W Kaliningradzie odtajniono archiwum o poplecznikach nazistów

Opublikowano: 30.05.2020 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1063

Dyrekcja FSB ds. Obwodu Kaliningradzkiego odtajniła swoje archiwa, dotyczące pracy kontrwywiadu w latach powojennych. Archiwa pokazują niebohaterską historię wojny: są tam dokumenty o okrucieństwach tych, którzy po kapitulacji Niemiec nadal zabijali i rabowali cywilów.

Raporty o masowych egzekucjach, dokumentacja z obozów koncentracyjnych, zeznania ocalałych – dwieście dwadzieścia pięć stron obiektywnych dowodów zbrodni nazistowskich współpracowników w powojennym Koenigsbergu przygotowano do publikacji, donosi rosyjska stacja telewizyjna „5 Kanał”.

Dokumenty te przez dziesięciolecia były utrzymywane w tajemnicy. Odtajnione archiwa ówczesnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego ds. Obwodu Kaliningradzkiego potwierdzają, że nawet po pokonaniu Niemców pozostali tam ci, którzy nadal zabijali i rabowali cywili, dzieci i osoby starsze.

Przypomnijmy, że region ten, który stał się częścią ZSRR po II wojnie światowej, był częścią Prus Wschodnich, a część ludności z wrogością przyjmowała bojowników Armii Czerwonej.

Według historyka Jakowa Jewlewskiego „wszędzie tam, gdzie przychodzili niemieccy okupanci w czasie wojny, byli ludzie, którzy chcieli mniej lub bardziej współpracować z nimi. Byli ludzie, którzy z nimi współpracowali z niechęci do radzieckich władz, albo z powodów handlowych.

Według odtajnionych dokumentów kapral Sił Zbrojnych III Rzeszy Zenf w 1945 roku nie poddał się, lecz uciekł do „leśnych braci” do litewskich lasów, niósł spustoszenie i karał za najmniejszy przejaw sympatii wobec radzieckiej władzy. W dokumencie czytamy, że „brał udział w nalotach zbrojnych na radzieckie instytucje, terroryzował miejscową ludność, dokonywał rozboju zbrojnego, a jednocześnie okrucieństw przeciwko radzieckim aktywistom”.

W 1942 roku człowiek o nazwisku Miedwiediew dobrowolnie został policjantem. Palił wioski i chował w ziemi jeszcze żywych ludzi. Został aresztowany w 1947 roku w obwodzie kaliningradzkim i rozstrzelany za popełnione przestępstwa. „Wiosną 1943 roku Miedwiediew wziął udział w masowym aresztowaniu i egzekucji obywateli radzieckich we wsi Borkowo. W sumie aresztowano 500 osób i rozstrzelano 100 osób. Zwłoki rozstrzelanych spalono w stodole” – czytamy w dokumencie.

W odtajnionych dokumentach są również inne historie. Na przykład kelnerki Anny Falke, która podczas wojny, pracując w jednej z restauracji w Koenigsbergu, dobrowolnie pomagała gestapo znajdować antyfaszystów wśród ludności niemieckiej. I wygląda na to, że nikogo nie zabiła ani nie zastrzeliła – ale czy to oznacza, że ​​przestępstwo tej kobiety nie podlega karze?

Wielu nazistowskich popleczników ukryło się w okresie powojennym, zmieniło dokumenty, uciekło na Zachód. Ale większość z nich nie uniknęła kary. Choć nie od razu po wojnie, ale wspólnicy nazistów zostali znalezieni i postawiono ich przed sądem. Prawie wszyscy zostali skazani na rozstrzelanie. Kierownictwo regionalne FSB w obwodzie kaliningradzkim planuje odtajnić kolejne archiwa.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,20 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

Naziści w obwodzie Kaliningradzkim.
SmierSz, NKGB, KGB, UBeki, eSBeki i WSIoki, STASI, BND, CIAmciaki, Mosad w PRL i PRL-bis.
Każde szanujące się państwo ma swoją V kolumnę.
Bantustany poznajemy po tym, że tolerują obecność obcych służb.
Nihil novi sub sole.

Jako ciekawostka: już po przystąpieniu Polski do NATO, polskie służby infrormowano, że polscy oficerowie WSI we Francji przekazują Rosji tajemnice wojskowe.
I co? I nic. Utraconych miliardów PLN nikt nie liczy. Tylko czasem ktoś popełni samobójstwo w piątek wieczorem.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ