W Portugalii odkryto najstarsze mumie świata

Opublikowano: 20.03.2022 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1349

Praktyka mumifikacji ciał zmarłych w Europie mogła pojawić się kilka tysięcy lat wcześniej niż w starożytnym Egipcie. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali. Jak donoszą naukowcy, dokonali odkrycia badając niedawno odkryte archiwalne obrazy. Zostały one wykonane w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy w osadach mezolitu w dolinie Sado w Portugalii znaleziono szczątki trzynastu osób.

Wcześniej ustalono, że masowy pochówek pojawił się około 8000 lat temu. W nowym badaniu naukowcy wykorzystali archeotanatologię, metodę analizy szczątków ludzkich, która łączy obserwacje przestrzennego rozmieszczenia kości w grobach z wiedzą na temat rozkładu ludzkiego ciała po śmierci.

Innymi słowy, archeolodzy faktycznie odtwarzają procesy, które miały miejsce po śmierci człowieka z jego ciałem. Pozwala to na lepsze zrozumienie rytuałów pogrzebowych, które istniały nawet tysiące lat temu. W tym przypadku w trakcie takich prac stwierdzono, że przynajmniej jedno z trzynastu pochowanych ciał zostało definitywnie poddane sztucznej mumifikacji.

Co do reszty, analiza wykazała, że ​​niektóre ciała zostały pochowane w pozycji nietypowej dla praktyk europejskich. Pochowano ich z ugiętymi nogami, przyciśniętymi do piersi. Ciała zostały wysuszone przed pogrzebem, ponieważ między kośćmi znaleziono bardzo mało istotnego osadu.

Takie oznaki mogą być wynikiem kontrolowanego naturalnego procesu mumifikacji – twierdzą archeolodzy. Manipulacja ciałami podczas mumifikacji musiała trwać przez długi czas, podczas którego ciało stopniowo wysycha. Aby zachowała swoją integralność, ciało owinięto liną lub bandażami. Dodatkowo wiązanie umożliwiło nadanie ciału pożądanej postawy.

Jak wiecie, było to szeroko praktykowane w starożytnym Egipcie. Jednak naukowcy zwracają uwagę na fakt, że najwcześniejsze mumie egipskie mają około 4000 lat, podczas gdy mumie portugalskie mają nawet 8000 lat. Oznacza to, że mieszkańcy współczesnej Europy mogli opanować tajemnicę mumifikacji znacznie wcześniej niż starożytni Egipcjanie.

Co więcej, odkryte ślady mumifikacji mogą być najstarsze na świecie. Jak dotąd za najwcześniejsze uważane są mumie znalezione na chilijskiej pustyni Atacama. Ich wiek to około 7000 lat. Jeśli wnioski szwedzkich naukowców są słuszne i znajdą potwierdzenie w innych badaniach, to zupełnie niespodziewanie kolebką mumifikacji stanie się Europa.

Na podstawie: Cambridge.org
Źródło: InneMedium.pl

8

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.