W pogoni za podatkiem

Opublikowano: 21.03.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 738

Kraje Unii Europejskiej pracują nad uszczelnieniem swoich systemów podatkowych – Wielka Brytania wprowadza 25-procentowy podatek od przychodów wyprowadzanych za granicę.

Jak pisze portal Wyborcza.biz, Komisja Europejska szacuje, że kraje UE tracą rocznie ok. 500 mld euro na różnego rodzaju przekrętach podatkowych – ukrywaniu przez firmy dochodu, zaniżaniu przychodów, wyprowadzaniu podatków do rajów podatkowych lub opłacaniu ich w krajach, gdzie są niższe.

Na jaw wychodzą coraz to nowe skandale, związane z płaceniem przez znane, bogate firmy śmiesznie niskich podatków. Przykładem jest choćby afera LuxLeaks – międzynarodowe śledztwo dziennikarskie pozwoliło ustalić, że ponad 340 firm przez lata korzystało z dogodnych umów z luksemburskim fiskusem, co redukowało im podatek CIT. Takie giganty jak Google czy Ikea płaciły podatki rzędu 1-2 proc., a Starbucks i Fiat obniżyły swoje zobowiązania podatkowe o 20-30 mln euro. Wszystko to odbywało się kosztem innych krajów, które traciły wpływy podatkowe.

Znana jest też afera podatkowa z Facebookiem w roli głównej. Wyszło na jaw, że za 2014 r. firma zapłaciła w Wielkiej Brytanii tylko 4237 funtów podatku. Tymczasem rynek brytyjski jest dla niej jednym z największych i gwarantuje jej przychody w kwocie 2,9 mld dolarów rocznie. Jak to zrobiła? W ucieczce przed brytyjskimi zobowiązaniami pomogło jej przerzucenie większości przychodów do Irlandii, która przyciąga wielkie koncerny niskim 12,5-procentowym podatkiem. Podobne wybiegi zastosowały firmy Google i Apple. Wielka Brytania odpowiedziała nowym, 25-procentowym podatkiem od dochodów wyprowadzanych za granicę.

Unijna Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych, czyli ECOFIN, uzgodniła w tym tygodniu projekt dyrektywy w sprawie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania. Poszczególne kraje mają się wymieniać danymi na temat międzynarodowych grup spółek, które mają u nich siedzibę lub podlegają opodatkowaniu.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. BrutulloF1 21.03.2016 09:49

    I pomyśleć, że EBC drukuje miesięcznie równowartość 2500 ton złota. To się musi źle skończyć. Bardzo źle.

  2. emigrant001 21.03.2016 13:24

    EBC Czy FED nie drukuje tylko wprowadza wirtualne cyfry na kontach banku, które za 0,25% trafiają na konta banków. Powstaje bańka nadpodaży (nadpłynności) i niektóre banki jak Goldman Sachs wykupują nieruchomości w celu zwiększenia ich wartości przez popyt. Jak im się ta sztuczka uda, to zwiększą aktywa i będzie powód nowych “dodruków”. celem jest powrót na pozycje z 2008 z tym, że możliwości spekulacyjne banksterów są dziesięciokrotnie większe. Jeśli nowa akcja kredytowa się zacznie to będzie to polowanie na frajerów (jak frankowicze) ponieważ oprocentowanie będzie zmienne na 5 min. przed hiperinflacją. Bankster zawsze wygrywa.

  3. agama 21.03.2016 14:27
  4. Light 21.03.2016 14:54

    Tylko rezygnacja z pieniądza może uwolnić ludzi od banków. Wówczas zostałyby one z bezwartościowymi papierami / zestawieniami cyfr, które nie miałby żadnego znaczenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.