W Japonii wyhodowano świnie z organami do transplantacji

Opublikowano: 14.03.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 969

Naukowcy z całego świata coraz bardziej interesują się tzw. ksenotransplantacją – możliwością przeszczepiania narządów, tkanek lub komórek od osobnika należącego do innego gatunku. W tym kontekście najczęściej mówi się o pobieraniu świńskich narządów i wszczepianiu ich człowiekowi. W Japonii po raz pierwszy wyhodowano zwierzęta, które zostaną wykorzystane w tym dziale medycyny.

W innych krajach wykonano już łącznie ponad 200 zabiegów ksenotransplantacji. Japonia zamierza w najbliższych latach dołączyć do grona tych państw. W 2016 roku Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej zmieniło wytyczne dotyczące hodowli zwierząt dla ksenotransplantacji. Prawo wymaga, aby świnie dorastały w czystym i odizolowanym środowisku oraz przeszły przez testy na obecność 40 rodzajów wirusów.

Kilka dni temu lokalne media ogłosiły, że zespół naukowców z Uniwersytetu Meiji oraz Uniwersytetu Prefekturalnego Kioto wyhodował kilkanaście miniaturowych świń, które wstępnie nadają się do ksenotransplantacji. Badania potwierdziły obecność retrowirusa, który co prawda dla tych zwierząt nie jest szkodliwy, ale może wywołać nieznane choroby u ludzi.

Jednak biorąc pod uwagę sukcesy w innych państwach w sferze ksenotransplantacji, japońscy naukowcy zamierzają rozpocząć badania kliniczne w ciągu 3-5 lat. Świńskie komórki trzustki zostaną wszczepione pacjentom cierpiącym na cukrzycę. W przyszłości uczeni zamierzają również manipulować genami świń, aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: The-Japan-News.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.