W lasach w USA pierwszy raz posadzono drzewa GMO

Opublikowano: 03.03.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1670

Amerykański startup zamierza sadzić genetycznie zmodyfikowane drzewa w stanach Georgia i Pensylwania. Rośliny te są w stanie wydajniej absorbować dwutlenek węgla z atmosfery. Startup ma nadzieję, że jego sadzonki pomogą poradzić sobie ze zmianami klimatu.

Amerykańska firma biotechnologiczna Living Carbon i Oregon State University opublikowały wstępną wersję badania wykazującego, że genetycznie zmodyfikowane drzewa mogą wychwytywać o 27% więcej dwutlenku węgla niż konwencjonalne drzewa. Rosną też znacznie szybciej.

Badanie przeprowadzono w laboratorium, ale teraz rośliny te pojawiły się w lesie. Jak donosi The New York Times, na początku lutego w lesie w południowej Georgii posadzono kilka sadzonek genetycznie zmodyfikowanej topoli. To pierwszy raz, kiedy genetycznie zmodyfikowane drzewa zostały posadzone w amerykańskim lesie poza ogrodem badawczym.

Do połowy 2024 roku Living Carbon planuje posadzić od 4 do 5 milionów drzew. Według firmy pomoże to poradzić sobie z kryzysem klimatycznym. W jaki sposób zmodyfikowane drzewa mogą pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi? Główną „sztuczką” genetycznie zmodyfikowanych drzew jest zwiększenie wydajności naturalnej zdolności roślin do fotosyntezy.

Kiedy rośliny fotosyntetyzują, przekształcają węgiel w cukry i składniki odżywcze, które są ostatecznie konsumowane przez wszystkie żywe organizmy. Proces ten nie przebiega bez problemów, okresowo tworząc „niewłaściwe” łańcuchy cukrów z cząsteczkami tlenu. Dodatkowa energia jest zużywana na ich rozszczepianie.

Genetycznie modyfikowane drzewa mają na celu uniknięcie marnowania energii. Rośliny te nie rozkładają produktów ubocznych — zamiast tego energia jest kierowana do wzrostu. Nie wiadomo jeszcze, czy drzewa Living Carbon będą miały jakikolwiek wpływ na zmiany klimatu. Obecnie w USA nie ma zbyt wielu miejsc, w których wolno sadzić drzewa modyfikowane genetycznie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. adambiernacki 03.03.2023 16:43

    Za takie coś powinno się zabijać.

  2. replikant3d 03.03.2023 17:19

    adambiernacki a kto bagatemu i wpływowemu zabroni?

  3. MasaKalambura 04.03.2023 01:16

    Już niedługo dowiemy się, czy można nanosić cechy zwierzęce roślinom i jak powstali Entowie. I Etiny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.