W Hongkongu tłumią krytyków zamrażając im konta bankowe

Opublikowano: 06.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2707

Niedawno wdrożona hongkońska ustawa o bezpieczeństwie narodowym uprawniła służbę bezpieczeństwa do zamrażania kont bankowych należących do podejrzanych podczas toczących się postępowań, co negatywnie wpłynęło na zaufanie społeczeństwa wobec istniejącego systemu bankowego.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiło się parę przypadków, które wskazywałyby na to, że system bankowy jest wykorzystywany przez narodową służbę bezpieczeństwa do ograniczenia swobody aktywistów i prodemokratycznych organizacji pozarządowych. Najbardziej kontrowersyjne zajście dotyczy hongkońskiego zesłańca i ustawodawcy, Teda Hui, oraz członków jego rodziny, którym nieoczekiwanie zamrożono konta bankowe.

Hui, były ustawodawca opowiadający się za demokracją, ogłosił swój status uchodźcy 3 grudnia podczas służbowej wizyty w Danii, kiedy to jego rodzina nie przebywała już na terenie Hongkongu. Dwa dni później Hui powiedział, że konta bankowe należące do niego oraz przynajmniej pięciu innych członków rodziny zostały zamrożone przez kilka placówek bankowych, w tym HSBC, bez jakichkolwiek wyjaśnień. „HSCB zamroził konta Teda, byłego ustawodawcy na przymusowej emigracji, oraz członków jego rodziny. HSBC ułatwia Komunistycznej Partii Chin dokonywania prześladowań na tle politycznym, co zagraża politycznym dysydentom, jak i ich rodzinom, a to jest skandaliczne. Rząd Wielkiej Brytanii powinien zareagować, by zademonstrować brak tolerancji dla zmowy z autokracją” – poinformował.

Działania giganta w sektorze bankowym wywołały jawne oburzenie, jako że członkowie rodziny Hui nie naruszyli żadnego przepisu zawartego w ustawie o bezpieczeństwie narodowym. Krytycy przedstawili tezę, jakoby czynności podjęte przez HSBC były umotywowane politycznie, a nie prawnie. Bank odmroził konta rodzinie Hui kolejnego dnia, by ponownie zamrozić je 7 grudnia po tym, jak hongkońska policja wydała publiczne oświadczenie, oskarżając ustawodawcę o spisek z siłami zagranicznymi oraz używanie kont bankowych należących do jego rodziny w celu prania pieniędzy.

Niezależny dziennikarz, Timothy McLaughlin, następująco podsumował zarzuty postawione Tedowi Hui przez hongkońską policję: „„Li utrzymywał, że apel niektórych ludzi o poparcie środowiska międzynarodowego stanowi współpracę z siłami zagranicznymi, co jest przestępstwem na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym, która została narzucona Hongkongowi przez Pekin 30 czerwca”.

Ted Hui został pierwotnie oskarżony o popełnienie dziewięciu wykroczeń, między innymi zakłócania porządku podczas spotkań Komisji Legislacyjnej, brania udziału w nielegalnych protestach, a także usuwania zdjęć z telefonów należących do członków Komisji Legislacyjnej. Żadnego z powyższych nie powiązano z wykroczeniami zawartymi w ustawie o bezpieczeństwie narodowym ani z praniem brudnych pieniędzy, aż do momentu ogłoszenia przez Hui statusu uchodźcy.

Nowe zarzuty ze strony policji celowały w społecznie finansowaną kampanię mającej na celu zgromadzenie środków finansowych do wniesienia pozwu przeciwko taksówkarzowi, który wjechał w tłum protestujących, oraz funkcjonariuszowi policji, który podczas zeszłorocznych protestów przeciw ekstradycji strzelił do ich uczestnika z bliskiej odległości. Powyższą kampanią w rzeczywistości zajmowała się kancelaria adwokacka nieposiadająca żadnych koneksji z samym Hui, a także z członkami jego rodziny. Hui skarcił działalność policji na „Facebooku”: „Jest to ewidentna próba panującego reżimu, by, dzięki politycznym zagrywkom, mścić się poprzez ucisk ekonomiczny oraz dręczyć moją rodzinę przez ukaranie zarówno mnie, jak i ich; a to wszystko po to, aby gnębić głosy zgłaszające sprzeciw”.

Jednakże w ramach ustawy o bezpieczeństwie narodowym, służba bezpieczeństwa jest upoważniona do zamrożenia kont bankowych podczas prowadzonego śledztwa bez wnoszenia o nakaz sądowy; co więcej, nie istnieje sposób, dzięki któremu poszkodowane jednostki mogłyby odwołać się od tej decyzji.

Pomimo jawnego zaniepokojenia spowodowanego przez arbitralne praktykowanie władzy przez urząd policji, hongkoński rząd odmówił odpowiedzi na pytania, czy nabyta przez funkcjonariuszy kompetencja, by żądać blokady kont, podważy ufność społeczeństwa wobec hongkońskiego systemu bankowego, który jest globalnym centrum finansowym.

Najnowszy przypadek dotyczy blokady kont bankowych należących do kościoła Good Neighbour North District Church, pastora zarządzającego tą świątynią– Roya Chan– oraz jego małżonki. Użytkowniczka Twittera, Karen Tse, powiadomiła o tym zajściu zaraz po wyjściu na jaw powyższych informacji: „Konto bankowe założone przez Good Neighbour North District Church w HSBC zostało zamrożone zarówno bez wcześniejszego uprzedzenia, jak i bez podania uzasadnienia tejże czynności. Osobiste konta należące do pastora Roya Chan, ale i jego małżonki, również zostały zablokowane. Roy Chan jest organizatorem grupy Protect the Children”.

Kościół ten założono w 2014 roku, a w 2016 roku otrzymał status organizacji charytatywnej. Od momentu jego ustanowienia, zapewnia schronienie dla osób bezdomnych. Świątynia określiła blokadę jedynego konta jako „akt politycznej zemsty”: „Bez wątpienia jest to akt politycznej zemsty. W ciągu ostatniego roku nasza grupa „Safeguard Our Generation”, w większości składająca się z wolontariuszy w średnim i podeszłym wieku, była zdeterminowana, by zaoferować pomoc humanitarną protestującym na linii frontu”.

Kościół nawoływał HSBC do odmrożenia jego jedynego konta, jako że w wypadku, gdyby bank nie zastosowałby się do tejże prośby, skutki odczuliby bezdomni, ponieważ kościół natychmiastowo musiałby zrezygnować z oferowanych im usług. Coraz więcej użytkowników mediów społecznościowych do swoich wpisów dołącza hashtag #boycottHSBC (#bojkotHSBC), by wyrazić nieufność względem korporacyjnego giganta.

W sierpniu bank HSBC zamroził prywatne konta Jimmy’ego Lai, założyciela „Apple Daily”, oraz głównym zarządzającym spółką dominującą– Next Digital; miało to miejsce po ich aresztowaniu, które było związane z wykroczeniami określonymi w ustawie o bezpieczeństwie narodowym, oszustwami i innymi rzekomo popełnionymi przestępstwami.

W czerwcu 2020 roku, przed wdrożeniem ustawy o bezpieczeństwie narodowym, Hong Kong Association of Banks (Stowarzyszenie Banków w Hongkongu) wydało oświadczenie, w którym wsparło to ustawodawstwo, uznając, że wspomoże rozwinięcie się stabilnego środowiska biznesowego. Globalni giganci w sektorze bankowym, HSBC oraz Standard Charter, poszli w ich ślady i wydali własne oświadczenia, deklarując w nich swoje poparcie.

Autorstwo: Oiwan Lam
Tłumaczenie: Julita Polak
Na podstawie: Hongkongfp.com, Asia.nikkei.com, hk01.com, Hongkongfp.com, Facebook.com/huichifung913/, Facebook.com/GoodNeighbournd/, hk.appledaily.com, BBC.com
Źródło: pl.GlobalVoices.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 06.01.2021 17:46

    Do kogo nalezy honkong do chin dlaczego przejmuja swoje miasto bo usa po 50 latach dzierzawy sie wyniesli ale obstawili swoimi ludzmi probujac utworzyc wlasne panstwo miasto niezalezne od chin a nie taka byla umowa ,wzieliscie na 50 lat honkong , trzepaliscie na nim kase i rozwijaliscie , od chin wziete i china powino byc zwrocone a oni robia jakas autonomie pod juryzdykcja usa i dziwia sie ze chiny to rozbly.

  2. ARTUR 06.01.2021 22:14

    Dandi 1981 . Hongkong dzierżawili Anglicy na 99 lat

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.