W Fukushimie sprawdzą skażenie żywności

Opublikowano: 19.03.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W japońskiej prefekturze Fukushima, w której znajduje się elektrowni atomowa o takiej samej nazwie, które została poważnie uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi z 2011 roku, wprowadzono zaawansowane stacjonarne dozymetry, dzięki którym mieszkańcy będą w stanie badać żywności, aby upewnić się o jej poziomie radioaktywności.

Według władz, nowe urządzenia będą bardziej wygodne w użyciu. Mają działać szczególnie dobrze pod kątem detekcji w produktach obecności izotopów cezu. Ponadto czas oczekiwania na wynik w nowych urządzeniach został zmniejszony z pół godziny do kilku minut.

Nowe czujniki są bardziej dokładne niż poprzednio stosowane i są one w stanie określić obecność izotopów cezu w produktach dla wielkości ponad 20 bekereli na kilogram. Przypomnijmy, że zatwierdzona przez władze japońskie norma to 100 bekereli na kilogram.

Począwszy od następnego miesiąca, nowe czujniki zostaną oddane do dyspozycji władz regionalnych, które będą zobowiązane do umieszczenia ich w miejscach dostępnych dla wszystkich mieszkańców prefektury. Korzystanie z urządzeń będzie bezpłatnie.

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

ciekawe kto i na czyje zlecenie wyprodukuje te urządzenia, tepco ? Jak rząd japoński ma w tym udział, to już z góry wiadomo, że oszustwo.

Murphy
Użytkownik
Murphy

Ciekawe czy te ich detektory będą pokazywać prawdziwe wartości, czy też będą przeskalowane tak by pokazywać, że w żywności nie ma niebezpiecznych związków?

MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

@Murphy
Będą pokazywać prawdziwe wartości bo znając ludzi (z poza Japonii) zaraz ktoś pojedzie ze swoim miernikiem by sprawdzić wskazania. :)