W miejscu wybuchu jądrowego znaleziono nieznany kryształ

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Włoch odkryła nieznany wcześniej kwazikryształ utworzony w miejscu, gdzie przeprowadzono pierwszy naziemny test broni jądrowej o kryptonimie „Trinity” w Alamogordo w Nowym Meksyku – poinformowało czasopismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Znalezisko jest związkiem o składzie Si61Cu30Ca7Fe2 i ma strukturę dwudziestościanu.

Kryształ został znaleziony w próbce czerwonego trynitytu, szkła stopionego z piasku i miedzi z linii energetycznych używanych do testów jądrowych.

Kwazikryształy to ciała stałe złożone z atomów, które nie tworzą sieci krystalicznej, ale mają uporządkowaną strukturę i inne cechy zwykłych kryształów, w tym zdolność do spójnego rozpraszania padającego promieniowania.

Odkrycie pomoże lepiej zrozumieć konsekwencje wybuchów jądrowych. Naukowcy twierdzą, że zazwyczaj analizują radioaktywne śmieci i gazy, aby zrozumieć, w jaki sposób broń została zbudowana lub jakie materiały zawierała. Ale rozpadają się dość szybko, a kwazikryształy mogą istnieć wiecznie.

Próbę jądrową pod kryptonimem „Trinity” przeprowadzono w 1945 roku na poligonie Alamogordo w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Siła eksplozji odpowiadała około 21 kilotonom trotylu.

Testy przeprowadzono w ramach Projektu Manhattan, podczas którego w Stanach Zjednoczonych powstały trzy bomby atomowe. W trakcie próby „Trinity” zdetonowano ładunek zwany „Gadżet”, dwie inne bomby tego typu – „Little Boy” i „Fat Man” – zrzucono na Hiroszimę i Nagasaki.

Źródło: pl.SputnikNews.com