W Iranie odbyła się konferencja poświęcona Palestynie

Opublikowano: 01.03.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 331

W Teheranie z udziałem delegacji z osiemdziesięciu państw odbyła się szósta konferencja na temat Palestyny, która upamiętnia odbyte już Intifady i wspiera Palestyńczyków w kwestii uzyskania przez nich niepodległości. Podczas tegorocznego wydarzenia najwyższy duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei wezwał Palestyńczyków do powstania przeciwko Izraelowi, a także stwierdził, iż w kwestii palestyńskiej państwa muzułmańskie powinny zachować jedność.

Szósta Międzynarodowa Konferencja Wspierająca Intifadę Palestyńską zgromadziła tym razem blisko 700 delegatów z osiemdziesięciu państw świata. Przede wszystkim upamiętnia ona prowadzone przez Palestyńczyków walki w latach 1987-1993 oraz w 2000 roku, kiedy zginęło w sumie 6,2 tys. członków tego arabskiego narodu. Organizatorzy podkreślali w tym roku, że napięcia pomiędzy Palestyńczykami i Izraelczykami nasiliły się od sierpnia ubiegłego roku, co jest efektem blokady Meczetu Al-Aksa przez Izraelczyków. Ponadto zwracano uwagę na ostatnie deklaracje amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który podczas niedawnego spotkania z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu stwierdził, że rozwiązanie tego konfliktu nie musi odbyć się za pośrednictwem stworzenia dwóch oddzielnych państw.

Teherańską konferencję otworzył najwyższy duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei. W swoim przemówieniu stwierdził on, że utworzenie fałszywego państwa Izrael oznaczało zastąpienie realnego bytu w postaci Palestyny, co było możliwe dzięki działaniom czynników spoza regionu Bliskiego Wschodu. Dlatego też państwa o charakterze muzułmańskim powinny odrzucić wzajemne różnice i kłótnie, aby skupić się na Palestynie jako na sednie sprawy islamskiej, ponieważ w przeciwnym razie syjonistyczny reżim stanie się jeszcze silniejszy. Chamenei dodał, iż Palestyńczycy w odpowiednim momencie powinni wzniecić powstanie, które pozwoli na „kolejną porażkę reżimu uzurpatorów”.

Podczas pierwszego dnia konferencji głos zabrali również przedstawiciele libańskich i palestyńskich ugrupowań oraz malezyjscy parlamentarzyści. Zastępca sekretarza generalnego libańskiego Hezbollahu, Naim Kassem, zwrócił uwagę na potrzebę wsparcia finansowego i militarnego dla Palestyńczyków, a także podkreślił wsparcie swojej partii dla wyzwolenia okupowanej Palestyny. Szejk Kassem dodał, że Hezbollah może być wzorem dla ugrupowań stawiających opór syjonistom. Przewodniczący parlamentu Nabih Berri z ruchu Amal wezwał kraje muzułmańskie, aby zamknęły swoje ambasady w Waszyngtonie, jeśli Stany Zjednoczone zdecydują się przenieść ambasadę z Tel-Awiwu do Jerozolimy.

Drugi dzień konferencji otworzył przewodniczący parlamentu Iranu. Ali Laridżani podkreślił znaczenie oporu wobec izraelskiej okupacji, a także skrytykował naiwność tych muzułmanów, którzy wierzą, iż rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego jest możliwe dzięki działaniom państw zachodnich i Stanów Zjednoczonych. Prezydent Hasan Rowhani w trakcie mowy końcowej nakreślił szkic historyczny palestyńskiego ruchu oporu i mówił o trwającym od 70 lat bólu sprawiającego cierpienie islamskiej wspólnocie. Rowhani dodał, iż zachodni przywódcy w imię swoich imperialistycznych interesów chcą przejąć kontrolę nad Bliskim Wschodem poprzez terror i struktury religijne.

Na podstawie: moderndiplomacy.eu, presstv.ir, tehrantimes.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.