W godle Białorusi będzie mniej Rosji

W projekcie nowego godła Białorusi zarys globu przeniesie się z Rosji w stronę Europy, świadczy jego wizerunek w projekcie ustawy, który koryguje ustawodawstwo republiki dotyczące symboli państwowych.

Wcześniej minister sprawiedliwości Białorusi Oleg Sliżewski powiedział, że zmiany wiążą się z powstałymi co do godła pytaniami i wielokrotnymi apelami obywateli, którzy sugerowali wprowadzenie zmian jego wizerunku.

„Nad zmianami pracowała rada heraldyczna przy prezydencie Białorusi, oceniła obecną symbolikę i doszła do wniosku, że wizerunek godła należy poprawić” – powiedział szef resortu.

Sliżewski zaznaczył, że pięcioramienna gwiazda, przedstawiona na godle, wygląda zbyt militarnie. Ponadto przedstawione na kuli ziemskiej równoleżniki i południki wyglądają jak klatka, w której zamknięta jest planeta Ziemia.

„Takie niuanse nie zawsze wywołują właściwe skojarzenia i oczywiście muszą zostać poprawione, aby ​​godło było wykonane perfekcyjnie i pozytywnie postrzegane” – powiedział minister sprawiedliwości.

Źródło: pl.SputnikNews.com