W Polsce odradza się pogaństwo

Opublikowano: 22.06.2013 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 660

Mokosz, Światowid, Swaróg, Perun czyli odrodzenie pogan w Polsce. W sierpniu w Łodzi ma się odbyć I Ogólnopolski Zjazd Rodzimowierczy, podał portal interia.pl.

Wierzenia przedchrześcijańskie zaczęły się odradzać w latach 1980. Poganie twierdzą, że wyznawców przybywa. Oprócz organizacji zjazdu, udało im się reaktywować pismo “Gniazdo” poświęcone ich religii.

Obecnie zarejestrowane są 4 rodzimowiercze związki wyznaniowe: Polski Kościół Słowiański, “Rodzima Wiara”, “Słowiańska Wiara” i Rodzimy Kościół Polski.

Zasady wiary przodków poganie starali się odtworzyć na podstawie źródeł historycznych. Matką Ziemi jest Mokosz, nieba – Światowid, słońca – Swaróg, a błyskawicy – Perun. Najważniejszym świętem jest Święto Kupały.

Źródło: PL Delfi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

26
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
zbig45
Użytkownik
zbig45

chciało by się powiedzieć: ludzie nie idźcie tą drogą! fałszywi bogowie to demony. tylko Jezus umarł za nas i zmartwychwstał udowadniając tym samym prawdziwość jedynej religii jaką jest chrześcijaństwo. ale teraz w tych ostatecznych czasach będzie wielu zwodzicieli.

goldencja
Użytkownik
goldencja

Religie byłyby mniej złe, gdyby dopuszczały rozum do swojej filozofii. Niestety ludźmi racjonalnymi nie jest łatwo manipulować. Większość takich ludzi nie potrzebuje religii, bo szybko i łatwo dochodzą do wniosku, że nie ma podstaw uznawać jakiegokolwiek boga.
Co do pogaństwa, to może dobry kierunek. Czasem trzeba cofnąć się do pierwotnych wierzeń, by zobaczyć fałsz wierzeń dzisiejszych. Potem przyjdzie refleksja nad pierwotnymi wierzeniami i w końcu umysł oczyści się z iluzji.

Konter
Użytkownik
Konter

I co im z tej wiary przyjdzie? Znają imiona swoich Bogów, ale czy znają ich wole? Dla mnie ta wiara jest pusta.

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

Bawi mnie zawsze ten pociag ludzi do poszukiwania roznic na upartego.
Wiara wyklucza rozum – rozum wyklucza wiare?
Przeciez wiara wywodzi sie z rozumu, który jest niczym innym jak tylko dowodem samoswiadomosci- wiary we wlasne istnienie i wplywu na rzeczywistosc.
Jaka szkoda ze tak wielu ludzi nie docenia mozliwosci innych “Myslacych zwierzat” – tak wlasnie nazwal nasz gatunek jeden z najrozumniejszych ludzi jacy kiedykolwiek chodzili po Ziemi.

robi1906
Użytkownik

tytuł powinien brzmieć “Powrót do ojczystej wiary ”
poganin lub pogaństwo to wyrazy pejoratywne.
Chrystus nie chodził po Wiśle ani ,polscy słowianie nie byli w niewoli egipskiej

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

Filozofia bez religii jest mentalną spekulacją, religia bez filozofii jest pustym zbiorem form – obrzędów.

A ludzie wspomnieni w tym artykule to raczej do żadnej wiary nie powracają, tylko sobie takie hobby znaleźli. Ilu z nich świecie wierzy w tych Bogów? Większośc raczej się zwraca ku pięknej kulturze słowian i ją chce poznawać.

A ciekawe, co osoby tutaj negujące istnienie Boga mają w zamian do zaoferowania? Jaką filozofie? Jaki cel życia? Jaki sposób postępowania? Do czego można dojśc odrzucając Boga?
Zwykle to chyba do życia, którego jedynym celem jest zaspokajanie pragnień zmysłowych, których nie da się w pełni na dłuższy moment zaspokoić i po co? A może coś innego?
Negujecie Boga, to pokażcie w zamian system/filozofie/proces która pozwoli mi pojąć kim tak właściwie jestem, co tutaj robie na świecie, i po co tu jestem.

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

zbig45, czemu uważasz że jest tylko jedna prawdziwa religia? I to istnieje dopiero od 2000 tysięcy lat, a wcześniej była niedostępna? I właściwie w większości świata dosepna dopiero od 500 lat. Skąd w ogóle takie przywiązanie do religii? Gdzieś Jezus powiedział, że każda inna religia oddająca część Najwyższemu Panu jest zła? Pytam się trochę z ciekawości, bo nie wiem czy ta wiara w jedyność religii jest przez katolików wymyślona, czy może dostali chociaż jakieś podstawy by tak sądzić.

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

Wiara to jest związana z każdym działaniem właściwie. Jak piszemy tutaj to zwykle wierzymy że ktoś to przeczyta. Jak otwieramy lodówke to wierzymy, że coś tam znajdziemy. Jak gdzieś idziemy to wierzymy że tam dojdziemy. Dopóki tego nie zrobimy przecież nie wiemy że to zrobimy :) Nawet jak zrobimy jaką możemy mieć pewność że to zrobiliśmy naprawde? Wyłączając absolutnie wiarę, z umysłu, z podświadomości, to się właściwie juz nie działa, bo się nie wierzy w efekty swojego działania.

supersebi900
Użytkownik
supersebi900

do Zbig45
piszesz ze Jezus zmartwychwstał…a jakie masz na to dowody?skadinad wiadomo ze w 1980roku odkryto grobowiec jego rodziny,i jego samego w Talpiot,5km od miejsca ukrzyżowania.Na ossuarium jak wół pisało Jeszua syn Józefa.obok lezeli inni członkowie rodziny-a nad wejsciem do grobowca był znak jakiego uzywali pierwsi chrzescijanie w Iwieku n.e.rachunek prawdopodobienstwa jaki zrobil professor matematyki wskazal ze jest jedna szansa na 30 tysiecy ze NIE JEST to autentyczny Jezus.tak wiec ludzie dorobili sobie troche bajek,gdy tymczasem on sobie sopkojnie zgnił…

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

W jaki sposób ten matematyk miałby to niby wyliczyć? Jaką można mieć pewność że taki grobowiec nie zostałby sfałszowany? Nie brzmisz mniej irracjonalnie niż zbig45 opierając się na wyliczeniach czegoś, czego nie da się wyliczyć w praktyce.

supersebi900
Użytkownik
supersebi900

do Jedro02 da sie…trzeba mieć tylko konkretne dane -a takie sa…w izraelu w specjalnych magazynach lezy obecnie około tysiąca podpisanych ossuariów-tzn na kazdym jest zapisane imię itp.dane zmarlych osób…policzono jakich imion ile jest,stąd wyciagnieto wniosek o popularnosci konkretnych imion,np.imię Jeszua ma 4proc popularnosci(zaznaczę że ossuaria stosowano w bardzo krótkim czasie-ok stu lat,do czasu powstania zydowskiego z ok.70roku.Matematyk otrzymal tez dane o pozostałych imionach…np.jedno wsród tyssiąca ossuariów miało napis Jossi,to nie jest imię ale zwrot rodzinny,jakim czesto sobie bliscy kogos nazywają.Jossi leżal w tym samym grobowcu co Jeszua,a jak wiadomo Jezus sam w Biblii wymienił swego brata-Jossiego.mam pisać dalej?

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

A czy te obliczenia zakładają możliwość fałszerstwa?

Chinook
Gość
Chinook

“Obce rzeczy dobrze wiedzieć jest, swoje – obowiązek.” – Dlaczego warto znać swoje korzenie i kim na prawdę się jest?
Ano dlatego, że to jedna z ważniejszych kwestii, pozwala ona zachować tożsamość. Ludzie bez tożsamości narodowej są jak drzewa bez korzeni, wystarczy maleńki podmuch wiatru i takie drzewo jest “sprowadzone do parteru”. Zachowując tradycję przodków, mamy ich doświadczenie, mamy na czym się oprzeć i mamy być z czego dumni. Dlaczego jeszcze tak ? Dlatego, żebyśmy nauczyli się odróżniać kłamstwo i oszustwo jakim się posługuje nasz wróg w celu zdobycia władzy i bogactw naturalnych.
Zapraszam na stronę poświęconą kulturze słowiańskiej.

http://www.facebook.com/pages/Słowiańsko-aryjskie-WEDY/476694612397637

Strona bardzo ciekawa, ideą jest ukazanie wiedzy zawartej w Wedach Słowiańsko- Aryjskich. Zapoznanie się z niezwykle wysoką i bogatą kulturą Słowiańską oraz mądrość życiową Słowian. Na bieżąco przedstawiane są materiały od podstaw. Utrzymywane są kontakty z innymi krajami słowiańskimi, jest duże zainteresowanie,wymiana wzajemnych doświadczeń i spostrzeżeń, prowadzone są dyskusje, można powiedzieć, że strona żyje mimo, że nie dawno powstała. Przyłączajcie się zapraszamy. W jedności siła.

obecny
Użytkownik
obecny

Pogaństwo…… wielobóstwo…….

Co dla ateisty jest pogaństwem?

Dla chrześcijanina katolicyzm jest klasycznym pogaństwem. Dlaczego?
Mają swoich bogów i bożków zwanych świętymi.
Mają kult zmarłych – relikwie i nie tylko. Katedry ze zwłokami w środku.
Modlą się do rzeźb, wizerunków i posągów. Wielbią je całują i czczą a to tylko martwe przedmioty w większości przedstawiające wyobraźnię ich twórcy.

Metus
Gość
Metus

Dziwi mnie dlaczego wiarę w “innego” boga / bogów/ nazywa się pogaństwem…
używa się tego określenia od wieków aby podkreślić niższość innej wiary niż tej powstałej nad morzem śródziemnym , która po latach przerodziła się w min kościół katolicki…a może by tak wywalić prosto w twarz niskośc praktyk kościelnych jak inkwizycja, utajnianie tortur, spisków, mordów , rabunków itd, popieranie polityki i błogosławienie rzołnierzy idących na rzeź wojny….może by tak obnarzyć to zepsucie i aby szersze grono czytelników i odbiorców mediów poczuło pojęcie ‘poganin’ jako ktoś kto jest bliżej natury, praktykuje milośc do niej i do inych istot żywych i przede wszystkim pragnie byc daleko od wszechpanującego zepsucia systemu , którego skladową jest masowa religia posługująca sie symbolem krzyża czyli narzędzia zbrodni , którym zabito ich jakoby największego nauczyciela, którego niby nasladują…a w praktyce ten symbol daje im jedynie błogi stan omamienia ze ida właściwą sciezką…lepszą od tych tam ‘pogan’ ?

excar
Gość
excar

Abram(tak się wcześniej nazywał Abraham) w Egipcie. Zabranie Saraj na dwór faraona

9 Zwinąwszy namioty, Abram wędrował z miejsca na miejsce w stronę Negebu. 10 Kiedy zaś nastał głód w owym kraju, Abram powędrował do Egiptu, aby tam przez pewien czas pozostać; był bowiem ciężki głód w Kanaanie.
11 A gdy się już zbliżał do Egiptu, rzekł do swojej żony, Saraj: “Wiem, że jesteś urodziwą kobietą; 12 skoro cię ujrzą Egipcjanie, powiedzą: to jego żona; i zabiją mnie, a ciebie zostawią przy życiu. 13 Mów więc, że jesteś moją siostrą, ABY MI SIĘ DOBRZE WIODŁO ZE WZGLĘDU NA CIEBIE !!! i abym dzięki tobie utrzymał się przy życiu”.
14 Gdy Abram przybył do Egiptu, zauważyli Egipcjanie, że Saraj jest bardzo piękną kobietą. 15 Ujrzawszy ją dostojnicy faraona, chwalili ją także przed faraonem. Toteż zabrano Saraj na dwór faraona, 16 Abramowi zaś wynagrodzono za nią sowicie. Otrzymał bowiem owce i woły, niewolników i niewolnice oraz oślice i wielbłądy.
17 Pan jednak dotknął faraona i jego otoczenie wielkimi karami za zabranie Saraj, żony Abrama. 18 Wezwał więc faraon Abrama i rzekł: “Cóżeś mi uczynił? Czemu mi nie powiedziałeś, że ona jest twoją żoną? 19 Dlaczego mówiłeś: że to moja siostra, tak że wziąłem ją sobie za żonę? A teraz – oto twoja żona; zabierz ją i idź!” 20 Dał też faraon rozkaz dworzanom, żeby Abrama i jego żonę, i cały jego dobytek odprowadzili [do granicy]. (Warto też zaznaczyć że Sara była też jednocześnie siostrą i żoną Abrahama.mój dopisek)

Pan czyli Jahwe lub Jehowa czyli niestety nasz (co czasem trudno chrześćjanom przyznać) Pan Bóg,w celach komercyjnych podzielony na trzy części występuje tu jako obrońca kłamcy,kazirodcy ,no i alfonsa Abrahama i razem z nim jako ciekawostkę możemy go zaadoptować w naszej słowiańskiej tradycji ale tylko jako patrona oszustów ,prostytutek i sutenerów. A cały Watykan z jego smrodem ciągnącym się przez blisko dwa tysiąclecia
i nawet z naszym JP2 co tylko z amerykańskim szabas prezydentem sprzedali Polskę “braciom cwańszym w wierze”można spokojnie zapomnieć
Podobny tekst zapodałem już raz na innym forum

toya
Użytkownik
toya

ktoś “skradł” mój komentarz…..

toya
Użytkownik
toya

Polecam P.T. zainteresować się HUNĄ ale nie w takim zagmatwanym “wydaniu” jakie propaguje się tu: http://blog.wolnemedia.net/huna-i-haipule/
Huna to póki co najstarsza znana filozofia Świata i w niej można znaleźć siebie i Boga w sobie.

judeolewak
Użytkownik
judeolewak

@goldencja 22.06.2013 17:29

“Religie byłyby mniej złe, gdyby dopuszczały rozum do swojej filozofii.”

Jest taka religia. Judaizm reformowany uznaje odkrycia naukowe za część objawienia. To bardzo światła i nowoczesna religia, w której kobiety i mężczyźni mają takie same prawa (kobieta może być rabinem), a pary homoseksualne są błogosławione, a nie opluwane i wyzywane.

cetes
Użytkownik

@ judeolewak!

Postępowa religia, to oksymoron.

Chrześcijaństwo w swoich początkach było religią niewolników i biedaków.

Natomiast samo nawiązanie do judaizmu, a więc ideologii “narodu wybranego” jest tylko kolejnym sposobem oszukiwania gojów w sprawie intencji żydów.

biedak
Użytkownik
biedak

Jesli ludzie na czele religii sami w nia nie wierza, to jest to religia przesiaknieta jarmarkiem. Jezeli w religii postep technologiczny (nie mowie tu o walkce z natura, ktora niektorzy smia nazywac postepem) nie jest akceptowany, to jest to zwykly biznes. Bandziory chca oskubac slepych ludzi.

Jesli wiara w Boga komus pomaga, to ja sie ciesze z jego szczescia i zycze mu jak najlepiej (troche tez zazdroszcze, bo dane mi bylo zaznac tego uczucia), natomiast jezeli ktos chodzi do kosciola i modli sie do ksiedza to nie zasluguje na nic innego jak strzal ostrzegawczy w tyl glowy.

Bardzo ciekawa jest geneza religii i jej cel na poczatku.

robi1906
Użytkownik

Nie wydaje mi się aby “excar” siał tu jakąś nienawiść ,
zwrócił po prostu uwagę na to ,że Bóg izraelczyków jest jednym z najbardziej krwiożerczym bogów w dotychczasowej historii ludzkości .
Może powrót do rodzimej wiary spowoduje to że ,Polacy zaczną dbać o swój naród, zamiast jak przez tysiąc ostatnich lat lizać tylko cudze tyłki.
Tak jak na przykład pani Suchocka .

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

W. uważasz że osoba nie wierząca w nauczanie swojej religii jest wierzącą niepraktykujacą ? :)
Mieszasz też religie z organizacjami religijnymi. Religia to zbiór wierzeń, dogmantów, rytuałów, cała ta otoczka. No można na siłe ją odczytywać jak Ty piszesz ale to prowadzi do nieprecyzyjności, bo wtedy jak nazwiesz coś co jest tylko tym co ja napisałem? I wtedy takie rzeczy jak kościoły itp. to organizacje religijne. Organizacje czy to religijne czy to nie, muszą być w jakiś sposób zarządzane. Czasami jest jedna głowa zarządzająca, czasami jest jakaś rada. Jest to ponad religijna zasada.
Z definicji nazywanie religii czymś narzuconym i odgórnym też jest formą manipulacji. Praktycznie w całym świecie zachodnim zależy to od twoich rodziców i masz potem pełny wybór by to zmienić. Przynależność do religii w naszym społeczeństwa jest dobrowolna, możesz sobie odejść w każdej chwili. I wiele osób to robi. To że jakaś kultura może odnosić się do religii jak piszesz jest pełną prawdą, ale to nie pochodzi z definicji religii, a z działania kultury.

@toya, skąd taki pomysł że Huna to najstarsza filozofia? Umiesz podać początkową date powstania chociażby filozofii wedyjskiej? :)

fm
Użytkownik

Ziemia matką.. oczywiste.. a co do reszty.. najważniejsza jest wiara w to, że system padnie :P a resztę mało mnie interesuje. Wierz w co chcesz, tylko krzywdy nie rób..

zbig45
Użytkownik
zbig45

ja tam nie zabraniam nikomu wierzyć w co chce. wiarę się proponuje a nie narzuca. mnie zaproponowano chrześcijaństwo, was niech zbawi światowid

toya
Użytkownik
toya

Dla niedowiarków, “wiarków” i normalnie tzn: myślących logicznie, polecam: http://dzieciatko-jezus.blogspot.ca/2012/09/lista-zydow-w-polsce-arcybiskupi.html
@ Jedr02
Jeżeli ktoś nie wie, jak pisze się rzeczownik DOGMAT, to jaki jest sens mówić słupowi o historii i pochodzeniu wierzeń i religij?
Jeżeli czegoś nie rozumiesz, to zacznij się uczyć i dopiero później pytaj o to czego nie możesz pojąć….