W Holandii pobieranie filmów pozostaje legalne

Opublikowano: 27.12.2011 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 579

HOLANDIA. Pobieranie filmów i muzyki było legalne i na razie takim pozostanie. Parlament Holandii zablokował plan rządu dotyczący zmian w prawie autorskim.

Na początku grudnia informowaliśmy w Dzienniku Internautów, że rząd w Bernie podjął decyzję o pozostawieniu prawa autorskiego bez zmian. Była to odpowiedź na nawoływania przemysłu rozrywkowego, który domagał się podjęcia zdecydowanych kroków przeciwko wymianie plików, która miała rzekomo uderzać w ich przychody. Na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości wykonano badania dotyczące wpływu tego zjawiska na społeczeństwo. Uznano, że serwisy p2p mają jedynie charakter wspomagający, niemający negatywnego wpływu na poziom zarobków wytwórni.

Z identycznym problemem w postaci nacisków boryka się także rząd Holandii. W świetle obowiązującego obecnie tam prawa pobieranie plików z muzyką czy filmami na własny użytek jest dozwolone. Przemysł rozrywkowy chciał to zmienić, władze w Hadze uległy lobbingowi. Zaproponowano rozwiązanie, które zmieniało prawo autorskie. Jednak na drodze stanął parlament w Hadze, który tuż przed Bożym Narodzeniem wniosek w tej sprawie odrzucił – informuje TorrentFreak.

Głosowanie poprzedziła wielomiesięczna debata. Ostatecznie członkowie parlamentu doszli do wniosku, że wprowadzenie wnioskowanych przez rząd zmian może zagrozić otwartości internetu, a także swobodnemu przepływowi informacji. Podniesiono także problem inwigilacji obywateli, wiążący się z koniecznością monitorowania aktywności internautów.

Parlament obawiał się także, że penalizacja wymiany plików sprawi, że posiadacze praw autorskich zaczną masowo pozywać indywidualnych internautów do sądów, co oznaczać będzie powtórkę sytuacji ze Stanów Zjednoczonych.

Warto także w tym momencie zaznaczyć, że Holandia jest kolejnym krajem, który nie zamierza rozwiązać problemu piractwa i rzekomych strat przez nie wywoływanych poprzez karanie internautów. Parlament w Hadze uznał, że to dostawcy treści powinni więcej uwagi poświęcić stworzeniu realnych i legalnych alternatyw dla pirackich serwisów. Wtedy problem sam by się rozwiązał.

Wcześniej z penalizacji działań użytkowników internetu zrezygnowały także Australia oraz Irlandia.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: TorrentFreak
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. senseimarcel 27.12.2011 11:04

    Cóż nam pozostało, jak tylko pozazdrościć Holandii parlamentu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.