W obronie generała Ratko Mladicia
SERBIA. „Mój ojciec nie ma nic wspólnego z masakrą w Srebrnicy” – powiedział mediom Darko Mladić, syn aresztowanego przed kilkoma dniami dowódcy sił serbskich w wojnie na Bałkanach, gen. Ratko Mladicia. Generała Mladicia oskarża się o udział w masakrze w lipcu 1995 roku, w której – według statystyk ONZ – zginęło około ośmiu tysięcy muzułmańskich Bośniaków.
Ratko Mladić już w czwartek, tuż po aresztowaniu, oświadczył, że nie czuje się odpowiedzialny za przypisywane mu zbrodnie. Murem stanął za nim jego syn, Darko, który podczas swojego pierwszego wystąpienia dla mediów oświadczył, iż w najbliższych dniach przekaże mediom oficjalną wersję swojego ojca, która obali pod każdym względem wysuwane wobec niego zarzuty. Tymczasem międzynarodowy trybunał ds. zbrodni wojennych w Hadze zapowiada, że ekstradycja generała do Hagi może nastąpić już w poniedziałek, jeśli belgradzki sąd odrzuci jego apelację.
Aresztowanie generała Mladicia odbiło się szerokim echem w całej Serbii, czego efektem były organizowane w ostatnich dniach protesty uliczne, w których udział brało kilka tysięcy osób (w większości nacjonalistów). Wczoraj wieczorem w centrum Belgradu odbyła się kolejna demonstracja w obronie Ratko Mladicia, która zakończyła się zamieszkami.
Kilka osób zostało poszkodowanych wskutek starcia policji z demonstrantami, którzy zebrali się o 19 w centrum Belgradu na kolejnej już demonstracji poparcia dla Ratko Mladicia. Organizatorem była Srpska Radikalna Stranka, czyli Serbska Partia Radykalna, a hasło przewodnie manifestacji brzmiało „Živeo Ratko Mladić”, czyli „Niech żyje Ratko Mladić”.
Przed incydentem, który miał miejsce około 20:45, demonstranci odpalili race. Według reżimowych mediów (B92.net, odpowiednik polskojęzycznego portalu gazeta.pl) demonstranci obrzucili policję kamieniami, butelkami i petardami, a co najmniej jeden policjant ucierpiał podczas zajścia. Jaki był prawdziwy powód starcia, prawdopodobnie będzie można wywnioskować dopiero po pojawieniu się relacji na stronach niezależnych organizacji, niezwiązanych z establishmentem (m.in. Otačastveni pokret Obraz, SNP Naši 1389, ruch „Dveri”).
Ponieważ starcia, pomimo apelu organizatorów, nie słabły, policja po przegrupowaniu i ściągnięciu posiłków zepchnęła demonstrantów do Parku Pionierów, gdzie miała miejsce niemal regularna bitwa, po czym manifestacja została rozwiązana przez władze około godz. 21.00. Przed rozwiązaniem, jeśli wierzyć relacjom naocznych świadków, w starciach było słychać nie tylko wybuchy petard, ale i o wiele silniejsze eksplozje.
Generał Mladić, serbski bohater wojny w Bośni w latach 1992-1995, został zatrzymany 26 maja w miejscowości Lazarevo pod Zrenjaninem, w wyniku donosu wycenianego oficjalnie w milionach euro/dolarów wg różnych źródeł (nawet 10 mln). Od dnia zatrzymania serbska opinia publiczna została podzielona, a jego zwolennicy codziennie urządzają akcje poparcia i demonstracje w jego obronie.
Źródło: Autonom