W Polsce znów będzie wydobywane złoto

Opublikowano: 27.08.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 665

W Polsce znów będzie wydobywane złoto. Ministerstwo Środowiska zaakceptowało dokumentację geologiczną dla złoża rudy złota „Mikołajowice”, złożoną przez spółkę Sudeckie Kopalnie Mineralne.

Jak informuje Business Insider, to pierwsza taka decyzja w powojennej historii Polski. Spółka Sudeckie Kopalnie Mineralne złożyła wniosek o koncesję na poszukiwanie złota w okolicy Legnicy jeszcze w 2015 roku i po jej otrzymaniu przystąpiła do badania złóż. „Otrzymaliśmy ją rok później i przystąpiliśmy do badań w terenie. Kolejnym krokiem było wykonanie rowów poszukiwawczych, a następnie wydrążenie w 2018 roku rozpoznawczych otworów wiertniczych. Pobrane próbki zbadaliśmy w laboratorium i na podstawie wszystkich analiz chemicznych złożyliśmy w lutym 2019 roku wniosek o zatwierdzenie dokumentacji złoża złota w rejonie Mikołajowic” – wyjaśnia w rozmowie z BI Sławomir Juzak, wiceprezes Sudeckich Kopalń Mineralnych.

W sierpniu spółka uzyskała decyzję o zatwierdzeniu dokumentacji złoża i teraz może przystąpić do starań o uzyskanie koncesji wydobywczej. „Poza tym zamierzamy nadal poszukiwać złóż surowców mineralnych. W 2020 roku złożyliśmy wniosek do marszałka województwa dolnośląskiego o zatwierdzenie projektu na poszukiwanie i rozpoznanie złoża glin kaolinowych na sąsiadującym terenie i otrzymaliśmy decyzję pozytywną. Próbki pobrane z zaprojektowanych otworów wiertniczych zostaną przebadane również na okoliczność występowania złota” – mówi Juzak.

Ile złota znajduje się w nowym złożu? Według szacunków geologów to od 2,05 do 15,77 gramów na metr kwadratowy. „Decyzja Ministra Środowiska otwiera nam możliwość produkcji płatnego koncentratu złota, szlamowanego i wybielonego kaolinitu oraz produktów pochodnych – w tym m. in. mączek kwarcowych. Zakłada się, że takie kompleksowe zagospodarowanie kopaliny sprawi, że wydobycie będzie opłacalne” – ocenia Jakub Górski, prezes Sudeckich Kopalń Mineralnych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. xc1256 28.08.2020 05:28

  Mało kto wie,że przy produkcji rafinacji miedzi, otrzymuje się szlam w którym są Au,Pt,Ir Te, Se i etc.., czy ktoś wie, co się z tym dzieje?
  Przecież przy rafinacji takiej ilości miedzi w naszym kraju, powinniśmy mieć rocznie parędziesiąt ton złota, nie mówiąc o innych platynowcach.

 2. HiTemp 28.08.2020 11:27

  Kampania sukcesu , jak z łupkami. Masakra , tekturowe państwo.

 3. Vetinari 01.09.2020 12:47

  @xc1256 Troszkę się zagalopowałeś z tymi ilościami. Ale owszem, niewielkie ilości metali szlachetnych są produktem “ubocznym” rafinacji, i KGHM produkuje w granicach ok. 5 ton złota rocznie z odzysku w oficjalnych raportach. Platyny jest o wiele mniej, ale również jest odzyskiwana, zgaduję, że jak wszystkie wartościowe materiały w naszym kraju są sprzedawane przez spółkę bezpośrednio – tj. za zachodnią granicę gdzie zaawansowane firmy tworzą kosztowny sprzęt i sprzedają nam z powrotem 10 razy drożej. A że jest to spółka w większości państwowa… Jak nietrudno się domyśleć, rok w rok niemal wszelkie dochody firmy nie są używane w innowacjach ani poszukiwaniach nowych złóż, ale wypłacane w dywidentach, tj. wliczane do budżetu państwa i idą na 500+ i pensje poselskie.

 4. pikpok 01.09.2020 20:38

  @Vetinari, i dlatego wtopili na drugim końcu świata , a nasze złoża oddano obcym ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.