W Karolinie Południowej zabito miliony pszczoł

Opublikowano: 04.09.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 237

Niebezpieczne chemikalia, rozpylane w ramach walki z komarami roznoszącymi wirusa Zika, stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla pszczół. Wystarczyła dosłownie chwila, aby neurotoksyczny środek owadobójczy zabił miliony tych pożytecznych owadów.

Tragedia miała miejsce w hrabstwie Dorchester w mieście Summerville. Współwłaścicielka 46 uli, Juanita Stanley, straciła wszystkie pszczoły. Ponad 3 miliony tych owadów zginęło w ciągu kilku minut. 28 sierpnia w godzinach porannych, samolot rozpylający toksyczny środek owadobójczy przeleciał nad pasieką trzy razy i przekształcił ją w cmentarz.

Dwa dni wcześniej, władze hrabstwa miały ostrzec mieszkańców przed zaplanowaną akcją. Jednak chemikalia zwykle rozpylane były przy wykorzystaniu ciężarówek. Tym razem było inaczej – po raz pierwszy od 14 lat, środek owadobójczy o nazwie Naled rozprzestrzeniany był drogą powietrzną.

Związek ten jest bardzo skuteczny w zwalczaniu komarów, które roznoszą wirusa Zika, ale zabija też inne owady. Jest on niebezpieczny dla zdrowia człowieka, gdyż jest silnie toksyczny i łatwo wchłania się przez skórę. Badania wykazały, że ten środek owadobójczy zakłóca rozwój mózgu płodu, wywołuje białaczkę i nowotwory trzustki a dzieci narażone na niego mają wyższą zachorowalność na raka mózgu.

“Opary związku Naled działają żrąco na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i płuc, a wdychanie go może powodować poważne podrażnienie. W wyniku inhalacji, najczęściej doświadcza się ucisku w klatce piersiowej oraz kaszlu. Podobnie jak w przypadku wszystkich związków fosforoorganicznych, Naled łatwo wchłania się przez skórę. Gdy skóra wejdzie w kontakt z tą substancją, należy ją natychmiast przemyć wodą i mydłem, a zanieczyszczoną odzież należy usunąć” – twierdzą naukowcy z Cornell University.

Juanita Stanley, która straciła wszystkie pszczoły i musiała zniszczyć swoje ule, zbiera podpisy pod petycją na stronie Change.org aby powstrzymać opryski z powietrza. Obecnie nie wiadomo czy mieszkanka Summerville planuje zaangażować się w jakieś inne akcje. Jeśli opryski z powietrza nie zostaną wstrzymane, podobne tragedie mogą wystąpić na terenie całego kraju.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Edition.cnn.com, Washingtonpost.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o