W miejscu wybuchu jądrowego znaleziono nieznany kryształ

Opublikowano: 21.05.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1381

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Włoch odkryła nieznany wcześniej kwazikryształ utworzony w miejscu, gdzie przeprowadzono pierwszy naziemny test broni jądrowej o kryptonimie „Trinity” w Alamogordo w Nowym Meksyku – poinformowało czasopismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Znalezisko jest związkiem o składzie Si61Cu30Ca7Fe2 i ma strukturę dwudziestościanu.

Kryształ został znaleziony w próbce czerwonego trynitytu, szkła stopionego z piasku i miedzi z linii energetycznych używanych do testów jądrowych.

Kwazikryształy to ciała stałe złożone z atomów, które nie tworzą sieci krystalicznej, ale mają uporządkowaną strukturę i inne cechy zwykłych kryształów, w tym zdolność do spójnego rozpraszania padającego promieniowania.

Odkrycie pomoże lepiej zrozumieć konsekwencje wybuchów jądrowych. Naukowcy twierdzą, że zazwyczaj analizują radioaktywne śmieci i gazy, aby zrozumieć, w jaki sposób broń została zbudowana lub jakie materiały zawierała. Ale rozpadają się dość szybko, a kwazikryształy mogą istnieć wiecznie.

Próbę jądrową pod kryptonimem „Trinity” przeprowadzono w 1945 roku na poligonie Alamogordo w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Siła eksplozji odpowiadała około 21 kilotonom trotylu.

Testy przeprowadzono w ramach Projektu Manhattan, podczas którego w Stanach Zjednoczonych powstały trzy bomby atomowe. W trakcie próby „Trinity” zdetonowano ładunek zwany „Gadżet”, dwie inne bomby tego typu – „Little Boy” i „Fat Man” – zrzucono na Hiroszimę i Nagasaki.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,20 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o