W Paryżu odbył się szczyt CADTM

Podczas gdy przywódcy Europy obradują w Brukseli nad tym jak usatysfakcjonować kolejne banki, w Paryżu zebrali się działacze Komitetu Na Rzecz Anulowania Długów Trzeciego Świata (CADTM) aby przedyskutować kwestię zadłużenia z całkowicie innej perspektywy.

Trzydniowy szczyt CADTM, na którym zaprezentowano liczne analizy i raporty obnażył nielegalność światowego długu publicznego i dostarczył argumentów tym, którzy uważają, że powinien zostać anulowany.

Zadłużenie i uzależnienie krajów Południa od bogatej Północy gwałtownie wzrosło w latach 1980., dzięki prowadzonej na szeroką skalę neoliberalnej polityce tzw. Konsensusu Waszyngtońskiego, czyli zbioru wytycznych ekonomicznych aplikowanych krajom zadłużonym. Rezultat? Zgodnie z danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego – kraje rozwijające się w ciągu ostatnich trzech dekad spłaciły około 8 bilionów dolarów a mimo to kwota ich zadłużenia wzrosła pięciokrotnie i osiągnęła poziom 3 bilionów dolarów.

W czasach kolonialnych kraje zadłużone szybko znajdowały się pod okupacją militarną, obecnie jednak narzuca się im technokratyczne rządy oraz „wsparcie” zagranicznych „doradców finansowych”. Korupcja rośnie, projekty rozwojowe są źle zarządzane a kwestia podniesienia stopy życiowej mieszkańców jawi się jako wtórna wobec spłaty zadłużenia – nawet jeśli zostało ono zaciągnięte przez dyktatorów lub marionetki z zagranicy.

Obecnie na Bliskim Wschodzie, w Europie i Stanach Zjednoczonych dokonuje się rewolucja polityczna, aby jednak powstrzymać wyzysk biednych – niezależnie od tego czy chodzi o cale narody czy pojedyncze jednostki – potrzebujemy rewolucji ekonomicznej.

Tłumaczenie: AJ
Źródło oryginalne: Press TV
Źródło: „Nie nasz dług”