W Meksyku podpalono izraelską ambasadę

Opublikowano: 30.05.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1283

W Meksyku po protestach przeciwko izraelskiemu ludobójstwu w Gazie doszło do podpalenia ambasady Izraela w Mexico City. Nagrania i zdjęcia z demonstracji pokazują około 200 protestujących rzucających kamieniami, niszczących bariery i machających flagami w momencie, gdy ogień szalał na budynku meksykańskiej ambasady Izraela.

Funkcjonariusze policji w stanie gotowości stanęli przed zamaskowanymi demonstrantami i użyli gazu łzawiącego przeciwko tłumowi, donosi Al Jazeera. Siły bezpieczeństwa utworzyły barykadę uniemożliwiającą dostęp do ambasady Izraela w dzielnicy Lomas de Chapultepec w Mieście Meksyk.

Według niepotwierdzonych doniesień, w chaosie rannych zostało co najmniej sześć osób, w tym kilku dziennikarzy. Demonstracja „Pilna akcja dla Rafah” odbyła się po niedzielnym izraelskim ataku na obóz dla przesiedleńców pod Rafah, w którym zginęło 45 osób, według palestyńskich urzędników.

Zamieszki nastąpiły również po tym, jak Meksyk złożył oświadczenie o interwencji w sprawie ludobójstwa przeciwko Izraelowi wniesionej przez Republikę Południowej Afryki do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS).

MTS wydał w piątek orzeczenie, w którym nakazał Izraelowi „natychmiastowe wstrzymanie swojej ofensywy wojskowej i wszelkich innych działań w regionie Rafah, które mogą narzucić na palestyńską społeczność w Strefie Gazy warunki życia, które mogłyby doprowadzić do jej fizycznego zniszczenia w całości lub w części”.

Izraelski minister obrony Joaw Gallant oświadczył w niedzielę, że IDF będzie kontynuował ofensywę w Rafah, aby uwolnić izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas. Urzędnicy w Izraelu twierdzą również, że działania wojskowe prowadzone w Rafah są zgodne z orzeczeniem MTS.

Podobne protesty, jak ten w Meksyku, wybuchły na całym świecie po niedzielnym nocnym izraelskim ataku na Rafah, który uważany jest za strefę bezpieczną.

Według relacji naocznych świadków, demonstranci w Meksyku skandowali hasła potępiające Izrael i solidaryzujące się z Palestyną. Część z nich próbowała sforsować barykady i wejść na teren ambasady, jednak została powstrzymana przez policję, która użyła gazu łzawiącego.

Pożar w ambasadzie został szybko ugaszony, a straty materialne wydają się ograniczone. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, jednak kilka osób zostało rannych, w tym dziennikarze relacjonujący wydarzenia.

Incydent w Meksyku to kolejny z serii protestów potępiających izraelską ofensywę w Strefie Gazy. Podobne demonstracje miały miejsce m.in. w Turcji, gdzie w poniedziałek wieczorem doszło do ataku koktajlami Mołotowa na konsulat Izraela w Stambule.

Ambasada Izraela w Meksyku została otwarta w 1952 roku i od tego czasu pełni kluczową rolę w relacjach dyplomatycznych między oboma krajami. Incydent z podpaleniem budynku stanowi poważne naruszenie bezpieczeństwa i może mieć daleko idące konsekwencje dla stosunków między Izraelem a Meksykiem.

Władze meksykańskie potępiły atak i zapowiedziały dochodzenie w tej sprawie. Podkreślono, że ataki na placówki dyplomatyczne są niedopuszczalne i zostaną surowo ukarane.

Incydent w Meksyku wpisuje się w szerszy kontekst napięć na Bliskim Wschodzie i rosnącego niezadowolenia społecznego z polityką Izraela wobec Palestyny. Protesty solidarnościowe z Palestyną wybuchają na całym świecie, a społeczność międzynarodowa wywiera presję na Izrael, aby powstrzymał się od dalszych ataków na ludność cywilną.

Sytuacja w regionie pozostaje niezwykle napięta, a perspektywy na pokojowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego wydają się coraz bardziej odległe.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.