W Kolumbii zamordowano ponad 100 Indian

Opublikowano: 30.01.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 588

Narodowa Organizacja Indian Kolumbijskich (ONIC) ogłosiła, że ponad 120 rdzennych Kolumbijczyków zginęło w 2010 roku, a 10 kolejnych uznaje się za zaginionych. Radca prawny ONIC, Fernando Fierro zaznacza, że 105 morderstw dokonanych ubiegłego roku na rdzennej ludności miało charakter polityczny. Wśród zabitych znalazło się 5 dzieci, 17 kobiet i 100 mężczyzn.

ONIC alarmuje, że przemoc względem Indian w Kolumbii rośnie każdego roku. W 2009 roku liczba zamordowanych autochtonów oscylowała w granicach 94 osób. Terytoria wielu społeczności indiańskich znalazły się w krzyżowym ogniu działań formacji rządowych oraz ugrupowań paramilitarnych. Fernando Fierro wskazuje, że tylko w 2010 roku doszło do 1145 przypadków przymusowych wysiedleń. Wśród najbardziej poszkodowanych plemion na przestrzeni ostatnich lat znajdują się min. Nukak, Paez, Tukano, Awa, Sikuani, Guayabero itd.

ONIC główną odpowiedzialnością za śmiertelne zdarzenia w 2010 roku obarcza funkcjonariuszy publicznych, działających z ramienia rządu. Drudzy w kolejności na liście znaleźli się partyzanci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Raport uwzględnia również udział ugrupowań paramilitarnych, które działają obecnie jako gangi. Podczas urzędowania prezydenta Alvaro Uribe (2002-2010 r.) zdemobilizowanych zostało ponad 30 tys. członków organizacji o tym profilu, spośród, których kilkuset ponownie chwyciło za broń, służąc wsparciem gangom narkotykowym.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: www.aidesep.org.pe, www.onic.org.co
Zdjęcie: Santiago La Rotta


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.