W Kanadzie spada zaufanie do mediów głównego nurtu

Coroczny raport Uniwersytetu Oksfordzkiego na temat globalnych mediów wykazał, że zdecydowana większość Kanadyjczyków nie ufa tradycyjnym mediom informacyjnym.

Według raportu „Digital News Report 2023” opublikowanego we współpracy z Reuters Institute jednym z problemów kanadyjskiego krajobrazu medialnego jest „centralna” rola rządu federalnego w regulowaniu mediów informacyjnych. Badano zaufanie do tradycyjnych mediów, w tym CBC, „Global News”, CTV News, CP24, „Toronto Star”, „Globe and Mail” i innych.

„W obliczu rosnących kosztów i spadających dochodów kanadyjskie media informacyjne restrukturyzują się i eksperymentują z nowymi treściami i modelami biznesowymi. Rola państwa staje się coraz bardziej centralna, od propozycji zmuszenia Google, Facebooka i innych do wynagradzania wydawców, po przyszłość krajowego nadawcy” – napisali analitycy Colette Brin i Sebastien Charlton.

Zaufanie spadło o 15% od 2016 r., kiedy 55% Kanadyjczyków wyraziło ogólne zaufanie do wiadomości podawanych w tradycyjnych mediach.

W 2023 roku Kanadyjczycy zgłosili najniższy w historii poziom zaufania wynoszący 40%. Dodatkowo zaufanie w Kanadzie anglojęzycznej było znacznie niższe (37%) niż w Kanadzie francuskiej (49%).

Ponadto raport wykazał, że postawy wobec mediów finansowanych ze środków publicznych, takich jak CBC, „są bardziej negatywne”. Media społecznościowe nadal są najlepszym wyborem dla Kanadyjczyków, jeśli chodzi o dostęp do wiadomości, a 69% twierdzi, że jest na bieżąco, korzystając ze źródeł internetowych. Kolejne 49% stwierdziło, że polega na telewizji, aby otrzymywać wiadomości, podczas gdy tylko 14% nadal polega na mediach drukowanych.

Tylko niewielka grupa Kanadyjczyków decyduje się płacić za wiadomości online (11%). Korzystanie z podcastów odegrało znaczącą rolę w sposobie, w jaki ludzie konsumują wiadomości, a 33% Kanadyjczyków twierdzi, że słuchało jakiegoś podcastu w ciągu ostatniego miesiąca.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net