W Polsce znaleziono najstarsze na świecie ślady piwa

Opublikowano: 06.08.2019 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 861

Brytyjski dziennik „Daily Mail” napisał o niezwykłym odkryciu w Polsce, gdzie w grobie z epoki kamienia znaleziono 4500-letnie drożdże piwne. Jest to najstarszy znany dowód na świecie na wytwarzanie piwa.

Archeolodzy w Polsce (konkretnie w Sandomierzu) w grobie z epoki kamienia obok szczątków mężczyzny i dziecka sprzed 4,500 lat znaleźli także drożdże piwne, które są najstarszym znanym dowodem na wytwarzanie piwa w tak odległym historycznie okresie.

Na miejscu pochówku znaleziono także szczątki zwierząt ofiarnych, jednak archeolodzy są pod olbrzymim wrażeniem odkrycia drożdży piwnych, gdyż do tej pory w żadnym grobie z tego okresu ich nie znaleziono.

Naukowcy trafili także na duże zagłębienie, które według nich było miejscem rytuału. Tam też znajdują się ślady rozpalania ognia oraz szczątki zwierząt złożonych w ofierze.

– Ten grób jest zupełnie wyjątkowy w porównaniu z innymi miejscami pochówku z późnej epoki kamienia – powiedziała doktorantka archeologii z uniwersytetu w Rzeszowie, Elżbieta Sieradzka.

Sam fakt, że drożdże piwne zostały umieszczone wraz ze szczątkami ludzkimi, sugeruje, że dano je tam w konkretnym celu, a nie dostały się w tamto miejsce w trakcie uczty pogrzebowej.

Szkielety – dorosłego mężczyzny i małego dziecka – zostały rozczłonkowane. Naukowcy jeszcze nie potrafią wyjaśnić, dlaczego. Niemniej jednak wiele szczątków ludzkich z tego okresu w Europie jest okaleczonych.

Grób został odkryty przez lokalnego mieszkańca, który wykopał dół na swojej ziemi, jednak obecnie miejsce to jest nadal badane przez polskich archeologów.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. samadhi1978 10.05.2019 11:12

    O kurcze, teraz musze tam jechac.

  2. Szwęda 10.05.2019 12:15

    Czy znalezienie drożdży piwnych chyba nie jest jeszcze dowodem na używanie ich w celu wytwarzania piwa – może służyły do czegoś innego, a po prostu są zbieżne z dzisiejszymi piwnymi. Jednak piwo, napoje piwne i inne fermentowane towarzyszą pewnie człowiekowi od dziesiątków a może setek tysięcy lat.

  3. koszyk91 10.05.2019 13:25

    Piwo w staropolskim znaczy picie. Ludzie ważyli lekkie piwo by nie pić surowej wody, która mogła zawierać bakterie.

  4. kufel10 06.08.2019 13:34

    Wobec tego wszystkie janusze, grarzyny, szwagry i bezrobotni z wyboru mają kolejny powód do świętowania ! Już widzę te kolejki pod tradycyjnym polskim sklepem czyli bjerdonkom czy innym lidlem i uśmiechnięte, tłuste japy, uzbrojone przez myślą nieskalane oczka, wpatrzone w te wszystkie promocje …

  5. Magic 07.08.2019 07:08

    No ale w szkołach nas uczyli ,że na terenach Polski to 2 tysiące lat temu to był tylko las. LOL. Czy historia w szkołach jest zakłamana i nieprawdziwa na całym świecie czy tylko w niektórych jego częściach???

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.