W Kijowie radość z odniesionego zwycięstwa

W Kijowie radość z odniesionego zwycięstwa, ale i nerwowe oczekiwanie co będzie dalej się działo. Dlatego oddziały samoobrony Majdanu nadal działają, choć barykady zostały zlikwidowane. Nadal nie wiadomo gdzie ukrywa się Wiktor Janukowycz. Na Majdanie panuje spokój. Pojawili się rodzice z dziećmi, którzy robią pamiątkowe zdjęcia na tle kamieni przygotowanych do walki z Berkutem.

Według doniesień z Kijowa, ochotnicy samoobrony Majdanu w pobliżu lotniska „Kijów” (Żulany) zatrzymali w celu kontroli eskortę lidera frakcji „Batkiwszczyna” Arsenija Jaceniuka i byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, ponieważ zignorowali oni zasady wjazdu. Kiedy Jaceniuk wysiadł z samochodu i nawiązał z nimi rozmowę, aktywiści oznajmili, że prawo dla wszystkich jest takie samo. „Wszystko rozumiemy, lecz chcemy zbudować nową Ukrainę, gdzie nie będzie uprzywilejowanych. Mamy wjazd dla wszystkich tamtędy (wskazuje ręką w kierunku ustanowionego przez aktywistów punktu kontroli)” – wyjaśnili swoje stanowisko. Sytuacja została utrwalona na poniższym zdjęciu.

Tysiące zwolenników ukraińskiej opozycji, którzy zgromadzili się na Majdanie Niepodległości w Kijowie, entuzjastycznie przyjęły pojawienie się na scenie byłej premier Julii Tymoszenko, która została wczoraj uwolniona z więzienia. Siedząca na wózku Tymoszenko wygłosiła do zgromadzonych emocjonalną mowę. „Jesteście bohaterami, to najlepsze, co teraz ma Ukraina” – powiedziała była premier, po czym się popłakała. Tymoszenko wezwała obywateli, aby nie opuszczali Majdanu i oświadczyła, że niezwłocznie przystępuje do pracy. „Nie zmarnuję ani chwili, abyście poczuli się szczęśliwi na swojej ziemi” – powiedziała.

W Radzie Najwyższej Ukrainy rozpoczęły się niemoralne licytacje między deputowanymi o stanowiska i wejście do frakcji – oświadczyła pozafrakcyjna deputowana Inna Bohosłowska w swoim przemówieniu w parlamencie. „Każdy z was wie, jakie niemoralne licytacje trwają obecnie w parlamencie. Każdy z was wie, że znów toczą się rozmowy o pieniądzach za wejście do tych bądź innych grup, za zebranie grup deputowanych i frakcji oraz za stanowiska” – powiedziała. Bohosłowska podkreśliła, że ważne jest niedopuszczenie do tego, aby parlament stał się „centrum korupcyjnym dla polityki i biznesu”. Inaczej, jej zdaniem, zbuntuje się cały kraj.

23 lutego parlament Ukrainy wstrzymał obrady do następnego dnia. Wcześniej deputowani zdecydowali, że obowiązki prezydenta będzie tymczasowo pełnił nowy szef parlamentu Ołeksandr Turczynow. Potem stery władzy po Wiktorze Janukowyczu powinien przejąć przyszły premier. Wśród kilku kandydatów o których się mówi jest również zwolniona 22 lutego z więzienia Julia Tymoszenko. Posłowie zdymisjonowali kolejnych ministrów rządzącej do niedawna Partii Regionów – odwołano ministra oświaty Dmytra Tabacznyka i szefa dyplomacji Leonida Kożarę. Zdecydowaną większością skasowano też dyktatorskie prawa z 16 stycznia, które mocno ograniczały demokrację. Anulowano tzw. ustawę językową, która w niektórych regionach faworyzowała język rosyjski. Wczoraj deputowani przegłosowali między innymi dymisję prezydenta Janukowycza i zwolnienie z więzienia Tymoszenko.

Przypuszcza się, że Turczynow będzie pełnił obowiązki prezydenta do wyborów nowego przywódcy państwa wyznaczonych na 25 maja. Turczynow zlecił deputowanym niezwłoczne przystąpienie do konsultacji w sprawie formowania większości deputowanych i rządu nie później niż we wtorek, 25 lutego.

Udaremniono próbę wywiezienia złotych monet na kwotę równą kilku tysiącom dolarów z Banku Narodowego Ukrainy w Kijowie – czytamy na stronie partii Udar. Według słów Walerija Packana, deputowanego z ramienia partii, był on świadkiem tego, jak doradca szefa BNU Władysław Charczuk próbował wywieźć z Banku Narodowego walutę i złote monety. U Charczuka znaleziono 70 tys. dolarów, 100 tys. hrywen, monety o różnym nominale, a także komputer z numer inwentaryzacyjnym. Zatrzymany ze złotem i walutą Charczuk oświadczył, że skonfiskowane mu wartości są jego osobistymi oszczędnościami.

Odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas starć na Ukrainie spoczywa na barkach Wiktora Janukowycza – czytamy w oficjalnym oświadczeniu frakcji byłej rządzącej Partii Regionów w Radzie Najwyższej Ukrainy. „Ukraina została oszukana i obrabowana. Ukrainę zdradzono, a ludzi skłócono między sobą” – czytamy w oświadczeniu. Ponadto Partia Regionów oświadczyła, że „partia została zakładnikiem jednej skorumpowanej Rodziny”.

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel omówili przez telefon sytuację na Ukrainie – poinformowało dzisiaj biuro prasowe Kremla. „Został omówiony rozwój ostatnich wydarzeń na Ukrainie” – czytamy w komunikacie. Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony niemieckiej. Przedstawiciel rządu RFN poinformował, że kanclerz Niemiec i prezydent Rosji „zgodzili się w kwestii, że Ukraina powinna jak najszybciej otrzymać zdolny do funkcjonowania rząd” przy „niewątpliwym zachowaniu integralności terytorialnej”. Poza tym, Merkel pogratulowała Putinowi pomyślnego przeprowadzenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi oraz wyników, osiągniętych przez rosyjskich sportowców.

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w najbliższym czasie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – czytamy w komunikacie, opublikowanym na stronie Tymoszenko. „Dzisiaj odbyła się rozmowa telefoniczna Julii Tymoszenko z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Merkel pogratulowała Tymoszenko uwolnienia i wyraziła pewność, że jej powrót do dużej polityki będzie jednym z najważniejszych czynników ustabilizowania sytuacji na Ukrainie, zachowania jedności kraju i jego powrotu na drogę reform europejskich” – czytamy w komunikacie. Według informacji biura prasowego, strony porozumiały się w sprawie spotkania, które może dojść do skutku już w najbliższym czasie.

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zaapelował do zachodnich polityków, aby nie naciskali na Ukraińców. 83-letni laureat pokojowej nagrody Nobla przekonywał, że w obecnej sytuacji ukraiński naród powinien sam zaprowadzić porządek we własnym kraju. Cytowany przez agencję RIA Novosti Gorbaczow radził, aby nikt nie mieszał się w wewnętrzne sprawy Ukrainy. „Do niczego ich nie namawiajcie” – apelował. W jego opinii Ukraińcy powinni wszystko uzgodnić między sobą, nawet jeśli miałoby to trwać miesiącami. Laureat pokojowej nagrody Nobla stwierdził, że ukraińska opozycja powinna pozbyć się zagranicznych doradców i konsultantów.

Michaił Gorbaczow oświadczył też, że kryzys na Ukrainie wybuchł z powodu odbiegania jej władz od procedur demokratycznych, ich niezdolności do prowadzenia dialogu i walki z korupcją. Takie oświadczenie złożył on na międzynarodowym forum w Szardży (ZEA). Jednocześnie za głęboką przyczynę zamieszek w republice uznaje on to, że proces pieriestrojki nie dobiegł końca. Agencja nie podaje, czy były prezydent wyjaśnił, czego konkretnie nie zapewniła pieriestrojka.

Perspektywa rozłamu Ukrainy jest sprzeczna z interesami Rosji, UE i Stanów Zjednoczonych – poinformowała w wywiadzie dla telewizji NBC doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa Susan Rice. Biały dom wzywa Rosję, aby nie wysyłała wojsk na Ukrainę – oświadczyła Rice. Zdaniem Waszyngtonu, byłby to poważny błąd. „Podzielona Ukraina nie leży w niczyich interesach” – oświadczyła Rice. Rosyjskie władze nie wyrażały zamiaru wprowadzenia wojsk na Ukrainę.

W Kerczu 23 lutego odbył się wiec sił prorosyjskich, którego uczestnicy zażądali wystąpienia Krymu ze składu Ukrainy. Bez względu na opór funkcjonariuszy, którzy próbowali powstrzymać tłum podnieśli oni nad siedzibą merostwa rosyjską flagę. Po pewnym czasie ukraińska flaga wróciła na swoje miejsce. Według danych milicji, w wiecu uczestniczyło około 1000 osób. Na zgromadzeniu głos zabrali przedstawiciele Wspólnoty Rosyjskiej i Partii Komunistycznej Ukrainy. Mówcy opowiedzieli się między innymi przeciwko przystąpieniu Ukrainy do UE, a także wezwali do wystąpienia Krymu ze składu państwa.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przedyskutował sytuację na Ukrainie z sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych Johnem Kerrym i podkreślił, że najważniejsze jest przestrzeganie porozumienia w sprawie uregulowania politycznego z 21 lutego. „Z naszej strony podkreśliliśmy, że obecnie najważniejsze jest zapewnienie całkowitego przestrzegania porozumienia w sprawie uregulowania politycznego z 21 lutego, czego nie chce zrobić ukraińska opozycja, która de facto przejęła władzę w Kijowie, nie chce oddać broni i nadal stawia na przemoc” – czytamy w komunikacie MSZ.

Ukraina będzie budować stosunki z Rosją na zasadach dobrosąsiedzkich – oświadczył w niedzielę wieczorem p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow. Zapowiedział, że Ukraina powróci na drogę europejskiej integracji. „Zdajemy sobie sprawę z wagi stosunków z Federacją Rosyjską. Jesteśmy gotowi do dialogu z władzami Rosji z myślą o budowaniu stosunków na nowej, sprawiedliwej, równoprawnej i dobrosąsiedzkiej podstawie” – oświadczył Turczynow w wystąpieniu w telewizji Rada. Dodał, że jego kraj chce utrzymywać stosunki z Rosją, która „uznaje i respektuje europejski wybór Ukrainy”.

Rosja nie rezygnuje z mieszania się w sprawy ukraińskie. Szef dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w niedzielnej rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że ukraińska opozycja przejęła kontrolę w państwie. Kerry wyraził poparcie USA dla p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. „Najważniejsze jest teraz, by dopilnować, aby zostały w pełni zrealizowane postanowienia porozumienia” opozycji z Wiktorem Janukowyczem – powiedział Ławrow, cytowany w komunikacie rosyjskiego MSZ. To druga rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji na temat Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin. „Ukraińska opozycja, która odchodzi od litery porozumienie i de facto przejęła władzę w Kijowie, odmawia też złożenia broni i nadal stawia na przemoc” – dodał szef rosyjskiej dyplomacji.

„Wielka Brytania jest gotowa na udzielenie Ukrainie pomocy poprzez programy przygotowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską” – powiedział brytyjski minister finansów George Osborne. W jego ocenie wydaje się, że Ukraińcy zademonstrowali, iż chcą lepszej przyszłości dla swojego kraju i mocniejszych związków z Unią Europejską.

Syryjscy rebelianci walczący z Assadem przesłali nietypowe pozdrowienia dla Ukraińców, które możecie zobaczyć obok.

Gubernator obwodu astrachańskiego na południu Rosji polecił swoim podwładnym zaprosić i przyjąć w obwodzie „berkutowców” – członków oddziałów specjalnych milicji ukraińskiej Berkut, które walczyły z antyrządowymi demonstrantami w Kijowie. Jak podała 23 lutego agencja Interfax, gubernator Aleksandr Żyłkin zamieścił takie polecenie na swojej stronie internetowej, której używa w kontaktach urzędowych. „Zaproście ich oficjalnie, przyjmiemy ich i rozmieścimy” – napisał. Notatka gubernatora jest odpowiedzią na doniesienia, że członkowie Berkutu na portalach społecznościowych proszą o azyl polityczny w Rosji lub na Białorusi – podał Interfax.

Na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja solidarności z Ukrainą. Organizatorka Natalia Panczenko z grupy Euromajdan Warszawa określiła ją jako manifestację wdzięczności dla Polaków, którzy wspierali i wspierają Majdan w Kijowie. „Od teraz kiedy myślę o bohaterach walczących na Majdanie, myślę także o Polakach, którzy nas w tych trudnych dniach wspierali” – mówiła Panczenko. Oprócz Polaków i Ukraińców na placu zgromadzili się Białorusini oraz Litwini. Na wiecu przemawiali także reprezentanci komitetu „Polska Solidarna z Ukrainą” oraz politycy. W trakcie protestu organizatorzy zbierali podpisy pod listem do ambasadora Ukrainy w Warszawie w którym żądają od niego rezygnacji z urzędu.

MSZ Rosji odwołało ambasadora na Ukrainie Michaiła Zurabowa w związku z zaostrzeniem się sytuacji w kraju – poinformowano na stronie ministerstwa. „W związku z zaostrzeniem się sytuacji na Ukrainie i koniecznością przeprowadzenia wszechstronnej analizy zaistniałej sytuacji została podjęta decyzja w sprawie odwołania do Moskwy Ambasadora FR na Ukrainie Michaiła Zurabowa w celu omówienia pewnych kwestii” – czytamy w komunikacie.

Ukraina potrzebuje miliardów euro pomocy finansowej, aby uratować kraj przed bankructwem – poinformował komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn w kuluarach spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G20 w Sidney – pisze brytyjska gazeta „Financial Times”. Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton przybędzie do Kijowa w poniedziałek w celu omówienia środków stabilizacji gospodarki. W niedzielę przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Aleksander Turczynow oświadczył, że „na koncie Skarbu Państwa w ogóle nie ma środków”.

Lider ukraińskiej partii „UDAR” Witalij Kliczko oświadczył, że ludzie, którzy oddawali zbrodnicze rozkazy przeciwko narodowi ukraińskiemu, zostaną ukarani, a w służbach porządkowych trzeba przeprowadzić lustrację. „Żadne złamanie prawa nie pozostanie bezkarne. Jestem przekonany, że ludzie, którzy doprowadzili do rozlewu krwi, dziesiątków ofiar i setek rannych, zostaną ukarani” – cytuje słowa Kliczki strona partii Udar. Polityk powiedział także, że renoma służb porządkowych została podważona. „Potrzeba dużo czasu na jej odbudowę. Jestem przekonany, że potrzebna jest lustracja” – oświadczył Kliczko.

P.o. szefa MSW Ukrainy Arsen Awakow poinformował na swojej stronie na Facebooku, że za Wiktorem Janukowyczem, którego Rada Najwyższa odsunęła od pełnienia obowiązków prezydenta, wysłano listy gończe. „Wszczęto sprawę karną w sprawie masowych zabójstw ludności cywilnej. Za Janukowyczem i innymi oficjelami wysłano listy gończe” – napisał Awakow.

Wygląda na to, że sytuacja na Ukrainie zmierza w kierunku kolejnej eskalacji. Tym razem zgodnie z przewidywaniem pojawiła się kwestia Krymu. Ostatnie informacje wskazują na to, że Rosjanie przygotowują operację przejęcia części lub całości półwyspu. O tym, że zajęcie Krymu jest akceptowane przez USA słyszeliśmy już od jakiegoś czasu, dlatego biorąc pod uwagę fakt, że mieszka tam 60% Rosjan i organizują się oni właśnie w oddziały samoobrony, wskazuje raczej na to, że zbliża się próba zbrojnego opanowania tego terytorium.

Na głównym placu Sewastopola zebrało się wczoraj ponad 30 tysięcy osób, głównie Rosjan, którzy wyrazili dezaprobatę do tego co dzieje się na Majdanie. Jak widać na powyższym zdjęciu pod mistem ustawia się już bariery przeciwczołgowe. Dochodzą też informacje, że przed jednostkami Floty Czarnomorskiej grupowane są transportery opancerzone. Niektórzy rosyjscy Internauci nagrali zdjęcia przedstawiające ruchy wojsk rosyjskich w kierunku zachodnim. Wszystko wskazuje na to, że „bratnia pomoc jest w drodze”.

Z Kremla dochodzą informacje, że Władimir Putin zamierza teraz osobiście zająć się sprawą kryzysu ukraińskiego. Ma się zaangażować w mediacje. W międzyczasie prezydent Wiktor Janukowycz uciekł, a puczyści z Kijowa poszukują go listem gończym za masowe morderstwa. Nie wiadomo zatem z kim będzie mediował Putin, lub jego wysłannicy, bo wydaje się, że nie z Janukowyczem, który prawdopodobnie jest już poza Ukrainą.

Nie wydaje się być to obecnie możliwe, aby udało się rozwiązać problem bez wprowadzenia stanu wojennego na terytorium Ukrainy. Zresztą ostrzegał przed tym polski szef MSZ, Radosław Sikorski, którego nieostrożną wypowiedź nagrali dziennikarze. Było to przed podpisaniem porozumienia, które jak się okazało i tak było farsą. „Jeżeli tego nie podpiszecie, będzie stan wojenny, armia, wszyscy zginiecie” – powiedział Sikorski. Nagranie zrobiło duże wrażenie zarówno na wschodzie jak i na zachodzie. Jest ono bardzo szeroko komentowane. Można uznać, że było to po prostu zbyt emocjonalne wyrażenie dezaprobaty dla pewnych postaw wśród opozycjonistów.

Widmo wojny za naszą wschodnią granicą wcale się nie oddaliło i trzeba mieć świadomość, że Ukraina bankrutuje, ludzie nie dostaną emerytur, budżetówka płac, to jest materiał na kolejną rewolucję. Potrzebne są reformy, które sami dobrze pamiętamy, są po prostu bolesne, a mieszkańcy Ukrainy staną się jeszcze bardziej biedni. Nie ma co liczyć na to, że jeden zamach stanu załatwi sprawę.

W 2011 roku Partia Regionów ostrzegła, że jeśli globalistyczny finansista George Soros (odznaczony ostatnio przez prezydenta Komorowskiego) nie będzie powstrzymany to roznieci „libijski scenariusz” na Ukrainie. „Mam nawet informacje, że Soros przeznaczył pewne środki w celu przygotowania pewnej grupy młodych chłopców tutaj, na Ukrainie, którzy mogą uruchomić istniejące projekty w oparciu o przykłady z Afryki Północnej” – powiedział Aleksandr Yefremov, szef Partii Regionów.

W 2008 roku była premier, Julia Tymoszenko, mówiła o roli, jaką George Soros odgrywał w ukraińskiej polityce i poradach jakie dał po kryzysie finansowym. „To prowadziło do podejrzeń, że dzięki takiemu doradztwu George Soros może wpływać na poziom ukraińskiej waluty w jego własnych, spekulacyjnych interesach. Kilku urzędników z administracji prezydenta Juszczenki powiedziało, że chciało uruchomić sondę co do ukraińskich działalności Sorosa, ale tak się nie stało” – podała w 2011 roku RT.

W 2010 r. Ukraińska Państwowa Służba Bezpieczeństwa rozpoczęła monitorowanie działań Sorosa, finansowanej przez niego fundacji Wozrozdenije (Renesans) i jej związków z innymi organizacjami pozarządowymi działającymi w kraju. Dochodzenie nie przyniosło żadnych rezultatów. W odpowiedzi na oskarżenia Aleksander Jefremow z Fundacji Sorosa powiedział w specjalnym oświadczeniu, że „wszystkie środki przeznaczone na ukraińskie programy zostały przeznaczone na rozwój otwartego i demokratycznego społeczeństwa, a także do udzielania pomocy obywatelom Ukrainy, którzy cierpieli z powodu skutków międzynarodowego kryzysu finansowego.”

Open Society Institute Sorosa, obecnie znany jako Open Society Foundations (OSF), rozdaje dotacje aktywistom organizacji pozarządowych w Europie Środkowej opierając się i kontynuując pracę Fundacji Forda. Od początku 1950 roku, CIA wykorzystuje Fundację Forda jako przykrywkę finansową. Soros i kilka amerykańskich organizacji, takich jak National Endowment for Democracy, destabilizują i obalają rządy, co było wcześniej zadaniami realizowanymi przez CIA. Destabilizacja ukraińskiego rządu jest częścią trwającego geostrategicznego ruchu globalistów podważającego każde wyzwanie dla ich hegemonicznych planów. Libia była ofiarą planowanego porządku z chaosu. Podobny plan przy rosyjskiej granicy jest obecnie w toku.

Autorstwo: mg/gb (akapity 1, 16-19), Magda Piejko (21), Głos Rosji (2-4, 6-10, 12-15, 21-24), jkl (5, 11, 20), Zmiany na Ziemi (25-29), Kurt Nimmo (30-33)
Źródła: Niezależna.pl, Głos Rosji, Lewica.pl, Zmiany na Ziemi, PrisonPlanet.pl
Kompilacja 23 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”