W Guantanamo zamknięto jeden z najbardziej tajnych obiektów

Opublikowano: 05.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1346

Wszyscy więźniowie z Obozu 7 – najbardziej tajnego obiektu więzienia Guantanamo zostali przeniesieni do innego bloku, poinformowało Dowództwo Południowe Stanów Zjednoczonych (USSOUTHCOM). Obecnie znajdują się oni w sąsiednim Obozie 5.

Jak twierdzi dowództwo, te zmiany nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa personelu czy zapewnienia „bezpiecznego, legalnego i humanitarnego traktowania” więźniów. Ilu dokładnie więźniów było w Obozie 7 dowództwo nie sprecyzowało.

Obóz 7 (Camp 7), znany także jako Obóz Platinum (Camp Platinum) powstał w 2006 roku, przez dwa lata utrzymywano jego istnienie w tajemnicy. Jak przekazuje Associated Press, wojskowi nie chcieli nawet przyznać, że obóz istnieje i nigdy nie pozwolili dziennikarzom na wizytę w obiekcie.

Obóz był przeznaczony dla „szczególnie cennych więźniów”. W 2017 toku jeden z nich, Somalijczyk Gouled Hassan Dourad opowiedział, że więźniowie codziennie są tam poddawani torturom psychologicznym.

Więzienie Guantanamo dla międzynarodowych terrorystów zbudowano po zamachach 11 września 2001 roku. Jak donoszono, wielu więźniów znajdowało się tam bez wyroku sądu i było torturowanych. Różne organizacje międzynarodowe, w tym OBWE i ONZ wzywały amerykańską administrację do zamknięcia więzienia, jednak obiekt cały czas funkcjonuje.

Ponad 10 lat temu prezydent USA Barack Obama podpisał rozporządzenie ws. zamknięcia Guantanamo, ale Kongres odmówił finansowania procesu. Kolejny prezydent Donald Trump formalnie uchylił dekret Obamy. Jednocześnie w Guantanamo nie pojawiają się nowi więźniowie. Łącznie przez Guantanamo przeszło 775 osób, przeważająca większość z nich nie stanęła przed sądem. Obecnie w więzieniu jest przetrzymywanych 40 osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.