestników do rozejścia się. Stróż prawa zaznaczył, że zgodnie z prawem obywatele mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej.

Kolejna nieautoryzowana akcja trwa na Placu Październikowym, w pobliżu Pałacu Republiki. Na początku akcji, którą koordynuje współprzewodniczący komitetu organizacyjnego ds. stworzenia partii „Białoruska Chrześcijańska Demokracja” Paweł Siewieriniec, na placu zgromadziło się kilkaset osób, niektóre z nich rozmieściły tradycyjne dla opozycji biało-czerwono-białe flagi, a także flagi Unii Europejskiej, tym samym opowiadając się za rozwojem kontaktów z UE.

Uczestnicy akcji, których liczba w ciągu godziny znacznie wzrosła, skandowali hasła „Niech żyje Białoruś!” i „Niepodległość”. Ludzie weszli na schody Pałacu Republiki.

Na placu obecni byli milicjanci w cywilnych ubraniach, nagrywali obecnych kamerami, ale nikogo nie zatrzymywali. Protestujący informowali, że będą stać na placu do wieczora.

Jak wcześniej poinformowali przedstawiciele opozycji, wiece były powiązane w czasie z rozmowami prezydentów Białorusi i Rosji Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina, które odbyły się w sobotę w Soczi.

Wcześniej Łukaszenka w apelu do białoruskich parlamentarzystów skrytykował oświadczenia opozycji, że władze „oddają” swoją niezależność poprzez integrację z Federacją Rosyjską. Podkreślił, że Białoruś nigdy nie podpisze dokumentów integracyjnych, które mogłyby jej zaszkodzić. Łukaszenka zaznaczył, że Mińsk i Moskwa nie prowadzą dialogu w kwestiach politycznych, na przykład w sprawie stworzenia jednego parlamentu. Białoruski przywódca wielokrotnie mówił także o znaczeniu rozwoju integracji z Federacją Rosyjską na równych zasadach i realizacji wszystkich wcześniej zawartych porozumień.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Po zintegrowaniu (czytaj wcieleniu) Białorusi następnym etapem będzie Ukraina, a potem Polska.
Ten proces już się zaczął i w tym kierunku prowadzą politykę obecnie rządzący. Nie ma znaczenia antyrosyjska retoryka – to są tylko słowa, maskujące prawdziwe cele i prowadzące do nich działania. Czym innym jest podsycanie antyunijnych nastrojów oraz kłamstw w reżimowej propagandzie, pokazywanie wyłącznie negatywnych reakcji UE na niszczenie porządku prawnego Polski, na wprowadzanie zamordystycznych praw i pozbawianie Polaków wolności?

polantek
Użytkownik
polantek

Dzisiaj niedziela ZIWK daj sobie luz