W Jemenie umierają z głodu

Opublikowano: 06.10.2016 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 501

Ponad połowa z 28 mln mieszkańców Jemenu nie ma wystarczających ilości jedzenia; setki tysięcy umierają z głodu. To efekt trwającej od ponad półtora roku wojny domowej i polityki rządu, która próbuje odciąć rebeliantów – a wraz z nimi cywili – od reszty świata.

W najbiedniejszym kraju Półwyspu Arabskiego połowa dzieci poniżej 5. roku życia rozwija się nieprawidłowo z powodu chronicznego niedożywienia. Sytuacja jest tragiczna od miesięcy, jednak ostatnio uległa dodatkowemu pogorszeniu – siły wspieranego przez Saudów prezydenta Abda Rabbuha Mansura Hadiego zablokowały dostęp do wszystkich portów, kontrolowanych przez szyicką rebelię Huti. Jak podaje agencja Reutersa, w szpitalu Thawra w Sanie, stolicy Jemenu, jeszcze w kwietniu na oddział zgłaszało się 10-20 rodziców z dziećmi w ciężkim stanie, wynikającym z długotrwałego głodu, obecnie takich pacjentów dziennie pojawia się ok. 120.

Co więcej, będzie jeszcze gorzej. Prezydent Hadi, chcąc odciąć finansowanie rebeliantom, przeniósł bank centralny z Sany do południowego portu Aden i zmienił osobę nim zarządzającą – nowy prezes twierdzi, że instytucja nie ma żadnych pieniędzy i wstrzymał podaż waluty na rynek. W pogrążonym w kryzysie kraju oznaczać to będzie przede wszystkim problemy z wypłatami pensji i pogłębić niedobory żywności. “Wszystkie działania uderzają przede wszystkim w zwykłych obywateli, którzy obecnie znajdują się na granicy śmierci głodowej” – mówi Richard Stanforth z Oxfamu. “Upolitycznienie banku centralnego i używanie go jako narzędzie w konflikcie odbije się przede wszystkim na najbiedniejszych, którzy już teraz znajdują się dramatycznej sytuacji.”

Jak twierdzi Amal Nasser, jemeński ekonomista, decyzja o wstrzymaniu podaży pieniądza na rynek sprawi, że ponad milion osób nie otrzyma pensji. “Ta polityka w dłuższej perspektywie może uderzyć w Huti, jednak przede wszystkim odbije się na zwykłych ludziach, na stołach których zabraknie jedzenia” – tłumaczy.

W wojnie w Jemenie obie strony konfliktu popełniają zbrodnie wobec ludności cywilnej. Najwięcej ofiar pochłaniają bombardowania – szacuje się, że na każde trzy ataki z powietrza, prowadzone przez wojska Arabii Saudyjskiej, możliwe dzięki broni, kupowanej od USA, Wielkiej Brytanii i Francji, jeden jest przeprowadzany na obiekt cywilny, taki jak szpital, szkoła czy budynki mieszkalne.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. skyhigh 06.10.2016 14:19

    no no…, a co tam dzis leci za mega hit na polsacie? Rambo?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.