W Kijowie odlano ze złota popiersie Bandery

Opublikowano: 29.12.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1669

W Kijowie otwarto wystawę rzeźb poświęconą ideologowi ukraińskiego nacjonalizmu, Stepanowi Banderze. Dwanaście popiersi, wystawionych na ekspozycji, wykonanych zostało z metali szlachetnych, bursztynu i marmuru. Autorem prac jest członek „Związku Artystów Ukrainy”, Iwan Lipowka. – Wystawa rozpoczyna cykl „Bohaterowie Ukrainy” w małych formach. Zaczęliśmy od Stepana Bandery i będziemy uzupełniać tę kolekcję tworząc galerię bohaterów Ukrainy. Następnymi będą Szuchewycz i bohaterowie „Niebiańskiej Sotni” – powiedział Lipowka.

Jak już zauważono, wystawa w muzeum historyczno-memorialnym Michaiła Gruszewskiego nie cieszy się popularnością ani wśród Kijowian, ani wśród przedstawicieli władzy. W dzień otwarcia odwiedziło ją dwóch deputowanych Rady Najwyższej.

Stepan Bandera był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która dążyła do ustanowienia na Ukrainie niepodległego państwa. Jednocześnie Ukraińska Powstańcza Armia współpracowała z nazistami w walce ze Związkiem Radzieckim i brała udział w ludobójstwie Polaków. W 2010 roku, w okresie prezydentury Wiktora Juszczenki, Bandera został pośmiertnie uhonorowany tytułem „Bohatera Ukrainy”. Jednakże następnie ta decyzja została anulowana przez sąd.

Tymczasem około stu aktywistów zgromadziło się pod budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy. Wśród nich są członkowie Automajdanu i Finansowego Majdanu. Organizatorzy Finansowego Majdanu poinformowali wcześniej, że zamierzają uczestniczyć w akcji, aby zaprotestować przeciwko samowoli w sektorze bankowym. Przed budynkiem Rady zgromadzili się również działacze organizacji „Reanimacyjny pakiet reform”, którzy nie zgadzają się na zmiany w ordynacji podatkowej.

Autorstwo: RX (1-2), red. GR (3)
Źródła: Wolna Polska, Głos Rosji
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. argos1 29.12.2014 19:37

  Ukraińcy w ten właśnie sposób sami sobie “barykadują” własną drogę do UE i do NATO, gdyż nikt nie chce państwa neonazistowskiego mieć za swojego sąsiada, które gloryfikuje postawy zbrodniarzy i ludobójców, wystawiając ich na piedestał, jako bohaterów narodowych. To tak jakby nagle Niemcy wychwalali Adolfa Hitlera za to, że podźwignął ich państwo z kryzysu i dlatego trzeba mu stawiać pomniki jako bohaterowi narodowemu.
  1. Niemcy przeprosili za swoje zbrodnie wobec narodu polskiego podczas II WŚ, dlatego jestem w stanie im wybaczyć ale nigdy nie zapomnieć
  2. Rosjanie przeprosili za swoje zbrodnie wobec narodu polskiego podczas II WŚ, dlatego jestem w stanie im wybaczyć ale nigdy nie zapomnieć
  3. Ukraińcy nigdy nie przeprosili za swoje zbrodnie wobec narodu polskiego podczas II WŚ, dlatego nie jestem w stanie im wybaczyć oraz nigdy o tym nie zapomnę, dlatego nigdy Ukrainiec nie będzie mi bratem.

 2. beth 30.12.2014 07:57

  Oto jakich bohaterów czczą nasi sąsiedzi i o jaką demokrację chodzi w tej części świata.

 3. darian 30.12.2014 14:26

  kichawa bandery zgięta jak u “braci w “wierze””.

 4. darian 30.12.2014 14:28

  Jan Kaziu jak ich zaczął ściągać, to nie wiedział co robi !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.