W Egipcie odkryto starożytnego wieloryba o czterech nogach

Opublikowano: 14.09.2021 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1391

W Egipcie znaleziono skamieniałość nieznanego wcześniej gatunku czworonożnego wieloryba, żyjącego 43 miliony lat temu. Odkrycie pomaga prześledzić drogę ewolucyjną wielorybów z lądu do oceanu.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że wszystkie walenie mają wspólnego lądowego przodka. Historia ich ewolucji ma jednak wiele luk. Nowo odkryty okaz należy do grupy Protocetidae. Znane dotąd okazy, miały duże kończyny, które podtrzymywały ich masywne ciała na lądzie. Badacze uważają, że prowadziły one tryb życia, przypominający dzisiejsze płazy. Jego częściowy szkielet sugeruje, że jest to najbardziej prymitywny wieloryb znany w Afryce.

Skamielina została znaleziona w skałach środkowego eocenu w depresji Fajum na zachodniej pustyni egipskiej. Obszar ten, był kiedyś morzem, ale teraz służy paleontologom, za bogaty zbiór odkryć ukazujących ewolucję waleni. Nowy gatunek Protocetidae, nazwany Phiomicetus anubis, miał około trzech metrów długości i ważył około 600 kilogramów.

Ogólny obraz wczesnej ewolucji wielorybów w Afryce pozostaje w dużej mierze tajemnicą. Prace w regionie depresji Fajum, pomogą ujawnić nowe szczegóły przejścia ewolucyjnego od płazów do w pełni wodnych wielorybów. Nieznany wcześniej przodek współczesnych wielorybów, to dobra okazja dla naukowców do podjęcia dalszych spekulacji na temat starożytnych ekosystemów.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.