W języku litewskim są dwa pojęcia religii

Opublikowano: 22.03.2013 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 286

W ciągu 100 dni pracy nowego rządu wykonano dużo pracy, szczególnie pozytywnie oceniam pracę w dziedzinie energetycznej, jak też postępy w reformie systemu zdrowia, jednak czeka nas jeszcze dużo pracy na konferencji prasowej w Sejmie oświadczył Waldemar Tomaszewski, lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

“Mamy nadzieję, że w ciągu tej kadencji zostaną rozwiązane problemy mniejszości narodowych, ponieważ w Unii Europejskiej, w demokratycznym państwie każdy obywatel, a szczególnie należący do mniejszości narodowej powinien czuć się bezpiecznie” – na konferencji prasowej powiedziała Rita Tamašunienė, starosta sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Posłanka na Sejm dodała, że jednym z priorytetów partii jest zmniejszenie dysproporcji między wsią a miastem. Są to między innymi problemy komunikacyjne.

Na pytanie o obowiązkowe nauczanie religii w szkole, Tomaszewski odpowiedział, że do propozycji złożonej w Sejmie wkradł się “błąd techniczny”.

“Problem jest techniczny. Sednem naszej propozycji jest nauczanie religii w szkołach. W języku litewskim “religija” i “tikyba” są to różne pojęcia. W języku polskim i innych językach jest jedno słowo “religia”, dlatego nasza propozycja została nieprawidłowo zrozumiana. Nasi posłowie dokonają odpowiednich zmian w projekcie i zarejestrują propozycję obowiązkowego nauczania religii w szkole, jako pojęcia szerokiego, nie ograniczającego się do nauczania religii chrześcijańskiej, ale też i innych, szczególnie monoteistycznych, religii, takich jak judaizm czy islam” – tłumaczył lider AWPL.

Tomaszewski podkreślił, że ta propozycja nie jest częścią umowy koalicyjnej. Jest to indywidualna inicjatywa AWPL i każdy poseł będzie mógł głosować według własnego przekonania.

Źródło: PL Delfi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Rozbi
Użytkownik
Rozbi

no proszę – posłowie w parlamencie litewskim a nie znają języka litewskiego.
Wstyd mi za takich posłów.