W Niemczech chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Opublikowano: 31.08.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 902

W Niemczech pojawił się pomysł wprowadzenia 4-dniowego dnia pracy. Ma to być rozwiązanie, które zapobiegnie kryzysowi spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Czy takie rozwiązanie jest w ogóle realne?

Z taką propozycją wystąpił szef związku zawodowego IG Metall, Joerg Hofmann. Związkowiec chce przedstawić to rozwiązanie w kolejnej rundzie negocjacji układów zbiorowych, jako opcję dla niemieckich przedsiębiorstw. W ten sposób dałoby się uniknąć zwalniania pracowników. “Czterodniowy tydzień pracy byłby odpowiedzią na zmiany strukturalne w sektorach takich jak przemysł samochodowy. Umożliwiłoby to utrzymanie miejsc zatrudnienia w przemyśle, zamiast je likwidować” – komentował Hofmann na łamach “Sueddeutsche Zeitung”, przytaczany przez polski portal “Money.pl”.

Jak dodaje szef IG Metall niektóre z dużych niemieckich firma, takie jak Daimler, ZF i Bosch podjęły decyzję o skróceniu czasu pracy, ale zdaniem Hoffmana tego typu rozwiązania powinny zostać wprowadzone także w przedsiębiorstwach działających w sektorach metalowym i elektrycznym. “W ten sposób zabezpiecza się wykwalifikowanych pracowników i oszczędza na przykład koszty planu socjalnego” – zapewnia szef związkowców.

Czy jednak jest to odpowiednie rozwiązanie dla niemieckiej gospodarki? Eksperci mają wątpliwości. Skracanie tygodnia pracy może działać skutecznie jako środek doraźny, w krótkim terminie łagodząc skutki recesji, ale w dłuższej perspektywie może szkodzić produktywności – to jeden z głównych zarzutów. Pojawiają się obawy nie tylko o efektywność gospodarki, ale również wydolność państwa, które na “własne barki” miałoby ewentualnie wziąć część obciążeń finansowych.

Dodajmy, że nie tylko w Niemczech pojawiają się takie pomysły. Organizacja badawcza Autonomy opublikowała na początku sierpnia raport, w którym argumentuje za wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy w wybranych sektorach gospodarki. Taki rozwiązanie pozwoliłby firmom zmniejszyć liczbę godzin pracy przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. Brytyjska gospodarka nabierałaby nadal rozpędu, a pracodawcy nie musieliby “ciąć” etatów.

Idea jest bardzo prosta – firmy mogłyby zmniejszyć liczbę godzin pracy swoich pracowników do 80%, ale utrzymać ich na 100% wynagrodzeniu, ponieważ rząd sfinansowałby różnicę.

Z podobnym pomysłem wyszli John McDonnell z laburzystowskiego gabinetu cieni i posłanka Partii Zielonych Caroline Lucas. Uważają oni, że wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy to obecnie najlepszy plan na naprawę gospodarki po uderzeniu epidemii koronawirusa. Wraz z innymi aktywistami i politykami zwrócili się oni z listem do kanclerza skarbu Rishiego Sunaka argumentując, iż jest to “sposób na zmniejszenie bezrobocia podczas Wielkiego Kryzysu w latach 30-tych XX wieku, co doprowadziło do normalizacji [i wprowadzenia – przyp. red.] 8-godzinnego dnia i 40-godzinnego tygodnia pracy”.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Maximov 01.09.2020 07:40

    Do zrobienia w normalnej, zdrowej gospodarce ale nie do przeprowadzenia w obecnym chorym, banksterskim systemie.
    Tym właśnie powinien objawiać się wzrost wydajności i automatyzacja pracy – skróceniem dnia pracy za to samo wynagrodzenie.

  2. Murphy 01.09.2020 10:39

    W praktyce to pewnie będzie 80% czasu pracy a 100% obowiązków do przerobienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.