W okrucieństwie przewyższali Niemców

Opublikowano: 14.08.2016 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2532

…Najgorsi to byli Ukraińcy, którzy służyli Niemcom, palili oni i mordowali bez litości…

Jako że pochodzę rodem z ziemi zamojskiej i Bóg obdarzył mnie żyjącymi jeszcze choć sędziwymi Dziadkami, a ich z kolei niebywałą trzeźwością umysłu, mam niejako w ich domu otwartą księgę historii, historii prawdziwej, napisanej palcem wspomnień i nieulotnej pamięci. Wcześniej prezentowałam opowieść Dziadziusia o Niemcach i Żydach, dziś odtworzę opowieść Babci o Niemcach i Ukraińcach. Opowieść, która – w mojej opinii – zasługuje na scenariusz filmowy, by przekazać to wszystko pokoleniom, które po nas nastąpią. Na razie ograniczam się do podawania ustnego tego, co opowiada mi Kochana Babcia, a potem przekazuję to Mężowi i po części Dziecku, które jest ciągle zbyt małe, by usłyszeć wszystko o losie Polaków, o losie naszej umęczonej Ojczyzny.

Poniższa historia może wydawać się dla niektórych czytelników zbyt drastyczna, więc uprzedzam, by co wrażliwsi zaprzestali czytania w kolejnym już akapicie. Babcia moja ma zadziwiająco fotograficzną pamięć, potrafi bowiem odtworzyć wszystkie wydarzenia z kronikarska precyzją, a przecież minęło już tyle dziesięcioleci od tych strasznych przeżyć.

Pierwszy strach, jaki padł na Babcię, wydarzył się w ziemiance. Ktoś we wsi – Barchaczów – zaalarmował, że idą “Niemce”. Ciotka i Matka Babci przechowywały u siebie żydowską dziewczynkę. Babcia jako najstarsza z dzieci została postawiona przed decyzją, gdzie uciekać ze swoim rodzeństwem i z tym żydowskim dzieckiem. Niewiele myśląc ukryła siebie i podopiecznych w ziemiance przy domu na podwórzu. Słyszała jak do zagrody wpadli głośno Niemcy, przeczesywali wszystko. Nagle do mrocznej ziemianki wpadła wiązka światła, weszło dwóch Niemców. Babcia i wszystkie dzieci przywarły mocno do zimnych ścian, traciły oddech, chciały się zapaść. Niemcy poświecili, pokręcili się i wyszli po drabinie na górę. Nagle któreś z dzieci kichnęło, Niemcy zatrzymali się i jeden z nich się wrócił. Stanął na ziemi i zaświecił latarką prosto w oczy Babci. Ta chwila – wspomina Babcia – trwała wieczność całą, jakiż to był strach. Babci wydawało się , że coś z niej ulatuje, jakby dusza… a ona umierała niemal na stojąco. Łzy lały się bezwiednie po policzkach śmiertelnie wystraszonego dziecka. Niemiec nawet nie drgnął, gdy ją ujrzał wciśnięta w tą ziemną, wilgotną ścianę. Odwrócił się i kazał reszcie jedną komendą i ruchem ręką wychodzić na zewnątrz. Ci usłuchali i nie sprawdzali już, skąd ów dźwięk kichnięcia pochodził. Nie przyznał się Niemiec swoim kompanom, że znalazł kryjówkę dzieci. Babcia nie jest pewna tylko, czy wiedział on, że jej rodzina przechowuje żydowskie dziecko i do tej pory Babcia nie ma tej pewności.

W 1944 roku zaczęło się na Zamojszczyźnie nowe nieszczęście, i Jej drugi strach. Babcia mówi, że jeszcze gorsze nieszczęście od niemieckiego. To była UAP, Ukraińska Armia Powstańcza. Babcia widziała na własne oczy, jako młoda dziewczyna, jak wygląda nienawiść i okrucieństwo Ukraińców. Ci bowiem weszli do jednego z domu i zrobili tam prawdziwą jatkę. Babcia opowiadała mi po latach, jak potrafili zabić człowieka, mężczyznę, kobietę w ciąży, malutkie dziecko. Jak jej znajomi po dzikiej napaści UAP leżeli z jelitami na wierzchu, z rozrąbanymi na pół głowami, krwi hektolitry, ciężko mi o tym pisać… Owa UAP bowiem “podjęła realizację własnego tym razem planu, ‘usunięcia Lachów’ z ziem na wschód od Sanu”. To bardzo pogłębiło i poróżniło Polaków i Ukraińców, sąsiadów wieloletnich. To było celowe działanie nazistów, by węzeł, jaki między Polakami a Ukraińcami istniał, przerąbać na pół. Trudno mówić o wybaczeniu tego bestialstwa – mówi Babcia.

Ukraińscy naziści wykazywali się potępienia godnym bestialstwem. Oto świadectwa ludzi z sąsiednich wiosek.

“(…) rano trzeba było wyprowadzić krowę. Przywiązałam cielę, a ono się urwało, to ja za nim, a tu Niemcy, a jeden, co najbliżej stał, powiedział: Matka, uciekaj. I u nich trafiali się porządni ludzie, mało, ale byli. (…) Najgorsi to byli Ukraińcy, którzy służyli Niemcom, palili oni i mordowali bez litości.” [1]

“Kolejno zaczęłyśmy wychodzić [z ziemianki]. Przy wyjściu stał Ukrainiec z karabinem gotowym do strzału. Mruczał coś pod nosem i kręcił głową. Same baby! Kazał nam klęknąć w szeregu, a sam ładował naboje do karabinu. Wiedziałam, że to już śmierć. Przytuliłam mocniej dzieci. Ukrainiec roześmiał się i podniósł automat do góry. Modliłam się i czekałam spokojnie na to, co nastąpi. Halt! Halt! Usłyszałyśmy nagle. Wszystkie pary oczu błagalnie spojrzały na Niemca, biegnącego od drogi. Podbiegł do Ukraińca i skierował broń ku ziemi. Nam kazał iść do szosy przez pole. [2]

“Do Zwierzyńca przybyli Ukraińcy SS. Dziś byli już we wsiach koło Zwierzyńca. Podobno mają być użyci do akcji przeciwko oddziałom „Groma” i „Podkowy”. Oczywiście chłopi są w strachu, bo wiemy wszyscy aż za dobrze, jak odbywa się taka akcja, a Ukraińcy specjalnie znani są ze swego okrucieństwa.” [3]

Przypomina mi się tutaj opis męki św. Andrzeja Boboli, który okrutnie zamęczony został przez Kozaków, to chyba jacyś protoplaści tych Ukraińców, co to litości nie znają… krew, zło, okrucieństwo, bestialstwo!

Znalazłam spis męczarni-tortur, które Ukraińcy wykonywali na Polakach [4]. Trudno uwierzyć, że człowiek człowiekowi może zrobić coś tak strasznego. Ja – po tym, co opowiada mi moja Babcia – wierzę i boleję nad losem moich rodaków, którzy musieli zginąć w tak okrutny sposób. To tylko 1/4 listy kaźni.

1. Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy.

2. Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie).

3. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy.

4. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło.

5. Wyrzynanie na czole “orła”.

6. Wbijanie bagnetu w skroń głowy.

7. Wyłupywanie jednego oka.

8. Wybieranie dwoje oczu.

9. Obcinanie nosa.

10. Obcinanie jednego ucha.

11. Obrzynanie obydwu uszu.

12. Przebijanie kołami dzieci na wylot.

13. Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha.

14. Obrzynanie warg.

15. Obcinanie języka.

16. Podrzynanie gardła.

17. Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz.

18. Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty.

19. Wybijanie zębów.

20. Łamanie szczęki.

21. Rozrywanie ust od ucha do ucha.

22. Kneblowanie ust pakułami przy transporcie jeszcze żywych ofiar.

23. Podcinanie szyi nożem lub sierpem.

24. Zadawanie ciosu siekierą w szyję.

25. Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy.

Więcej nie jestem już w stanie tu wkleić, bo są to opisy zamęczania dzieci i kobiet w ciąży…

Autor: Polonia
Źródło: Niezależny Serwis Informacyjny

PRZYPISY

[1] Relacja zebrana przez Michała Bojarczuka od mieszkańców wsi Sochy, gm. Tereszpol, pow. Zamość, 01.06.1943 r.

[2] Relacja Janiny Różańskiej, prawdopodobnie kolonia Ameryka, gm. Mircze, pow. Hrubieszów.

[3] Wpis z pamiętnika Zygmunta Klukowskiego pod datą 10.03.1944 r.

[4] Dr Aleksander Korman, “135 metod zamęczania Polaków przez UON-UPA”, “Na Rubieży” nr 35 z 1999 r.
http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=135metod


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

22 komentarze

 1. Jefferson 27.10.2011 09:42

  Ukraińce mieli swojego Banderę, a Polacy Kurasia…

 2. norbo 27.10.2011 09:58

  To już kolejny tekst tego typu, czy celem jest wybielenie Niemców i przerzucenie odpowiedzialności za drugą wojnę światową na inne narodowości? ‘cywilizowani’ Niemcy i okrutni barbarzyńcy…..

  Także moi przodkowe pochodzą z regionu, gdzie działali ukraińscy nacjonaliści – znane mi są opowieści o ich zbrodniach, ale nigdy nie słyszałem aby ktokolwiek mówił, że Niemcy byli lepsi…… Niemcy działali w innej skali, ich celem było opanowanie całego świata – oni nie musieli znęcać się nad swymi ofiarami, nie uznawali ich przecież za ludzi… zwierzęta przeznaczone na rzeź……

 3. norbo 27.10.2011 17:36

  No nie wiem, gdyby jakiś kosmita zapoznał się z historią naszej cywilizacji to pewnie uznałby wojne za nasz stan naturalny……..

 4. lifeiseasy 27.10.2011 20:58

  To nie ma znaczenia czy oceniamy tych czy tamtych jako większych zbrodniarzy. Okrucieństwo nie ma skali. Nie wolno w obliczu takiej historii pozwalać na to, żebyśmy stawali przeciw sobie, żeby mieć i udowadniać swoje racje. Cisza i zaduma to chyba wszystko co należy wobec takiego artykułu i zdjęć.

 5. dinozaur 27.10.2011 22:31

  Niestyty PRAWDA.Moja rodzina pamieta okrucieństwa wyżej opisane. Również moje dobre koleżnaki z Łotwy dobrego słowa na naród Ukraiński nigdy nie powiedziły. (..)a historia lubi się powtarzać…

 6. rebelia 28.10.2011 09:59

  A moja rodzina ma złe wspomnienia w związku z AK. Tylko że jak o tym mówią, to zarzuca im się kłamstwo, “bolszewizm”, mitomanię.
  I to jest ta prawda historyczna?
  Na Górnym Śląsku “AKury, AKaczki” potrafili zastrzlić polskiemu chłopu córkę, bo “cham” nie chciał im dać akordeonu…
  Okrucieństwa okrucieństwem, ja niczego nie neguję z historii, ale wkurza mnie, jak wielu Polaków ogólnie wychodzi z założenia, iż Ukraińcy NIE MIELI PRAWA nawet wspomnieć o Wolnej Ukrainie, bo po co, bo żyli na terenie 2 RP i powinni być grzeczni.
  Tak na marginesie polecam fragmenty z Wacyka “Mit Polski Zadruga”, gdzie, moim zdaniem, rzetelnie opisuje sytuację polsko-ukraińską przed i po rzezi wołyńskiej.
  @dinozaur Coś sugerujesz? Obawiasz się, że Ukraińcy przyjdą do Krakowa mordować Polaków? I co, może mamy profilaktycznie spacyfikować Związek Ukraińców? Powiedz, co miałeś na myśli pisząc, że “historia lubi się powtarzać”
  Cały naród ukraiński nie jest winny, i nie należy go generalizować do “banderowców”.
  @Jefferson Oprócz Kurasia był jeszcze Romuald Rajs “Bury”

 7. Marky 29.10.2011 07:30

  @ admin

  RE: Celem jest prawda historyczna, a generalizacja jej nie służy.

  — Dlaczego nie? Niekiedy generalizacja sluzy prawdzie historycznej. Np. taka generalizacja: Ukraincy wykazali sie o wiele wiekszym okrucienstwem wobec Polakow, niz Polacy wobec Ukraincow.

  RE: W każdym narodzie są białe i czarne owce. Także wśród Niemców, Polaków, Ukraińców…

  — Czy sugerujesz, ze domniemane polskie “czarne owce” wyrzadzily rownie wiele zla, co te niemieckie i “ukrainskie”? Jakies fakty w tej sprawie?

 8. Marky 29.10.2011 07:56

  @ rebelia

  RE: A moja rodzina ma złe wspomnienia w związku z AK.

  — Konkretnie dlaczego twoja rodzina ma te domniemane “zle wspomnienia”? Czy np. dlatego, ze jej czlonkowie byli komunistyczno-sowieckimi “milicjantami,” bezpieczniakami, itp.? A czy twoja rodzina ma dobre wspomnienia w zwiazku z komunistyczna “Armia Ludowa”, “milicja”, UB, itp.?

  RE:Na Górnym Śląsku „AKury, AKaczki” potrafili zastrzlić polskiemu chłopu córkę, bo „cham” nie chciał im dać akordeonu…

  — Czy masz na mysli, ze na Gornym Slasku AK-owcy zastrzelili wiele kobiet za to, ze ich ojcowie nie chcieli dac tym AK-owcom akordeonu? Podaj odnosne fakty w tej sprawie. Potrafisz?

  RE: Okrucieństwa okrucieństwem, ja niczego nie neguję z historii, ale wkurza mnie, jak wielu Polaków ogólnie wychodzi z założenia, iż Ukraińcy NIE MIELI PRAWA nawet wspomnieć o Wolnej Ukrainie, bo po co, bo żyli na terenie 2 RP i powinni być grzeczni.

  — Znaczy, ze twierdzisz, ze co prawda Ukraincy dopuscili sie okrucienstw na Polakach, ale Polacy wykazuja sie rownie nieprzyjaznym nastawieniem wobec Ukraincow, bo “ogolnie wychodza z zalozenia” (co to konkretnie znaczy?), ze Ukraincy nie mieli prawa nawet wspomniec o “Wolnej Ukrainie”? Znaczy, ze twierdzisz, ze Polacy zasluzyli sobie na ukrainskie okrucienstwa, bo Polacy “ogolnie wychodza z zalozenia”, itd.? Ktorzy konkretnie Polacy rzekomo wychodza z tego zalozenia? Podaj konkretne przyklady. Potrafisz?

  RE: Cały naród ukraiński nie jest winny, i nie należy go generalizować do „banderowców”.

  — Czy masz na mysli, ze olbrzymia wiekszosc “narodu ukrainskiego” byla, czy jest, przyjazna wobec Polakow?

  RE: Oprócz Kurasia był jeszcze Romuald Rajs „Bury”

  — Czy twierdzisz, ze Kuras i Rajs wykazali sie rownie wielkim okrucienstwem wobec Ukraincow, co Ukraincy wobec Polakow?

 9. Marky 29.10.2011 08:26

  @ lifeiseasy

  RE: Okrucieństwo nie ma skali.

  — Co masz tu na mysli? Czy to, ze kazde okrucienstwo jest takie samo, nie ma wiekszych i mniejszych okrucienstw? Znaczy, ze wedlug ciebie np. werbalne ponizanie kogos jest rownie okrutne, co powolne, sadystyczne rabanie kogos siekiera, wbijanie go na pal, pilowanie pila?

  RE: Nie wolno w obliczu takiej historii pozwalać na to, żebyśmy stawali przeciw sobie,

  — Dlaczego konkretnie – nie? Znaczy, ze jestes za bezkarnoscia zbrodniarzy?

  RE: żeby mieć i udowadniać swoje racje.

  — Czy masz na mysli, ze np. Polakom nie wolno twierdzic, ze Ukraincy dokonali straszliwych rzezi Polakow, i udowadniac prawdziwosci tego twierdzenia?

  RE: Cisza i zaduma to chyba wszystko co należy wobec takiego artykułu i zdjęć.

  — Co masz powyzej na mysli? Czy to, ze po przeczytaniu powyzszego artykulu, czytajacy powinien tylko przez jakis czas nic nie mowic i wejsc w “zadume”, a nastepnie zapomniec o calej sprawie? Co konkretnie rozumiesz przez te “zadume”?

  Niektorzy – liczni? – Polacy, wydaja sie uwazac, ze jesli odrzuca wiedze o naszej tragicznej historii, zignoruja bolesne fakty historyczne, takie jak rzezie ukrainskich psycholi na polskich kobietach, dzieciach i starcach, wowczas wszystkie problemy z wrogimi nam krajami po prostu znikna, zycie bedzie latwe i przyjemne. Przeciez life is easy, czyz nie tak? Czy to nastawienie nie jest glupie, tchorzliwe, samodestrukcyjne? Czy przede wszystkim nie jest ono niepragmatyczne?

 10. rebelia 29.10.2011 10:30

  @ Marky
  Czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją mocną stroną.
  Po pierwsze NIE MIAŁAM NIKOGO W MILICJI I UB. Nie życzę sobie takich pomówień. Armii Ludowej nie spotkali w swej wiosce, a milicji i UB tradycyjnie się nie lubiło- nie tylko u nas.
  Ja nie mówię, że AK mordowało wszystkie kobiety, podałam tylko przykład z pewnej wioski (Giebło) na Górnym Śląsku. Ale w tej wiosce nikt nie lubił TAMTEJSZEGO AK, bo uważało się, iż oni zamiast walczyć z wrogiem “zabawiają się w lasach”. Powtarzam to, co mi w domu mówiono. I co, według ciebie nikt nie ma prawa źle wspominać Polaków???????
  A czy Polacy byli przyjaźni wobec Ukraińców? Mój pradziadek (Ukrainiec ze Lwowa) nie mógł znaleźć pracy, bo był greckokatolicki, był wyzywany od chamów. JA NIE USPRAWIEDLIWIAM MORDERSTW, pragnę tylko zwrócić uwagę, że Polacy nie zawsze traktowali dobrze Ukraińców. Ale dla niektórych jest to po prostu niewygodne. Wielu uważa, iż bez Polaków Ukraińcy siedzieliby na drzewach, iż Ukraińcy nie zasługiwali na swe państwo itd. POLACY W PEWIEN SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO RZEZI. (Poczytaj Wacyka). I posłuchaj, jak pogardliwie o Ukraińcach wyrażają się niektórzy kresowiacy, a może w końcu coś zrozumiesz.
  Nie jestem historykiem, ale potrafię obserwować i słuchać.
  Nie wiem, czy większość Ukraińców jest przyjazna wobec Polaków, bo nie prowadzę ankiet, ale mniejszość ukr. na Pomorzu nie wykazuje wrogości. Natomiast wrogość Ukr. wschodnich pewnie ma jakieś podstawy. Postawy wobec Polaków na całej Ukrainie są raczej zróżnicowane- im dalej na wschód, tym bardziej pozytywne.
  Dlaczego piszesz naród ukr. przez cudzysłów? Uważasz, że go nie ma?

  Dziecko, Rajs nie mordował Ukraińców, lecz Białorusinów. http://www.pewuer.com/sayansi/modules.php?name=News&file=print&sid=22
  Kuraś mścił się na Polakach, których po prostu podejrzewał o lewicowe poglądy. Czy takie rzeczy się honoruje?

 11. rebelia 29.10.2011 10:45

  Głównie chodzi mi o to, że mimo iż Ukraińcy mają wiele “za skórą”, to powyższy fakt nie może zamykać ust krytykom AK, AL, “żołnierzy wyklętych” itd. Nawet jeśli mieli mniej “na koncie” (choć polskie akcje pacyfikacyjne ukr. wiosek też były okrutne) niż Ukraińcy czy Niemcy, to nie wolno z nich robić niewiniątek. Warto sobie zadać trochę trudu, i pomyśleć dlaczego doszło do pewnych wydarzeń. A nie zakładać, że dzikim Ukrom się nudziło, więc bawili się w rzezie, aby zaspokoić swe proste instynkty.
  W SS byli nie tylko Ukraińcy, do UPA nie należało nawet 50% nacji ukr.
  A poza tym to Niemcy wymyślili Auschwitz, Dachau…
  Po drugie pare spraw trzeba jeszcze przebadać, bo jest wiele niedomówień np.dzieci przywiązane drutem miały być zbrodnią ukraińską, a okazały się dziełem chorej psych.Cyganki. Niektóre trupy mogły być równie dobrze “dziełem” Ukraińców, Armii Radzieckiej, Niemców, kolaborantów…
  A na temat stosunków polsko-ukr jest taka rzetelna książka: „UPA i AK. Konflikt w Zachodniej Ukrainie (1939–1945)” Ihora Iljuszyna

 12. rebelia 29.10.2011 11:40

  Sprostowanie:
  napisałam w 15 komentarzu “Ukraińców wschodnich” a powinno być “Ukraińców Zachodniej Ukrainy”.

 13. Marky 29.10.2011 12:19

  @ rebelia

  RE: Czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją mocną stroną.

  — Czy twierdzisz, ze ja czytam bez zrozumienia? Jesli tak, co bys przez to konkretnie rozumiala? Udowodnij prawdziwosc twego twierdzenia – podaj odpowiednie fakty. Potrafisz?

  RE:Po pierwsze NIE MIAŁAM NIKOGO W MILICJI I UB. Nie życzę sobie takich pomówień.

  — Czy twierdzisz, ze ja cie o cos pomowilem? Konkretnie gdzie? A moze to ty nie potrafisz “czytac ze zrozumieniem”…?

  RE: Powtarzam to, co mi w domu mówiono.

  — Wiec ta rewelacja o AK-owcach zabijajacych corki chlopow w zwiazku z odmowa dania akordeonu to nie twardy fakt, tylko opowiesci twojej ukrainskiej rodziny?

  RE: I co, według ciebie nikt nie ma prawa źle wspominać Polaków???????

  — Dlaczego pytasz? Czy ja gdzies stwierdzilem, ze nikt nie ma prawa zle wspominac Polakow? Gdzie? O ile mi wiadomo, mam jedynie obiekcje do klamliwego zlego “wspominania” Polakow.

  RE: A czy Polacy byli przyjaźni wobec Ukraińców? Mój pradziadek (Ukrainiec ze Lwowa) nie mógł znaleźć pracy, bo był greckokatolicki, był wyzywany od chamów.

  — Czy wszyscy Polacy traktowali tak wszystkich Ukraincow? A nawet gdyby traktowali, czy usprawiedliwialoby to rabanie ich siekierami, pilowanie pilami, i podobne psycholskie akty bandytyzmu?

  RE: JA NIE USPRAWIEDLIWIAM MORDERSTW, pragnę tylko zwrócić uwagę, że

  — To co piszesz, nawet zdanie , na ktore odpowiadam,wydaje sie swiadczyc, ze te zbrodnie usprawiedliwiasz, usilujesz je zbagatelizowac, itp. Zdaje sie ze liczni Ukraincy tak robia, czyz nie tak?

  RE: Polacy nie zawsze traktowali dobrze Ukraińców.

  — Czy Polacy dokonywali arcykorutnych, masowych rzezi Ukraincow? Czy nasi ksieza blogoslawili rezunow idacych na rzez, swiecili ich siekiery?

  RE: Ale dla niektórych jest to po prostu niewygodne. Wielu uważa, iż bez Polaków Ukraińcy siedzieliby na drzewach, iż Ukraińcy nie zasługiwali na swe państwo itd.

  — Kto tak konkretnie uwaza? Oskarzasz, ale nie podajesz zadnych konkretow. Wiec moze klamliwie oskarzasz?

  RE: POLACY W PEWIEN SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO RZEZI. (Poczytaj Wacyka).

  — Aha, wiec to Polacy sa winni, ze Ukraincy dokonali ich rzezi. Typowe winienie ofiary, zamiast kata? Wiec to wyczytalas u tego twego Wacyka?

  RE:I posłuchaj, jak pogardliwie o Ukraińcach wyrażają się niektórzy kresowiacy, a może w końcu coś zrozumiesz.

  — Czy masz na mysli tych kresowiakow, ktorych rodziny wymordowali Ukraincy? Czy uwazasz, ze nie maja powodu do co najmniej wyrazania sie pogardliwie o Ukraincach? Czego niby nie rozumiem,co mialbym ” w koncu” zrozumiec? Wiec ty to rozumiesz? Jesli tak, oswiec mnie. Potrafisz?

  RE: Nie jestem historykiem, ale potrafię obserwować i słuchać.

  — A zgodne z faktami wnioski potrafisz wyciagac z tego, co obserwujesz i slyszysz, czy nie?

  RE:Nie wiem, czy większość Ukraińców jest przyjazna wobec Polaków, bo nie prowadzę ankiet, ale mniejszość ukr. na Pomorzu nie wykazuje wrogości.

  — Czy ty tez jestes z Pomorza? Jesli tak, to, co piszesz, nie wydaje sie zbyt przyjazne wobec Polakow.

  RE: Natomiast wrogość Ukr. wschodnich pewnie ma jakieś podstawy.

  — Jakie one sa konkretnie, te “podstawy”? Czy takie, ze ktos jest Polakiem?

  RE:Dlaczego piszesz naród ukr. przez cudzysłów? Uważasz, że go nie ma?

  — Czy wedlug ciebie jesli umieszcza sie dane wyrazenie w cudzyslowie, wowczas uwaza sie, ze to, co ono oznacza, nie istnieje?

  RE:Dziecko, Rajs nie mordował Ukraińców, lecz Białorusinów.

  — Nie jestem twoim dzieckiem – chwala Bogu. Jesli Rajs nie mordowal Ukraincow, czemu go w ogole wspominasz? Przy okazji, czy Rajs rzekomo mordowal Bialorusinow rownie okrutnie i masowo, co Ukraincy Polakow?

  RE: Kuraś mścił się na Polakach, których po prostu podejrzewał o lewicowe poglądy.

  — Hm, Jozef Kuras “Ogien” walczyl z Niemcami, a po klesce Trzeciej Rzeszy prowadzil walke z UB i sowiecka-komunistyczna “milicja”. Czy to ich uwazasz za tych “Polakow, ktorych podejrzewal o lewicowe poglady”? O ile wiem,negatywne opinie na temat “Ognia” pochodza od osobnikow takich jak Machejek i Gross. Nie uwazalbym ich wypowiedzi za wiarygodne zrodla.

  RE: powyższy fakt nie może zamykać ust krytykom AK, AL, „żołnierzy wyklętych” itd.

  — Kto niby twierdzi, ze ten “fakt” moze zamykac usta tym krytykom?

  RE: Nawet jeśli mieli mniej „na koncie”

  — Nawet jesli mieli mniej “na koncie” niz Ukraincy, trzeba ich potepiac tak samo jak Ukraincow, czy to masz na mysli?

  RE: polskie akcje pacyfikacyjne ukr. wiosek też były okrutne

  — Jak okrutne? Czy np. masowo zarabywano Ukraincow siekierami, rznieto ich pilami,wbijano na pal, wrzucano zywcem do dolow z wapnem?
  RE:Warto sobie zadać trochę trudu, i pomyśleć dlaczego doszło do pewnych wydarzeń.

  — Czy masz na mysli, ze to Polacy sa winni okrutnych rzezi ukrainskich na Polakach?

  RE: A nie zakładać ze dzikim Ukrom się nudziło, więc bawili się w rzezie, aby zaspokoić swe proste instynkty.

  — Kto konkretnie tak zaklada? Czy to jeszcze jedno z twoich mglistych oskarzen bez pokrycia w faktach?

  RE: „UPA i AK. Konflikt w Zachodniej Ukrainie (1939–1945)” Ihora Iljuszyna

  — Czy to ta ksiazka miala wplyw na twoje poglady na temat Polakow, wyrazone w twoich wpisach?

  Prawdziwi Polacy, tacy jak ja, nie zapomna i nie wybacza mordercom niepoliczonych Polakow na Wolyniu i gdzie indziej. Nie bedziemy tez przyjazni wobec tych Ukraincow, ktorzy usprawiedliwiaja te mordy.

 14. rebelia 29.10.2011 12:34

  @ Marky
  przeczytaj jeszcze raz moje komentarze, sprawdź, które są do ciebie, a które ogólne, a potem zadawaj pytania. Bo nadal nie wiesz “co autor miał na mysli”, ale każdy ma prawo do swojej interpretacji…
  To oczywiście rada, a nie jakiś nakaz.
  Ja swoje powiedziałam. Jak chcesz, możesz sobie uważać, że nie potrafię ci odpowiedzieć, udowodnić itd. Może ci to poprawi samopoczucie.
  P.S. Na jakiej podstawie twierdzisz, że jesteś “Prawdziwym Polakiem”? Potrafisz to udowodnić? ;)Bo twój styl dyskusji wskazuje raczej na szkołę talmudyczną 🙂

 15. rebelia 29.10.2011 12:40

  “To co piszesz, nawet zdanie , na ktore odpowiadam,wydaje sie swiadczyc, ze te zbrodnie usprawiedliwiasz, usilujesz je zbagatelizowac, itp. Zdaje sie ze liczni Ukraincy tak robia, czyz nie tak?”
  Udowodnij teraz ty. Szczególnie to ostatnie zdanie.

  “Czy wedlug ciebie jesli umieszcza sie dane wyrazenie w cudzyslowie, wowczas uwaza sie, ze to, co ono oznacza, nie istnieje?” Gdzie ja coś takiego zasugerowałam? Byłam ciekawa, dlaczego tak piszesz, więc się zapytałam. To takie skomplikowane?

 16. Marky 29.10.2011 16:07

  @ robalia

  RE: przeczytaj jeszcze raz moje komentarze, sprawdź, które są do ciebie, a które ogólne, a potem zadawaj pytania

  — Konkretnie dlaczego mialbym powyzsze robic? A dlaczego mialbym nie zadawac pytan zanim przeczytam twoje, panie, “komentarze”, itd.?

  RE:Bo nadal nie wiesz „co autor miał na mysli”, ale ka

  — Czy masz na mysli, ze ja nadal nie wiem, co ty mialas na mysli, i ze w zwiazku z tym to zle o mnie swiadczy, ze nie wiem? Jesli tak, dlaczego by to o mnie zle swiadczylo? Istotnie, miejscami nadal nie wiem, co mialas na mysli, ale powodem tego jest to, ze nie odpowiedzialas na moje pytania odnosnie niejasnych dla mnie fragmentow twoich wpisow. Czy nie odpowiedzialas na moje pytania, bo nie potrafisz, a nie potrafisz, bo sama nie wiesz co masz na mysli?

  RE: Jak chcesz, możesz sobie uważać, że nie potrafię ci odpowiedzieć, udowodnić itd.

  — Czy uwazasz, ze laskawie mi pozwalasz, zebym uwazal, ze nie odpowiedzialas na moje pytania odnosnie niejasnych dla mnie fragmentow twoich wpisow powyzej? Jesli tak, to twoje “pozwolenie” jest zbedne, bo ja i bez niego uwazam, ze nie potrafisz odpowiedziec na moje pytania, ani udowodnic prawdziwosci twoich twierdzen. A uwazam tak na podstawie tego, ze, er, rzeczywiscie nie odpowiedzialas na moje pytania, ani nie udowodnilas, ze skrobiesz prawde. Hehe, u takich jak ty to podnosi poczucie wlasnej wartosci, kiedy roicie sobie, ze komus na cos “pozwalacie,” prawda?

  RE: Udowodnij teraz ty.

  — Udowodnij co? Czy prawdziwosc mojej sugestii, ze jestem prawdziwym Polakiem?ich twierdzen? Jesli tak, ja potrafie bardzo latwo to udowodnic. Jednak udowadniam prawdziwosc moich twierdzen wylacznie godnym szacunku, rokujacym jakas nadzieje dyskutantom, a nie np. osobnikom, ktorzy sami nie stosuja tych samych regul sztuki retorycznej, ktore ja stosuje. Nie udowadniam prawdziwosci moich twierdzen rowniez klamcom, oszczercom, ziejacym nieuleczalna nienawiscia polonofobom.

  RE: Szczególnie to ostatnie zdanie

  — Znaczy, ze domagasz sie ode mnie udowodnienia prawdziwosci zdania pytajacego: “Zdaje sie ze liczni Ukraincy tak robia, czyz nie tak?”? Jesli tak, czy uwazasz, ze jest rzecza mozliwa udowodnienie prawdziwosci takiego zdania? Widzisz, jaka jestes glupiutka? Nie tylko zlosliwa polonofobka, ale rowniez glupiutka?

  RE: Bo twój styl dyskusji wskazuje raczej na szkołę talmudyczną

  — Znaczy, ze masz na mysli, ze moj styl dyskutowania jest talmudyczny? Nie pytam cie, dlaczego, bo nie spodziewam sie, ze potrafisz na to pytanie madrze odpowiedziec. Hehehehe, rozumiem, ze sugerujesz tez, ze moj styl dyskutowania wskazuje na to, ze jestem Zydem, nie Polakiem? Skad bierzesz takie, panie, “ekspertyzy”? Czy z pism Bandery?

  RE: „Czy wedlug ciebie jesli umieszcza sie dane wyrazenie w cudzyslowie, wowczas uwaza sie, ze to, co ono oznacza, nie istnieje?” Gdzie ja coś takiego zasugerowałam?

  — W twoich pytaniach: “Dlaczego piszesz naród ukr. przez cudzysłów? Uważasz, że go nie ma?”

  Hmm, nie powinienem z takim kims jak ty w ogole rozmawiac. Coz to za stworzenie, ktore po przeczytaniu powyzszego artykulu, zobaczeniu dolaczonych do niego straszliwych fotografii, okazuje tylko hucpe i bezczelnosc, agresywnie pomniejsza wine mordercow, sklada ja na ofiary, klamie i kreci? A dzieje sie to na polskim forum, i, jak rozumiem, wiadome idywiduum rezyduje w moim wlasnym kraju, Polsce.

  Niech Polacy to widza, i wyciagaja wnioski.

 17. rebelia 29.10.2011 17:00

  @ Marky
  Czerpiesz satysfakcję erot. z obrażania innych i dorabiania “ideologii” do ich wypowiedzi?
  Jak chcesz się “przezywać”, to proponuję onet, wp, niezależną- tam to dopiero można się nawalać grabkami w piaseczku!
  Sam się nakręcasz, tworząc mity wokół moich (i nie tylko moich- prześledziłam twoje komenty) wypowiedzi. W czym jesteś lepszy? W tym, że zadajesz mnóstwo pytań?
  Nie zalogowałam się tu po to, żeby TYLKO Z TOBĄ rozmawiać, i żeby mi narzucać takie a nie inne metody dyskusji, retoryki itd. Będę pisać, co mi się podoba, i tylko admin ewentualnie może mnie “wykopać”. Ty tu nie ustalasz zasad.
  I nie jestem polonofobką.
  P.S. piszesz do mnie “panie”- nie rozpoznałeś, że sama posługuję się rodzajem żeńskim w pierwszej osobie?
  Jak ci się nie podoba, co piszę (a raczej co ty uważasz, że napisałam), to może wpijesz mnie na pal za karę? Gwoli wiedzy to była metafora, jakbyś nie rozpoznał.

 18. rebelia 29.10.2011 17:07

  “Niech Polacy to widza, i wyciagaja wnioski.”
  Niech ludzie samodzielnie myślący poszukają trolla…;)

 19. Marky 29.10.2011 22:26

  @ robalia

  RE: “Czerpiesz satysfakcję erot. z obrażania innych i dorabiania „ideologii” do ich wypowiedzi?”

  — Konkretnie dlaczego zadajesz mi te pytania? Czy dlatego, ze ty sama czerpiesz “satysfakcje erot.” z obrazania innych, itd., tzn. projektujesz na mnie wlasna dzialalnosc? A z czego jeszcze czerpiesz “satysfakcje erot.”? Czy np. z ogladania makabrycznych fotografii? A moze z czytania pism zebranych Bandury?

  RE: “Jak chcesz się „przezywać”, to proponuję onet, wp, niezależną- tam to dopiero można się nawalać grabkami w piaseczku!”

  — Czy masz doswiadczenie w “przezywaniu sie” na wyzej wymienionych stronach? Przy okazji, na niezaleznej.pl umieszcza wpisy duzo dobrych Polakow, wiec nie dziwilbym sie, gdyby potraktowali cie tak, jak na to taka polonofobka jak ty zasluguje.

  RE: Sam się nakręcasz, tworząc mity wokół moich (i nie tylko moich- prześledziłam twoje komenty) wypowiedzi.

  — Ojej, czy robie cos takiego w rzeczywistosci, czy tylko w twojej wyobrazni? Wiec “przesledzilas” moje “komenty”? Czy na tym forum zawodowo zajmujesz sie takim sledzeniem “komentow”, np. z ramienia jakiejs ukrainskiej “organizacji”?

  RE: W czym jesteś lepszy? W tym, że zadajesz mnóstwo pytań?

  — Czy ja gdzies rzeczywiscie stwierdzilem, ze jestem “lepszy”? Czy bylo to wylacznie w twojej wyobrazni? Czy twierdzisz, ze zadawanie mnostwa pytan jest czyms blednym, zlym? Jak rozumiem, bardziej odpowiada ci wypowiadanie twierdzen – prosto, jak siekiera walnal – i bezdyskusyjne przyjmowanie ich za prawde przez innych?

  RE: Nie zalogowałam się tu po to, żeby TYLKO Z TOBĄ rozmawiać,i żeby mi narzucać takie a nie inne metody dyskusji, retoryki itd.

  — Czy to znow ze swojej wyobrazni dowiadujesz sie, ze ja rzekomo twierdze, ze zalogowalas sie, zeby tylko ze mna rozmawiac? Wiec twierdzisz, ze nie zalogowalas sie tu po to, zebys sama sobie narzucala takie a nie inne “metody dyskusji, retoryki, itd.”? Moze to i prawda, a moze nie, tylko czemu mnie o tym informujesz?

  RE: Będę pisać, co mi się podoba, i tylko admin ewentualnie może mnie „wykopać”.

  — Czy wyobrazilas sobie, biedactwo, ze ja twierdze, ze bedziesz pisac, co ci sie nie podoba, i ze ktos inny niz “admin” moze cie ewentualnie stad “wykopac”? Hehe, rzeczywiscie, co dotychczas tu naskrobalas, wydaje sie byc wylacznie tym, co ci sie “podobalo” naskrobac, nie czyms zgodnym z faktami.

  RE: Ty tu nie ustalasz zasad.

  — Czy uroilas sobie, ze ja twierdze, ze ustalam tu jakies “zasady”? Gdybys ty ustalala tu zasady dyskutowania, juz by mnie tu nie bylo, prawda? Jak sie traktuje Polakow, ktorzy usiluja powiedziec cos do sluchu banderowskim fanatykom na ich stronach…?

  RE: I nie jestem polonofobką

  — Znow ponosi cie wyobraznia? Bo fakty, wydaja sie wskazywac na to, ze jestes polonofobka.

  RE: P.S. piszesz do mnie „panie”- nie rozpoznałeś, że sama posługuję się rodzajem żeńskim

  — Czy masz na mysli zdanie: “Skad bierzesz takie, panie, „ekspertyzy”?” Czy jestes przekonana, ze zwracam sie w nim do ciebie per “panie”? Jesli tak,to twoje przekonanie jest bledne. Wynika ono zapewne z twojej niedostatecznej znajomosci polskiego?

  RE: Jak ci się nie podoba, co piszę (a raczej co ty uważasz, że napisałam), to może wpijesz mnie na pal za karę?

  — E tam, ja jestem Polakiem, a zatem nie reaguje w zalecany przez ciebie sposob na skrobanine nawet kogos tak glupiego i polonofobicznego, jak ty. To inny “narod” reagowal – w XX wieku! – okrutnymi torturami, wlaczajac wbijanie na pal,za niepochlebne dla siebie opinie. Jaki to “narod”, no jaki?
  🙂

 20. Marky 29.10.2011 22:37

  @ robalia

  RE: ale wkurza mnie, jak wielu Polaków ogólnie wychodzi z założenia, iż Ukraińcy NIE MIELI PRAWA nawet wspomnieć o Wolnej Ukrainie

  — Jak rozumiem, ty rezydujesz w Polsce, nie na “Wolnej Ukrainie”? Konkretnie czemu?
  🙂

 21. rebelia 30.10.2011 08:03

  Szkoda, że w sobotni wieczór nie miałeś nic ciekawszego do roboty, niż pisać do “polonofobki”.
  Po co mam ci odpowiadać, skoro sam sobie możesz odpowiedzieć, bo znasz mnie lepiej niż ja sama(sic!)? A w takim wypadku pytania to tylko kosmetyka. Ale nadal jestem ciekawa, dlaczego piszesz naród ukr. przez cudzysłów. Rozumiem, że jendakże nie zrobisz mi łaski i nie odpowiesz, bo “nie jestem godna”.
  Dziecko (tak, dziecko! metafora- taki zasób artystyczny): nie ma ani Wolnej Ukrainy ani Wolnej Polski. A ja rezyduję w wielu miejscach jak nomada, i tak pozostanie dopóki sytuacja się nie ustabilizuje.
  Resztę sobie dopowiedz, bo właśnie to głównie robisz.
  P.S. Ukraińcy wbijali na pal XX w. a Wiśniowiecki i reszta polskiej szlachty już XVII w. Kto był prekursorem?

 22. agama 14.08.2016 11:04

  Majdan pokazał, że nic się nie zmienili.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.