W Krakowie powstanie superkomputer nowej generacji

Opublikowano: 22.06.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1751

Jeden z nowych superkomputerów budujących europejską infrastrukturę przetwarzania danych stanie w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH – poinformowała krakowska uczelnia. Dostęp dla polskich naukowców zostanie zapewniony w ramach infrastruktury PLGrid.

Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC JU) wytypowało pięć miejsc, w których zostaną zainstalowane nowe superkomputery budujące europejską infrastrukturę przetwarzania danych. Są to: Grecja, Irlandia, Niemcy, Polska i Węgry.

W Polsce już pod koniec 2023 roku powstanie system skali mid-range o mocy kilkukrotnie większej niż najszybszy obecnie superkomputer w Polsce (Athena). Operatorem nowego superkomputera będzie Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH w Krakowie, a dostęp dla polskich naukowców zostanie zapewniony w ramach infrastruktury PLGrid – informuje uczelnia w prasowym komunikacie.

“Wytypowanie Polski jako miejsca instalacji jednego z systemów EuroHPC JU jest ważnym wyróżnieniem, potwierdzającym krajowe kompetencje w zakresie utrzymania i operacyjnego wykorzystania superkomputerów na światowym poziomie” – czytamy w informacji AGH.

Z kolei w niemieckim Centrum Superkomputerowym Jülich, znajdzie się JUPITER – pierwszy europejski komputer o mocy obliczeniowej powyżej 1 Eksaflopsa (1018 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), który w momencie pełnej instalacji stanie się najszybszą maszyną europejską.

Podobnie jak istniejące superkomputery EuroHPC, nowe systemy będą dostępne dla szerokiego grona użytkowników europejskich reprezentujących środowisko naukowe, przemysł i sektor publiczny.

Celem działania EuroHPC JU jest wyposażenie Europy w jedną z wiodących infrastruktur superkomputerowych świata. Założeniem budowy infrastruktury jest umożliwienie prowadzenia badań naukowych w znacznie większej skali niż do tej pory i opracowywanie nowych rozwiązań do zastosowania w wielu różnych obszarach, szczególnie w zakresie projektowania leków i nowych materiałów oraz walki ze skutkami zmiany klimatu i procesów antropogenicznych.

Już teraz pięć superkomputerów jest w pełni sprawnych i zalicza się do najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Są to LUMI w Finlandii, Vega w Słowenii, MeluXina w Luksemburgu, Discoverer w Bułgarii i Karolina w Czechach. Trwają też prace nad kolejnymi trzema superkomputerami: LEONARDO we Włoszech, Deucalionem w Portugalii i MareNostrum 5 w Hiszpanii.

Wspomniany wcześniej superkomputer LUMI to obecnie najszybszy i najbardziej efektywny energetycznie superkomputer Europy i trzeci na świecie według ogłoszonych w czerwcu 2022 list TOP500 i Green500. Jest efektem działania konsorcjum, w skład którego wchodzi również Polska, reprezentowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz ACK Cyfronet AGH. Polscy naukowcy uzyskali już pilotażowy dostęp do zasobów superkomputera LUMI.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

5

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.