W Poznaniu powstanie Centrum Szyfrów

Opublikowano: 07.08.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1162

W Poznaniu ruszył przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej oraz wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. O rozpoczęciu przetargu poinformował wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Zadaniem instytucji ma być prezentacja dokonań absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma na początku lat 1930. oraz przyczynili się do złamania kolejnych wersji i udoskonaleń szyfru w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park podczas II wojny światowej.

Oczekuje się, że centrum edukacyjne, utworzone dzięki dotacji z UE, zostanie uruchomione w miejscu przedwojennego budynku mieszczącego m.in. oddział Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali słynni matematycy. Muzeum będzie się znajdować w sąsiedztwie pomnika upamiętniającego kryptologów.

Przyszłym operatorem placówki będzie Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. Według słów wiceprezydenta partnerem w tym projekcie będzie także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prace budowlane w obecnym budynku Collegium Martineum przy ul. Św. Marcin powinny się skończyć za 2 lata. Łączna kwota realizacji przedsięwzięcia ma wynieść ponad 15 mln zł.

W 2017 roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przekazał Miastu Poznań na stworzenie Centrum ponad 10 mln zł ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

W ramach Centrum planowane jest stworzenie ekspozycji stałej poświęconej historii kryptologii, Enigmie oraz jej wpływom na współczesne rozwiązania cyfrowe. Ekspozycja zorganizowana zostanie w salach tematycznych zawierających zarówno materiały multimedialne, jak i stanowiska interaktywne. Zwiedzający będą mogli rozwiązywać zagadki kryptologiczne, bawić się matematyką i szyframi.

Skonstruowana w latach 1920. Enigma miała służyć utajnianiu korespondencji handlowej. Szybko jednak wykorzystano ją w niemieckich siłach zbrojnych. Złamanie jej kodu uważane jest za znaczący wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej.

Historycy uważają, że dzieło Polaków mogło skrócić wojnę o 2-3 lata i uratowało życie 20-30 milionom ludzi w Europie i na świecie.

W 1932 roku matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski poznali tajemnicę działania niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej Enigma. Dokonali tego po raz pierwszy metodami matematycznymi. Dotychczas w kryptologii stosowano głównie metody lingwistyczne.

Studenci Uniwersytetu Poznańskiego uczestniczyli w kursie dla kryptologów zorganizowanym na tej uczelni przy współudziale wojska. Po ukończeniu kursu zostali zatrudnieni w Biurze Szyfrów. Trzej matematycy zaprojektowali kopię maszyny szyfrującej. Egzemplarze tego urządzenia powstawały w warszawskiej Wytwórni Radiotechnicznej AVA.

Latem 1939 roku polskie władze wojskowe przekazały do Francji i Wielkiej Brytanii egzemplarze kopii maszyny wraz z informacjami dotyczącymi złamanego szyfru.

W 2000 roku Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.