W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego

Opublikowano: 28.10.2016 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 803

W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 30 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy 26 marca 2017 roku.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com wynika, że rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich za wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja, dzięki czemu teraz Rosjanie nie muszą przestawiać już swoich zegarków.

W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i niektórych regionach Brazylii. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.

Choć pierwszym, który wspominał o potrzebie rozróżnienia czasu zimowego i letniego był Benjamin Franklin, to pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali ten pomysł w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.

Ilustracja: ThePixelman (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.pap.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. las 28.10.2016 12:08

    “znów będziemy żyć w czasie zgodnym z naturą”? Jaka to korzyść płynie z czasu zimowego, gdzie ciemno robi sie już po 15.00 a latem widno robić się będzie juz o 2 w nocy?
    Dezinformacja podprogowo przekazana ale barak jakichkolwiek argumentów.
    Może zatroszczysz sie o biednych Hiszpanów – ani mają tak bardzo niezgodny z naturą czas.

  2. gajowy 28.10.2016 12:31

    UE jest na tyle rozlegla, że powinny w niej obowiązywać 3-4 strefy czasowe. Przejście na czas zimowy jest fatalne dla wschodu UE bo dzień się tam szybko kończy. Decyzje zapadają w zachodniej UE więc nasz dyskomfort się nie liczy.
    Podobnie jest Kaliningrad i Moskwa, też mają ten sam czas. Ale tam nikt nie udaje że obwód kaliningradzki to niepodległe państwo.
    Niezbyt odległa kolonia musi dostosować się do standardów cetrali.

  3. las 28.10.2016 16:05

    @ margines
    ale dałeś – ta ja musze wstawać o 6 żebyś ty w południe miał w jakimś czasie roku 12.00? Jakiś mag z ciebie czy co? Po co ci to?
    Akurat media, jako system zbiorowego ogłupiania, i tu zgadnij co? -mówią tak samo jak ty żeby zostawić czas zimowy.

  4. las 28.10.2016 16:56

    Jakieś dowody płynące z naszej strefy czasowej (albo nawet prywatne uzasadnienie) dla: “Bo ludzie zawsze się wysypiają, rzadziej spieszą i tym samym wywołują mniej wypadków, popełniają mniej pomyłek. No i dla naszego organizmu jest to zdrowsze, co już podnosili naukowcy.”

    Jak komuś przeszkadza że zimą robiłoby się ciemno o 16.30 to niech sobie zasłoni okno zasłonami, roletami… Ja mam sobie zasłaniać o 2 w nocy – a kto mi odda 1 godzinę światła wieczorem latem?

    Elektryczne światło i zasłony – panaceum na wszystko.

    Ludzie pracują w rożnych godzinach. Handel i pewnie przemysł ciężki wstaje wcześniej. Reszta później. Myśle że dla jednych i drugich czas letni byłby lepszym rozwiązaniem (choćby ze względu na tę dodatkową godzinę światła słonecznego latem).

    No ale magowie, zenity, południa etc. etc. …

  5. las 28.10.2016 20:23

    Niby nikt mi nic nie każe ale tak jakby wasza racja jest wajsza.

  6. las 28.10.2016 21:15

    Chodzi mi człowieku o to że wstawaj sobie latem tak jak ci to pasuje (bo zakładam ze nie wstajesz o 3 w nocy żeby ci to robiło różnice) a mi pozwól mieć o godzinę dłuższy dzień, bo sobie możesz zasłonić okno jak chodzisz spać o 20.00. Ja słońca sobie nie zapale.

  7. Logika 29.10.2016 09:32

    Godzinę dłuższy dzień? Słońce jest widoczne przez pewien powiedzmy czas w ciągu doby, i przedstawianie godziny nie wydłuży ani nie skróci dnia. Organizm sam przystosowuje się do rozkładu doby, dlatego w lato jak jest już jasno to łatwiej wstać a w zimie gdy jest ciemno człowiek ma mniej energii i poranne wstawanie jest uciążliwe. Zmiany czasu na czas letni i zimowy jest beznadziejny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.