W roku 2017 zginęło 81 dziennikarzy

Opublikowano: 01.01.2018 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 619

W 2017 r. przynajmniej 81 dziennikarzy zginęło podczas wykonywania swoich zadań zawodowych, a ponad 250 przebywa w więzieniach. Niebezpiecznie dla reporterów było na Bliskim i Dalekim Wschodzie, a także w obu Amerykach, alarmuje Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy.

Federacja zauważa, że liczba dziennikarzy, którzy stracili życie podczas wykonywania swoich obowiązków spadła w porównaniu z latami ubiegłymi (w 2016 r. lista zabitych liczyła 93 nazwiska), ale ostrzega, że nie czas na optymizm. – W Syrii, Meksyku i Indiach liczba zabójstw utrzymuje się na zastraszającym poziomie, zginęło więcej kobiet-dziennikarek, bezkarność zabójców nadal kształtuje się w granicach 90 proc. Powszechna jest autocenzura, a w więzieniach jest obecnie więcej dziennikarzy, niż kiedykolwiek w poprzednich latach – podsumował najbardziej pesymistyczne wnioski z raportu sekretarz generalny organizacji Anthony Bellanger.

Organizacja zwraca również uwagę na fakt, że chociaż liczba zabitych dziennikarzy jest mniejsza, to nie jest to efekt żadnych planowych działań, zastraszanie niezależnych autorów ma się świetnie, a kraje, w których praca w mediach wiązała się z ryzykiem dla życia, pozostają te same. Najwięcej reporterów i innych pracowników mediów zginęło w Meksyku, Afganistanie, Iraku i Syrii. Na czarnej liście państw, w których informowanie o bieżących wydarzeniach i analizowanie zachodzących procesów politycznych stało się zajęciem niebezpiecznym, znalazła się natomiast Turcja. Po nieudanej próbie zamachu stanu wiosną 2017 r. aresztowano w tym państwie rekordową liczbę dziennikarzy, a ponad 150 z nich nadal nie odzyskało wolności.

W 2017 r. zginęła między innymi maltańska dziennikarka śledcza Daphne Caruana Galizia, pisząca o rajach podatkowych, korupcji i nieuczciwych manewrach polityków. Życie straciła także indyjska niezależna publicystka, działaczka na rzecz praw kobiet Gauri Lankesh, zastrzelona przez muzułmańskich ekstremistów. Doniesienia o pracownikach mediów, którzy zostali poszkodowani podczas pracy, napływają z alarmującą regularnością. Ostatnio z Argentyny, gdzie dziennikarze byli wśród rannych i aresztowanych podczas protestów przeciwko antyspołecznej reformie emerytalnej.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.