W Niemczech stanie pomnik Lenina

Opublikowano: 09.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1030

W zachodnich Niemczech stanie pierwszy w historii pomnik Włodzimierza Lenina. Konkretnie stanie się to w Gelsenkirchen, które jest jedenastym co do wielkości miastem w Niemczech oraz całkiem silnym ośrodkiem lewicowym. Jest to miasto z robotniczą tradycją, położone w Zagłębiu Ruhry.

Inicjatorem ustawienia pomnika jest niewielka Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec. Sam dwumetrowy posąg został odlany w latach trzydziestych w Związku Radzieckim. Po wojnie trafił do Czechosłowacji, skąd został pozyskany podczas aukcji internetowej przez MLPD. Organizacja od lat walczyła z administracją miasta o pozwolenie na obecność Lenina w przestrzeni publicznej.

Miasto stało na stanowisku, że pomnik postawiony liderowi komunistycznemu, Leninowi, jest symbolem przemocy, opresji, terroru oraz niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia. Dlatego też, nie pasuje on do demokratycznego, konstytucyjnego porządku w Niemczech.

Sąd jednak uznał, że pluralizm poglądów obejmuje również uznanie dla rosyjskich rewolucjonistów i przyznał niemieckim aktywistom lewicowym prawo do postawienia pomnika w mieście. Organ sądowniczy uzasadnił swoje stanowisko faktem, że nie można zapominać o robotniczej historii miasta oraz o tym, iż dzięki wolności w wyznawaniu poglądów Niemcy są tak silne i różnorodne. Nadmieniono także, że Lenin jest w pewien sposób powiązany z Niemcami, gdyż przed rewolucją październikową, mieszkając jeszcze w Szwajcarii, odwiedzał swoich towarzyszy z Prus.

Władze miasta Gelsenkirchen, utworzone przez Socjaldemokratyczną Partię Niemiec należącą do grupy Socjalistów i Demokratów, oznajmiły już, że zgłoszą odwołanie od decyzji sądu.

MLPD poza działaniem na rzecz niemieckiego proletariatu, znajduje się w obszarze zainteresowań niemieckiego wywiadu. Czołowi działacze podejrzewani są o działalność przeciwko ładowi konstytucyjnemu w Niemczech, przez co spotykają się z inwigilacją oraz częstymi kontrolami.

Tym samym 150-lecie urodzin Lenina może stać się w Gelsenkirchen sporym wydarzeniem. Lewicowe organizacje z całego kraju, w tym obecna w Bundestagu lewicowa partia Die Linke, mają zamiar pojawić się 22 kwietnia, aby uczcić pamięć o Leninie.

Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. robcioRR 09.03.2020 10:30

    No to teraz kwestia czasu kiedy postawia pomnik Hitlerowi. Przeciez to ich wybitny socjalistyczny przywodca. EU tez jest socjlistyczna.

  2. Remigiusz 09.03.2020 11:28

    Do robcioRR -masz racje że to kwestia czasu , ale najpierw muszą do końca przekonać resztę świata że obozy były polskie i w współpracy z Putinem,udowodnią że to polska napadła podstępem na ,,wielkie niemcy” (pewnie to że w Gliwicach to nie była ich sprawka) i oni się ,,tylko”bronili…Marsz w ,,lewym bucie – daje efekt krążenia” . Pozdro.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.