W Rumunii odkryto szczątki ogromnego pterozaura

Brytyjscy naukowcy odnaleźli szczątki olbrzymiego pterozaura na terenie dzisiejszej Transylwanii. Hatzegopteryx z rodziny azdarchidów żył w późnej kredzie na terenie współczesnej Europy i był jednym z największych znanych pterozaurów.

Szczątki pterozaurów odkrywano na całym świecie. Zwierzęta te dramatycznie różniły się rozmiarami – niektóre posiadały wielkość wróbla, inne mogły być wielkie niczym dzisiejsze myśliwce wojskowe. Hatzegopteryx posiadał krótką, grubą szyję, niezwykle szerokie kości i wielki pysk. Znalezione do tej pory skamieniałości wskazują, że było to na ogół potężne stworzenie i miało bardzo silne skrzydła.

Najnowsze szczątki Hatzegopteryxa datowane są na około 70 milionów lat i zostały odkryte przez Marka Wittona z Portsmouth University i Darrena Naisha z University of Southampton. Na terenie, które mogło kiedyś należeć do wyspy Hateg, znaleziono również skamieniałości dinozaurów karłowatych oraz pozostałości po zwierzęciu, które posiadało długą szyję i przypominało konia.

Zdaniem naukowców, Hatzegopteryx był prawdopodobnie dominującym drapieżnikiem na tej wyspie i mógł żywić się mniejszymi dinozaurami. Wciąż nie ma jednak pewności, czy pterozaury są powiązane z dzisiejszymi krokodylami i starożytnymi dinozaurami i czy powinny należeć do grupy archozaurów.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Phys.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl