W Egipcie odkryto starożytnego wieloryba o czterech nogach
W Egipcie znaleziono skamieniałość nieznanego wcześniej gatunku czworonożnego wieloryba, żyjącego 43 miliony lat temu. Odkrycie pomaga prześledzić drogę ewolucyjną wielorybów z lądu do oceanu.
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że wszystkie walenie mają wspólnego lądowego przodka. Historia ich ewolucji ma jednak wiele luk. Nowo odkryty okaz należy do grupy Protocetidae. Znane dotąd okazy, miały duże kończyny, które podtrzymywały ich masywne ciała na lądzie. Badacze uważają, że prowadziły one tryb życia, przypominający dzisiejsze płazy. Jego częściowy szkielet sugeruje, że jest to najbardziej prymitywny wieloryb znany w Afryce.
Skamielina została znaleziona w skałach środkowego eocenu w depresji Fajum na zachodniej pustyni egipskiej. Obszar ten, był kiedyś morzem, ale teraz służy paleontologom, za bogaty zbiór odkryć ukazujących ewolucję waleni. Nowy gatunek Protocetidae, nazwany Phiomicetus anubis, miał około trzech metrów długości i ważył około 600 kilogramów.
Ogólny obraz wczesnej ewolucji wielorybów w Afryce pozostaje w dużej mierze tajemnicą. Prace w regionie depresji Fajum, pomogą ujawnić nowe szczegóły przejścia ewolucyjnego od płazów do w pełni wodnych wielorybów. Nieznany wcześniej przodek współczesnych wielorybów, to dobra okazja dla naukowców do podjęcia dalszych spekulacji na temat starożytnych ekosystemów.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl