W Polsce zatrzęsła się ziemia

Opublikowano: 10.01.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1002

W Wielkopolsce zatrzęsła się ziemia. W piątek, 6 stycznia 2012 roku około godziny 16:30 wstrząsy odczuli mieszkańcy okolic Żerkowa i Kalisza. Na szczęście okazało się, że trzęsienie było słabe i nie wyrządziło większych szkód – nikt nie ucierpiał, a straż pożarna nie odnotowała strat materialnych.

Jak poinformował rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt trzęsienie ziemi miało siłę czterech stopni w skali Richtera. Wstrząsy trwały ok. 10 sekund i zostały zarejestrowane we wszystkich stacjach sejsmicznych w Polsce. Jak można przeczytać na stronie Centrum Sejsmologicznego „Euro-Mediterranean” epicentrum wstrząsów zostało zlokalizowane w odległości 54 km na północny wschód od Kalisza i 15 km na północ od Jarocina. Wstrząs odnotowano na głębokości 10 km.

NIEROZWIĄZANA ZAGADKA

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co się stało. Spekulują, że przyczyną mogło być przemieszczenie się skał uskoku Dolska. „Wstrząsy w tym rejonie Polski są bardzo zagadkowe. To może być związane z aktywnością takiego uskoku Dolska, który przebiega skosem przez Polskę, mniej więcej równoleżnikowo. Ten uskok jest przedłużeniem Gór Świętokrzyskich w kierunku zachodnim” – powiedział PAP prof. Żaba z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

GDZIE WYSTĄPI KATAKLIZM?

„Aktywność sejsmiczna ma miejsce na terenie całej Europy, u nas jest ona w zasadzie najniższa. Na tyle mała, że w naszym kraju nie obowiązuje w budownictwie coś takiego jak norma sejsmiczna” – powiedział w wywiadzie dla Gazety.pl, Prof. Zbigniew Jan Zembaty z Politechniki Opolskiej.

Mamy to szczęście, że Polska leży z dala od granic płyt tektonicznych, więc duże trzęsienia ziemi nam nie grożą. Jednak płyty tektoniczne składają się z mniejszych jednostek, a na ich granicach mogą zdarzać się mniejsze trzęsienia. „Niekiedy mogą się one przenosić poprzez całą płytę na jej granice lub przeciwną stronę. Przykład takiego zjawiska mieliśmy w 2004 roku, kiedy to zaobserwowano niespodziewane wstrząsy kaliningradzkie” – powiedział sejsmolog, dr Paweł Wiejacz z Polskiej Akademii Nauk.

W Polsce regionem najbardziej narażonym na wystąpienie trzęsienia ziemi są Zachodnie Karpaty i Podhale. „Tam średnio raz na 30 lat dochodzi do wstrząsów, które byłyby wyczuwalne i powodowały niewielkie szkody – powiedział PAP dr Zbigniew Gardziel z Zakładu Geologii i Ochrony Litosfery Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Zdaniem dr Gardziela narażone są również Sudety, pas od Szczecina w kierunku Hrubieszowa, czyli granica platformy wschodnioeuropejskiej, jak również obszar Gór Świętokrzyskich.

Od roku 1000 do 2000 odnotowano w Polsce 76 trzęsień ziem – wynika z danych Instytutu Geofizyki PAN. Jak informuje PAP, tylko w sześciu przypadkach osiągnęły około 6 stopni w otwartej skali Richtera. Największe trzęsienie ziemi na terenie Polski – o amplitudzie 5,7 – miało miejsce w 1786 roku w rejonie Myślenic. Zdaniem naukowców, gdyby wystąpiło ono dzisiaj byłaby to katastrofa i nie mówiłoby się o dziesiątkach, ale o tysiącach ofiar.

Na podstawie: PAP, earthquake.usgs.gov
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. hybrid 10.01.2012 17:53

    moze to znowu HAARP??

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.