W Polsce odkryto tajemniczy artefakt sprzed 3000 lat

Opublikowano: 03.07.2019 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 622

Naukowcy nie wykluczają, że znalezisko może być częścią starożytnej buławy. Dziwny metalowy artefakt został odkryty przez archeologów w Polsce podczas wykopalisk w pobliżu granicy ze Słowacją.

Naukowcy są przekonani, że powstał około 1000 roku p.n.e. Jak wyjaśnia „Archaeology News Network”, artefakt z brązu odkryto w pobliżu Przełęczy Dukielskiej w województwie podkarpackim. Naukowcy zwrócili uwagę na dziwną formę znaleziska. Zaznaczyli, że wygląda jak „śmigło”, a jego stan jest bardzo dobry.

Jednocześnie naukowcy nie wykluczają, że znalezisko może być częścią starożytnej buławy. Jednak nie wiadomo, do kogo należała.

„Nie można dokładnie określić, skąd pochodzi buława, ale najprawdopodobniej należała do jakiejś bliskowschodniej kultury” – czytamy w wiadomości.

Naukowcy nie wykluczają, że pewna „ważna osoba” mogła władać bronią, a ona sama najprawdopodobniej została utracona w bitwie. „Buława była nie tylko straszną bronią, ale także symbolem władzy” – zaznaczyli naukowcy.

Na razie nie ustalono przyczyny, dlaczego ten dziwny artefakt znalazł się na południu Polski prawie trzy tysiące lat temu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. koszyk91 03.07.2019 13:06

    Ustalono tylko że o Lehii nie wolno mówić głośno choć już się do niej Samsonowicz przyznał

  2. hashi 03.07.2019 14:56

    Tu jest pełny artykuł i więcej zdjęć:
    https://www.zwiadowcahistorii.pl/poszukiwacz-znalazl-pod-dukla-wyjatkowa-bulawe-inkow-sprzed-kilku-tysiecy-lat-wywiad-i-galeria/

    Ten ze sputnika to trochę zbrakowany.
    Niebyła to grupa archeologów a jedynie pasjonat z wykrywaczem metali, na co dzień pracujący jako kierowca wywrotki w kopalni odkrywkowej koło Dukli.

    Bardzo podobną buławę znaleziono w pd-wsch Europie przypisywaną kulturze Halsztackiej szacowany wiek 1000 r. pne.

  3. hashi 03.07.2019 15:37

    @Admin od dołu ma tuleję by sobie kija nadziać, a te 3 prążki służą by sznurkiem zabezpieczyć.
    Inkowie 3000 lat temu produkowali podobne: https://www.bidsquare.com/online-auctions/artemis-gallery/inca-star-shaped-stone-mace-head-1410359

  4. robi1906 04.07.2019 09:44

    Czasami pierwsze wrażenie jest najlepsze, o ile kamienna gwiazda jest solidna i rozmiarami dość duża by można uznać ją za broń ozdobną lub odświętną (masowa produkcja raczej nie wchodzi w grę), to to pokrętło mieści się w dłoni i moim zdaniem jest jak najbardziej pokrętłem. Podkarpacie przed 200 laty było dość dobrze rozwinięte pod względem wydobycia nafty, więc taki odlew jak najbardziej mógł się tam znalezć. Za broń, nawet ozdobną dyskwalifikuje ją “mizerna” wielkość.
    A gdyby to “pokrętło” było starsze?
    Pamiętajmy, że silniki parowe znano już w starożytności więc i zawory też nie muszą być znowu takim nowym wynalazkiem, a irańska “buława” może być równie dobrze kołem zębatym służącym do przeniesienia napędu. Ludzie sprzed 5 tysięcy lat, wcale nie byli głupsi od nas.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.