W Kosowie wygrali radykałowie

Opublikowano: 12.06.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 588

Są pierwsze sondaże exit polle z wynikami przedterminowych wyborów parlamentarnych w Kosowie – bałkańskim parapaństwie uznawanym tylko przez część krajów na świecie.

40 procent poparcia uzyskała, jeśli wierzyć sondażom, radykalna koalicja, tzw. „wojenne skrzydło”, pod przywództwem Demokratycznej Partii Kosowa (PDK). Oprócz niej na rządzenie załapią się prawdopodobnie również Sojusz na Rzecz Przyszłości (AAK) i Inicjatywa na Rzecz Kosowa (NISMA). Prawda jest taka, że niezależnie od obecnych barw partyjnych, są w nich skupieni ci sami ludzie – dawni dowódcy partyzantki z Wyzwoleńczej Armii Kosowa.

Kandydatem na premiera jest Ramush Haradinaj – to albański przywódca, z powodu którego rozpętała się awantura dyplomatyczna między Belgradem i Paryżem. Serbia postanowiła wycofać swojego ambasadora po tym, jak Francuzi odmówili ekstradycji zatrzymanego Haradinaja do Serbii i pozwolili mu swobodnie wrócić do Kosowa. Haradinaj jest ścigany w Serbii za zbrodnie wojenne (więcej pisaliśmy tutaj). Teraz ma szansę rządzić Kosowem.

Według sondaży powyborczych podanych w telewizji Klan Kosova, nacjonalistyczny ruch Samostanowienie, który do tej pory był najsilniejszym głosem opozycyjnym, może liczyć na 30 proc. głosów, a umiarkowany sojusz wokół Demokratycznej Ligi Kosowa (LDK), której przewodzi dotychczasowy premier Isa Mustafa – na 27 proc. poparcia. W wyborach startowało ogółem 19 partii, 5 koalicji praz 2 komitety obywatelskie. To trzecie wybory parlamentarne w Kosowie.

Prognozy są niezbyt optymistyczne – jeśli premierem zostanie Haradinaj, można spodziewać się zaostrzenia konfliktu z Belgradem.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.